دندانپزشکی نوینمشکلات دندان

دندان عقل چیست؟ + آیا کشیدن دندان عقل بدون بخیه امکان پذیر است؟

آیا امکان کشیدن دندان عقل بدون جراحی وجود دارد؟ چگونه و در چه شرایطی می توان دندان عقل را بدون جراحی کشید؟ دندان عقل باید کشیده شود؟در این مطلب قصد داریم که در رابطه با جراحی دندان عقل با شما عزیزان صحبت کنیم و این موضوع را بررسی کنیم که امکان کشیدن دندان عقل بدون جراحی امکان پذیر است و یا خیر.اگر می خواهید از این مساله مطلع شوید، باید تا انتهای این مقاله را مطالعه کنید.


فهرست مطالب


دندان عقل چیست؟

به سومین دندان آسیا دندان عقل گفته می شود که این دندان با دندان های دیگر بسیار متفاوت است و شرایط متفاوتی دارد. زیرا تمامی دندان ها در لثه از سنین نوزادی و دوره کودکی شروع به رشد می کنند، درحالی که دندان عقل پس از سنین بلوغ در لثه پدیدار می شود. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله دندان های نامرتب کودکان را بخوانید.

هر شخصی در لثه خود پس از سن بلوغ باید چهار دندان عقل داشته باشد اما برخی از افراد همه دندان عقل های خود را در نمی اورند و فقط یک تا دو عدد از این دندان ها در لثه آنها رشد می کند.همچنین لازم به ذکر است که برخی از افراد همه دندان های عقل را در لثه خود دارا می باشند، اما از آنجایی که برخی از دندان های عقل به صورت نهفته رشد می کنند و زیر بافت لثه هستند و از بیرون قابل رویت نمی باشند، اینگونه به نظر می رسد که آنها دندان عقل ندارند.

تشخیص دادن دندان عقل از نوع نفهته :

باید از عکسبرداری استفاده شود وبا عکسبرداری از لثه می توان موقعیت دقیق این دندان ها و شرایط آنها را مشاهده کرد.همانطور که می دانید و شاید تجربه کرده باشید، درد دندان عقل بسیار سخت و طاقت فرسا می باشد که گاها امان را از افراد می برد. این درد گاها بر گوش، گلو ، سر و سایر دندان ها نیز شیوع پیدا می کند. علاوه براین موارد دندان عقل به دلیل موارد خاص در برخی موارد به صورت نهفته یا نیمه نهفته رشد می کند که سبب می شود حتما دندان عقل کشیده شود.

دندان عقل از نوع نفهته

زمانی که دندانن عقل به صورت نهفته باشد بدون شک برای جراحی نیاز است که جراحی شود اما برای دندان عقل نیمه نهفته یا کامل رشد کرده می توان بدون جراحی دندان عقل را کشید. در ادامه در این خصوص توضیحات بیشتری توسط فرایش ارائه خواهد شد. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله دلایل مکیدن انگشت دست در کودکان را بخوانید.

سیر تا پیاز ارتودنسی نامرئی

معرفی انواع دندان عقل

به طور معمول سه نوع دندان عقل داریم:

  • کامل روییده شده: دندان عقل کامل روییده شده همان طور که از نام آن پیداست به دندان عقلی گفته می شود که کامل رشد کرده و کاملا از داخل لثه بیرون آمده و نمایان شده است.
  • نیمه نهفته: دندان عقل نیمه نهفته نیز به دندانی گفته می شود که نیمی از آن از داخل لثه بیرون زده و نمایان شده است اما نیم دیگر آن در داخل لثه باقی مانده و به علت عوامل مختلفی مانند: کمبود فضای لثه امکان بیرون آمدن از لثه وجود ندارد و به همین دلیل نیم دیگر آن در لثه نهفته باقی می ماند.
  • نهفته: نوع سوم دندان عقل نیز دندان عقل نهفته است که این نوع دندان عقل به طور کامل در داخل لثه نهفته می ماند و امکان رویت آن وجود ندارد. این نوع دندان عقل را تنها با استفاده از عکسبرداری از لثه می توان مشاهده کرد و به وجود آن پی برد. در غیر این صورت با چشم نمی توان دندان عقل نهفته را در لثه رویت کرد زیرا هیچ یک از قسمت های این دندان از داخل لثه خارج نشده اند.

مشخصات دندان عقل چیست؟

متاسفانه از این دندان بعنوان دردسرسازترین دندان جهان یاد می کنند در حالیکه شاید اینگونه نباشد.شاید کمی دیرتر از سایر دندان ها رشد کند اما چنانچه کامل رویش داشته باشد و به طور کامل از لثه خارج شده باشد مانند دیگر دندان ها کاربردی بوده و نیازی به کشیدن آن نیست.دندان عقل کامل روییده شده در صورتی که به مرور زمان دچار پوسیدگی، درد و یا عفونت شود می توان آن را بدون جراحی و همانند جراحی دندان های عادی، آن را کشید.

کشیدن دندان عقل

زمانی ورق بر میگردد و شما را نیازمند به عمل جراحی می کند که دندان عقل به صورت نیمه نهفته یا کاملا نهفته رشد کرده باشد.در مدل نیمه نهفته احتمال گیر غذایی بین دندان و لثه وجود دارد و همین امر باعث می شود که آسیب جدی به لثه وارد شده و عوارضی همچون آبسه و سلولیت را در برداشته باشد.علاوه بر آن باعث فشار آوردن به سایر دندان ها به مرور زمان شده و با پر کردن فضای فک و کج کردن دندان های دیگر سردرد و سرگیجه را برای فرد به همراه آورد.

درباره ی ارتودنسی دو دندان جلو چه می دانید؟ + ویدیو

آیا کشیدن دندان عقل ضروری است؟

یکی از رایج ترین سوالات نیاز یا عدم نیاز به کشیدن دندان عقل و یا جراحی دندان است. دندان عقل اگر در موقعیت صحیح رویش یابد، مانند سایر دندانها مفید و مؤثر است. ولی این حالت کمتر اتفاق میافتد. معمولا رویش دندان عقل با مشکلاتی همراه است. حتی در صورت رویش مناسب این دندان به علت موقعیت و عدم دسترسی مناسب جهت رعایت بهداشت بیشتر دچار پوسیدگی میشوند. اعتقادی وجود دارد که ممکن است فشار ناشی از این دندانها سبب بی‌نظمی در ردیف دندانها شود که از نظر علمی ثابت نشده است. بنابراین میتوان گفت که اگر میخواهید درباره وضعیت دندان عقل خود بدانید بهتر است به پزشک مراجعه کنید. مراجعه به موقع شما میتواند سلامت فک و دندان تان را تضمین کند. همچنین از آسیب های بعدی جلوگیری کند.

بهترین زمان کشیدن دندان عقل چه سنی است؟

همانطور که اشاره شد در صورتی که دندان عقل به صورت کامل و درست سرجای خودش رشد کرده باشد، نیازی به کشیدن آن نیست.ولیکن، مناسب ترین سن تقریبی زیر 20 سال می باشد. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله دلایل کشیدن دندان را بخوانید. در این سن علاوه بر اینکه درد کمتری حس می کنید بلکه دچار عوارض جانبی زیاد دیگری هم نخواهید شد.بنا به توصیه جراح دندان عقل تصورات غلط گذشته را دور بریزید و بی دلیل دندان عقل خود را نکشید و حتی جراحی نکنید. به صورت منطقی آن را حفظ کنید.

آیا کشیدن دندان عقل بدون بخیه امکان پذیر است؟

قبل از پاسخ به این سوال که کشیدن دندان عقل بدون بخیه امکان پذیر است؟ توضیحات جامع تری درخصوص کشیدن دندان عقل ارائه می شود. در دنیای دندانپزشکی برای کشیدن دندان عقل دو راه پیش روی دندانپزشک های حاذق و کارکشته وجود دارد: یک راه کشیدن دندان عقل به صورت عادی و معمولی می باشد و روش دوم کشیدن دندان عقل با کمک لیزر می باشد. در این روش چون از لیزر استفاده می شود بدون شک خونریزی و درد بسیار کمتر خواهد بود.

کشیدن دندان عقل بدون بخیه

کشیدن دندان عقل با لیزر که نمونه کشیدن دندان عقل بدون بخیه هم تلقی می شود، با کمک بی حسی های موضوعی شروع می شود. با وجود لیزر در روند کشیدن دندان عقل دیگر نیازی به بیهوشی کامل برای بیمار وجود ندارد. برخلاف روش های سنتی که برای شل کردن دندان از انبر استفاده می شد، با کمک لیزر در میان استخوان دندان و لیزر می توان به راحتی دندان را شل کرد و آن را از بافت خود جدا کرد. شاید برایتان عجیب باشد اما تمامی این مراحل می تواند بدون درد و به راحتی امکان پذیر باشد.

سیر تا پیاز ارتودنسی کاموفلاژ

با شل شدن دندان سپس دندانپزشک به راحتی دندان را از  ریشه جدا کرده و دندان را خارج می کند. جراحی دندان عقل با لیزر بسیار سریعتر از روش های معمولی و سنتی انجام می شود و متخصص مربوطه  بعد از کشیدن دندان عقل نهفته ،  حفره دندانی  را که به وجود می آید  با استفاده از مواد ضد عفونی کاملا ضد عفونی می کند تا هیچگونه خطر عفونت دندان عقل در محل وجود نداشته باشد. فراموش نکنید که به طور معمول دیگر نیازی به بخیه نمی باشد و این روند مورد رضایت مراجعین قرار گرفته است. در پاسخ به ا ین سوال عزیزان که آیا کشیدن دندان عقل بدون بخیه امکان پذیر است ؟بایستی گفت که در شرایطی که بیمار کشیدن دندان عقل را به کمک لیزر انجام دهد می تواند تجربه کشیدن دندان عقل را بدون بخیه را داشته باشد.

کشیدن دندان عقل بدون بخیه چه عواقبی دارد؟

متاسفانه برخی از دندانپزشکان جامعه که از تخصص و مهارت کافی در این رشته برخوردار نیستند و یا به صورت تجربی دندانپزشکی را برای بیماران انجام می دهند و فاقد مدرک تحصیلی معتبر هستند، اقدام به کشیدن دندان عقل نهفته و یا نیمه نهفته بدون بخیه می کنند اما در شرایطی که دندان مورد نظر که به صورت نهفته و یا نیمه نهفته بوده، باعث ایجاد جراحت و شکاف زیادی در لثه شده است که در روند کشیدن دندان با این حجم از جراحت دندانپزشک محل کشیدن دندان را بخیه نزده است.

در چنین مواقعی مشکلاتی برای بیمار ایجاد می شود که یکی از شایع ترین این مشکلات بروز عفونت در محل دندان و یا خونریزی شدید دندان است.حال اگر دندان مورد نظر ریشه در سینوس داشته باشد، این عفونت و خونریزی به بینی و سینوس نیز سرایت می کند و مشکلات بسیار زیاد وخطرناکی را برای بیمار به وجود می اورد.

کاربرد لیزر در دندانپزشکی (جراحی، زیبایی و ترمیمی) چیست؟ + مزایای استفاده از لیزر در دندانپزشکی چیست؟

به همین دلیل به شما عزیزان توصیه می کنیم که جدا از مراجعه به چنین دندانپزشکانی در خصوص کشیدن دندان عقل خودداری کنید و حتما این کار را زیر نظر دندانپزشک متخصص و با تجربه انجام دهید تا از بروز این اتفاقات جلوگیری به عمل آید.

دلایل کشیدن دندان عقل چیست؟

دندان عقل همانند دیگر دندان های انسان تا زمانی که شرایط مساعد و خوبی داشته باشد، همچنین به طور کامل رشد کرده باشد نیازی به کشیدن بدون بخیه یا با بخیه ندارد. اما در برخی شرایط همانند موارد زیر متخصص دندانپزشکی فرایش مجبور به کشیدن دندان عقل بدون بخیه و یا با بخیه خواهد شد. کشیدن دندان عقل یا جراحی دندان عقل به دلایل زیر نیز اتفاق خواهد افتاد:

  • پوسیده شدن کل دندان و گسترده تر شدن آن
  • وجود عفونت در دندان
  • نیاز به ارتودنسی داشتن
  • شکسته شدن دندان از ریشه
  • وجود دندان نهفته در فک
  • کاشتن پروتزهای دندانی
  • وجود تومور دهانی

بررسی مراقبت های بعد از کشیدن دندان عقل

زمانی که بیمار برای کشیدن دندان عقل بدونن بخیه و یا با بخیه به دندانپزشکی فرایش مراجعه می کند، پس از اتمام کار متخصص حاذق توصیه های لازم درخصوص مراقبت های بعد از جراحی دندان عقل را به وی ارائه می کند. خونریزی موقت، تورم، درد وناراحتی، وجود کبودی بعد از جراحی دندان عقل و دیگر موارد پس از جراحی دندان عقل پیش خواهد آمد و خیلی سریع نیز رفع خواهد شد. اما با این وجود باز مشکلاتی پیش خواهد آمد که بیمار را مجبور به مراقبت های بعد از جراحی دندان عقل می نماید. برخی از این مراقبت ها شامل موارد زیر می باشد:

کاهش درد با کمپرس یخ

بدون شک پس از جراحی دندان عقل، درد وجود دارد. اما برای التیام آن می توان از کمپرس یخ در 24 ساعت اولیه جهت کاهش درد کمک گرفت. برای اینکار کافی است که کمپرس یخ یا پارچه یخ را برای 15 الی 20 دقیقه به آرامی روی گونه های خود و محل جراحی دندان عقل قرار دهید. زمانی می توانید از کمپرس آب گرم استفاده کنید که 24 ساعت از کشیدن دندان گذشته باشد.

عاج‌دندان چیست و کجا قرار دارد؟ + علائم پوسیدگی عاج دندان چیست؟

محلول آب نمک یا دهانشویه

چند ساعت پس از کشیدن دندان عقل بدون بخیه یا با بخیه می توانید از محلول آب نمک با دهانشویه اما به صورت کاملا آرام استفاده کنید. اما بایستی دقت فراوانی در این مورد انجام داد. چنانچه بیمار این کار را با سرعت انجام دهد باعث جدا شدن لخته خون از حفره خالی دندان شده و قطعا بهبودی را دچار تاخیر می کند.

مصرف غذاهای نرم

بدون شک پس از جراحی دندان عقل غذا خوردن برای بیمار سخت شود. در این حالت بایستی از پودینگ، ماست و سوپ های رقیق به مدت چند روز پس از جراحی دندان عقل بدون بخیه یا با بخیه استفاده کرد. فراموش نکنید که از نوشیدن مایعات داغ پرهیز کنید زیرا سبب می شود که لخته خود جدا شود.

عدم استفاده از نی

افرادی که عادت به استفاده نی در نوشیدن مایعات دارند، حداکثر تا چند روز نی را کنار بگذارند. عملیات مکش می تواند سبب شل شدن لخته خون شود و فرایند بهبودی را کندتر کند.

سخن پایانی

شما در این مقاله با با کشیدن دندان عقل بدون بخیه آشنا شدید. همچنین از عوارض و مراقبت های بعد از آن آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

بعد از کشیدن دندان عقل چه بخوریم؟

در روز اول مصرف مایعات سرد و غذاهای نرم و سرد از قبیل بستنی، ماست توصیه میشود. ازمصرف مایعات گرم مانند چای باید خودداری شود. پس از گذشت روز اول معمولا نیازی به رعایت رژیم غذایی بخصوصی نیست ولی بعلت وجود احتمالی درد و محدودیت باز کردن دهان رعایت رژیم غذائی نرم تر از حالت معمول برای بیمار راحتتر می باشد.

آیا همه ی افراد باید دندان عقل خود را بکشند؟

یک دندان عقل نهفته می تواند مشکللات زیادی برای فرد به همراه داشته باشد. به همین دلیل در اکثر موارد توصیه می شود که این دندان ها تا قبل از 25 سالگی از دهان خارج شوند. به طور کلی دندان های عقل در سن 17 الی 25 سالگی رشد می کنند و می توانند برای برخی از افراد هیچ مشکل خاصی ایجاد نکنند. اینکه کشیدن دندان عقل برای فرد در چه سنی و در چه زمانی ضرورت دارد، توسط دندانپزشک مشخص می گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا