دندانپزشکی نوین

همه چیز درباره ی نامرتبی دندان ها

نامرتبی، کجی و شلوغی دندان‌ها یک ناهنجاری رایج است. این نامرتبی علاوه بر تاثیر روی ظاهر فرد باعث بیماری‌های فک و دندان و لثه می‌شود. آیا شما هم با چنین مشکلی روبرو هستید؟ خوشبختانه علم نوین دندانپزشکی درمان های قابل اعتمادی برای این دسته از مشکلات در دست دارد. ارتودنسی یکی از بهترین این راه حل هاست. بیایید تا در این مقاله درباره ی این نوع از مشکلات دهان و دندان بیشتر بدانیم.

مشکل نامرتبی های دندان

چنانچه دندان‌ها یا فک‌ها به خوبی روی هم قرار نگیرد و مشکل نامرتبی وجود داشته باشد، درمان ارتودنسی برای اصلاح این مشکل و مرتب کردن آن‌ها باید انجام شود. اگر اقدامی برای ارتودنسی صورت نگیرد، این اختلال‌های دندان و فک، موسوم به مال‌اکلوژن، دشواری گفتار، سایش زودهنگام دندان و مینای محافظ دندان و حتی افزایش احتمال آسیب‌دیدگی دندان‌ها و مفصل‌های فک را به دنبال خواهد داشت.

انواع نامرتبی های دندان

نامرتبی دندان انواع مختلفی دارد و هر یک به نوعی مشکلاتی به دنبال خود خواهند داشت:

کراس بایت

این ناهنجاری زمانی رخ می‌دهد که دندان‌های بالا داخل دندان‌های پایین قرار بگیرد، رشد فک مختل شود و دندان‌ها به خوبی روی هم قرار نگیرد. در این حالت بیمار مجبور است برای بستن دهان فک پایین را رو به جلو یا کنار حرکت دهد.

کراس بایت

بیمار در اثر کراس‌بایت نمی‌تواند به خوبی از فک پایین استفاده کند و گاهی تقارن صورت نیز به هم می‌خورد.

آندربایت

 به جلو بودن فک پایین و جلوتر بودن دندان‌های پیشین فک پایین از فک بالا آندربایت یا کراس بایت جلویی گفته می‌شود.

آندربایت

دیپ‌بایت

دیپ‌بایت به حالتی گفته می‌شود که دندان‌های بالا بسیار جلو باشد یا دندان‌های پایین به اندازه کافی جلو نباشد. دیپ‌بایت عملکرد و ظاهر دندان‌ها را مخدوش می‌کند. 

دیپ بایت

دندان‌های پیشین بالا نیز از دندان‌های پیشین پایین بسیار جلوتر است که این حالت باعث می‌شود دندان‌های پیشین پایین به سقف دهان برخورد کند. لبخند لثه ای، جلو بودن لب‌ها و سایش شدید دندان‌های جلویی از پی‌آمدهای دیپ‌بایت است.

هر آنچه درباره دهانشویه ها باید بدانید

بی نظمی یا کراودینگ دندانها

مشکل شلوغی و به هم‌ فشردگی دندان‌ها زمانی پیش می‌آید که برای بیرون زدن دندان‌ها از لثه فضای کافی در دهان وجود نداشته باشد. شلوغی دندان‌ها متداول‌ترین دلیلی است که بریس برای اصلاح آن به کار برده می‌شود. به هم فشردگی دندان‌ها علاوه بر ظاهر نازیبایی که دارد، بروز بیماری‌های لثه و پوسیدگی دندان را نیز به دلیل دشوار کردن تمیز کردن سطوح دندانی رویهم ، به دنبال دارد.

فاصله‌ بین دندان ها

دندانهای فاصله دار گاهی نتیجه از دست دادن دندان است و گاهی صرفاً یک مشکل زیبایی است. فاصله میان دندان‌ها نیز دلیل متداول دیگری است که افراد برای اصلاح آن ارتودنسی انجام می‌دهند.

فاصله دندان‌ها

فاصله‌دار بودن دندان‌ها حالت مقابل به هم‌ فشردگی است و از بیشتر بودن فضای قوس دندانی نسبت به اندازه‌ دندان‌ها ناشی می‌شود.

اپن‌بایت

اپن بایت، یعنی روی هم قرار نگرفتن دندان‌های بالا و پایین، جویدن را مشکل می‌کند.

اپن بایت

اپن‌بایت در پی عادت‌های ناخواسته‌ای مانند زبان زدن و مکیدن شست یا دلایل اسکلتی ارثی ممکن است بروز کند. مداخله و معاینه زودهنگام برای اصلاح اپن‌بایت ضروری است.


دلایل نامرتبی و کجی دندان

نامرتبی دندان‌ها غالباً ارثی است، اما گاهی دلایل زیر باعث بروز آن می‌شود:

  • غیرطبیعی بودن شکل دندان‌ها یا وجود دندان نهفته
  • شکاف لب و کام
  • استفاده طولانی‌مدت از شیشه شیر یا پستانک
  • مکیدن انگشت شست، مکیدن دیگر انگشتان یا لب پایین و زبان زدن در دوران کودکی
  • تنفس دهانی در دوران کودکی
  • صدمه‌های منتج به از بین رفتن هم‌ترازی فک
  • عمل‌های ترمیمی نامناسب در دوران کودکی
  • بیماری‌های لثه
  • زود افتادن دندان شیری
  • بدشکلی یا هم‌محور نبودن فک‌ها

مشکلات ناشی از نامرتبی دندان ها چیست؟

• ناخوشایند بودن ظاهر فرد: زمانی که دندان ها روی هم قرار داشته باشند یا نامرتب باشند به هنگام لبخند زدن ظاهری خوشایند نمایان نمی شود و اعتماد به نفس فرد را می کاهد.
• پوسیدگی دندان ها: به دلیل تجمع خرده های مواد غذایی لای دندان ها سبب می شود تا بهداشت دهان و دندان به خوبی رعایت نشود. در این وضعیت دسترسی کامل به همه دندان ها به هنگام مسواک زدن و نخ دندان کشیدن ندارید. در نتیجه پلاک ها و باکتری های بیشتری لای دندان تجمع می کنند که سبب بروز جرم در دندان شده.
• بیماری لثه: با رعایت نکردن بهداشت دهان سبب می شود تا فرد به بیماری های لثه دچار شود. از جمله این بیماری ها خونریزی و التهاب لثه است و برای بیمار دردآور است.
• ایجاد اختلال در صحبت کردن

آنچه درباره‌ی عوارض ایمپلنت دندان باید بدانید

درمان نامرتبی دندان ها چیست؟

برای اصلاح نامرتبی و شلوغی دندان ها بهترین راه ارتودنسی است. با توجه به میزان شدت ناهنجاری بیمار از ارتودنسی مناسب آن استفاده می کنند که در مواردی لازم است یک یا چند دندان برای درمان کشیده شود. در برخی از موارد که شدت ناهنجاری خفیف است درمان توسط الاینر صورت می گیرد.

ارتودنسی


علاوه بر ارتودنسی از روش های درمانی دیگر نیز استفاده می کنند که با عنوان اصلاح نامرتبی دندان بدون ارتودنسی شناخته می شوند:

تراش مختصر لبه دندان ها

اگر نامرتبی دندان ها بسیار ناچیز باشد و همنیطور مینای دندان ضخامت کافی را داشته باشد، می توان باتراشیدن لبه دندان ها (البته تراش خیلی  جزئی) وضعیت قرار گرفتن آن ها را اصلاح کرد. در رابطه با اصلاح نامرتب بودن دندان کودکان از این روش استفاده نمی شود که دلیل آن بزرگ بودن و حساسیت عصب دندان است.

استفاده از باندینگ و کامپوزیت ها

در این روش از ترمیم های کامپوزیت همراه با تراش لبه های دندان به طور همزمان استفاده می شود. در روش اصلاح نامرتبی دندان با کامپوزیت، درمان کم هزینه تر و سریع تر از ارتودنسی به نتیجه می رسد. البته ناگفته نماند که در موارد بسیار خفیف این روش جواب می دهد.

لامینیت کردن

مانند روش باندینگ اگر نا مرتبی خفیف باشد می توان از این روش استفاده کرد. در این روش ابتدا باید کمی از قسمت بیرون لبه دندان تراش داده شود و بعد از قالب گیری و آماده سازی در لابراتور، بر روی دندان می چسبد.

لمینت

لامینت ها ساخته شده از مواد سرامیکی نیمه شفاف بسیار نازک هستند، که دارای ظرافت بالا و ظاهری طبیعی هستند.

ارتودنسی متحرک چیست؟

پیشگیری

بسیاری از گونه‌های مال‌اکلوژن و نامرتبی دندان‌ها قابل پیشگیری نیست. متوقف ساختن عادت‌هایی مانند مکیدن شست یا تنفس دهانی برای جلوگیری از نامرتب شدن دندان‌ها ضروری است. در هر حال تشخیص زودهنگام مشکل و انجام  ارتودنسی پیشگیری  دوره درمان را کوتاه می‌کند و لزوم انجام درمان‌های گسترده را از بین می‌برد.

سخن پایانی

اگر به کجی و نامرتبی دندان دچار هستید برای آن که بهترین نوع درمانی را انتخاب کنید باید به کلینیک دندانپزکشی مراجعه کنید. بعد از معاینات اولیه بسته به میزان شدت ناهنجاری به شما بهترین راه درمانی را پیشنهاد داده می شود. سلامت دهان و دندان خود را هرگز فراموش نکنید و به دنبال لخندب زیباتر باشید.

اگر این مطلب برای شما مفید بود آن را با دوستان خود نیز به اشتراک بگذارید:

https://bit.ly/3Du326Ehttps://b2n.ir/k09150
https://cutt.ly/dE6Vs80yun.ir/3papo9
https://1ea.ir/qeFUxxqhttp://iwo.ir/hjbp1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا