پزشکی - سلامتزیبایی - آرایشی

جوانسازی اطراف چشم با چه روشهایی قابل انجام است؟ + معرفی روش های تاثیرگذار جوانسازی پلک و چشم

رفع افتادگی پلک بالا و پایین، رفع پف زیر چشم، رفع گودی و سیاهی، رفع چین‌وچروک و رفع تیرگی زیر چشم همگی عواملی است که برطرف‌شدنشان، باعث جوانسازی دور چشم و افزایش زیبایی آن می‌شود. پوست اطراف چشم‌هایمان بسیار نازک است و به‌سادگی با بالارفتن سن، درگیر چین‌وچروک می‌شود. هرچه سن بالاتر می‌رود، مقدار چربی و بافت حمایت‌کننده پلک‌ها کاهش می‌یابد و همین امر باعث سست شدن پلک بالا، پف زیر چشم یا بروز خطوط پنجه کلاغی می‌شود. در ادامه با کم ‌عارضه‌ترین روش‌ها برای برطرف‌کردن این مشکلات آشنا می‌شویم.


فهرست مطالب


چه عواملی باعث ایجاد پلک ها و چشم های خسته می شود؟

با گذشت زمان ، پوست می تواند خاصیت ارتجاعی خود را از دست داده و شروع به آویزان شدن کند و باعث آویزان شدن پلک های فوقانی شود. در موارد شدید ، پلک ها از روی مژه ها آویزان می شوند و قسمت بالایی مردمک را مسدود می کنند و باعث کاهش بینایی می شود.

جوانسازی اطراف چشم

با نازک شدن پوست ، چربی ها بیشتر مورد توجه قرار می گیرند و باعث می شود پلک های بالایی افتاده و پلک های پایین  نیز پف کرده به نظر برسند. در حالی که می توانیم تا حدودی در معرض آفتاب قرار گرفتن و کاهش وزن را کنترل کنیم، اما نمی توانیم ژنتیک را کنترل کنیم. 

معرفی روشهای جوانسازی اطراف چشم

همانطور که در ابتدای متن توضیح داده شد؛ برخی از روشهای جوانسازی دور چشم به شکل جراحی و برخی دیگر به صورت غیر جراحی و با تهاجم کمتر انجام می‌شوند. روشهای جراحی عبارتند از :

بلفاروپلاستی پلک بالا و پایین

بلفاروپلاستی که به آن جراحی زيبايى پلک نیز گفته می شود ، روشی برای بهبود ظاهر پلک ها است. این روش با قابلیت انجام بر روی پلک بالا و پایین، می‌تواند برخی از مشکلات مربوط به زیبایی پلک را رفع نماید. در جریان افتادگ پلک، پلک بالا و در مواردی پلک پایین به عنوان بخشی از روند پیری، دچار افتادگی و شلی پوست پلک می‌شوند. عضلات پلک ها ضعیف می‌گردند و کیسه های چربی، حالتی برجسته و پف آلود به پلکها می‌دهند. این شرایط ممکن است از طریق ژنها نیز به ارث برده شود. درباره تزریق چربی و فیلر در کلینیک گونه بیشتر بدانید.

از نظر زیبایی شناسی، چنین وضعیتی از جذابیت کلی چشمها می‌کاهد. در روش جراحی پلک، برداشت پوست، چربى ، اصلاح افتادگى پلک ، تصحیح بیرون زدگى غده اشکى، جابه جایی چربى و تصحیح موقعیت ابروها مى تواند انجام شود که بسته به صلاحدید پزشک و نیاز بیمار هر کدام از این اصلاحات در حین جراحی اعمال خواهد شد. در بلفاروپلاستى پلک پایین ،جابه جایی چربى تکنیک نسبتا جدیدى است که به رفع گودى زیر چشم نیز کمک فراوانى مى کند . از موارد دیگر در جوانسازى افتادگى ابرو مى باشد .

آشنایی با سبک آرایش لایت اروپایی و مهم‌ ترین ترفندهای آن

همچنین باید یادآور شویم؛ موقعیت ابروها تا حدودى از طریق برش بلفاروپلاستى قابل تصحیح است ولى در افتادگى شدید ابرو، بهتر است جراحی لیفت ابرو و پیشانى از طریق پوست سر انجام شود . امکان لیفت بافت میانى صورت نیز جهت بهبود ظاهر فرد وجود دارد .در مجموع مى توان گفت اقدامات جوانسازى اطراف چشم ، طیفى از روشهاى مختلف را در بر مى گیرد و از اواخر دهه سوم زندگى قابل اغاز هستند .

جراحی لیفت ابرو :

موقعيت ابرو به تعادل عضلات پايين كشنده ابرو (سه عضله) و عضله بالا كشنده ابرو و پيشانى بستگى دارد. عضله بالا برنده ابرو در سمت خارج ، ضعيفتر بوده و به اين دليل با افزايش سن ، يكى از اولين قسمتهايي كه دچار نزول و افتادگى مى شود؛ ناحيه دم ابرو است كه باعث ايجاد حالت پوست اضافه در كناره خارجى پلكها نيز مى‌گردد. برای اصلاح این معایب می‌توان از لیفت ابرو و لیفت پیشانی بهره برد که با روشهای مختلفی از جمله آندوسکوپی لیفت ابرو قابل انجام می‌باشد.

جراحی لیفت شقیقه :

لیفت شقیقه روشی است که همزمان با لیفت یک سوم خارجی ابرو، شامل فرآیند ایجاد تغییرات در ناحیه پیشانی و تا حدودی باز شدن خطوط پنجه کلاغی گوشه خارجی چشم انجام می‌شود.

این عمل با ایجاد تحول در ابروها و پیشانی، جذابیت چشمها را افزایش داده زیبایی بيشترى به چهره می‌بخشد. لازم به ذکر است این روش به طور معمول انجام نمی‌شود و ترجیح با آن است که کل پیشانی و ابرو لیفت شود.

معرفی روشهای غیر جراحی جوانسازی اطراف چشم

تزریق ژل :

تزریق ژل زیر چشم در صورت مهارت فرد تزریق کننده (پزشک متخصص) یکی از روشهای کم ریسک و موثر در جوانسازی پوست و به طور خاص اطراف چشم می‌باشد. در این روش با استفاده از ژلهاى خاص، می‌توان معایبی از قبیل خطوط و چین و چروک های اطراف چشم را اصلاح نمود. یکی از علل محبوبیت جوانسازی دور چشم با تزریق ژل، مشاهده فوری نتایج بلافاصله پس از تزریق، ماندگاری مناسب، عوارض بسیار خفیف و قابل چشم پوشی و قابلیت بازگشت به شرایط قبل از تزریق در صورت عدم رضایت فرد است (اگر از ژل هیالورونیک اسید که این روزها بسیار رایج است استفاده شود؛ چنین قابلیتی وجود دارد.)

مهمترین آزمایشهای پیش از بارداری

پلاسماتراپی:

یکی از روش‌های کم‌عارضه جوانسازی دور چشم، پلاسماتراپی است. در این روش، از چاقوی جراحی یا لیزر استفاده نمی‌شود؛ بنابراین خبری از عوارض قبل و بعد از عمل جراحی نیست. لیفت پلاسما چشم، از موثرترین روش‌های جایگزین بلفاروپلاستی (اصلاح پلک) است. در این روش، پوست اضافه چشم و چروک اطراف آن با روش تهاجمی از بین برده می‌شود.

پلاسماتراپی

یکی از مزایای این روش، اثرگذاری بالایش، در همان جلسه اول است که بدون نیاز به داروی بیهوشی و جراحی و تنها باکمک کرم‌های بی‌حسی انجام می‌شود. در این روش، فرد نیازی به استراحت نداشته و می‌تواند تمامی فعالیت‌های روزانه‌ خود را بدون فوت وقت از سر بگیرد. پلاسماتراپی در سفت شدن بافت پوست دور چرم، حذف کیسه‌های چربی و لیفت پلک بالا بسیار موثر است.

تزریق فیلر:

یکی از بهترین روش‌های جوانسازی دور چشم و درمان گودی زیر آن، تزریق فیلر چشم است. این روش، از کم‌عارضه‌ترین روش‌ها برای پر کردن تمامی خطوط ریز دور چشم است. تزریق فیلر باعث افزایش رطوبت‌رسانی به پوست نازک و حساس دور چشم می‌شود. ماندگاری این روش، با توجه به سن، ژنتیک و عمق چین‌وچروک، بین 6 تا 12 ماه است و پس از آن، فرد نیاز به تزریق مجدد دارد.

البته باید در نظر داشته باشید که ممکن است به پیشنهاد پزشک، برای اثربخشی و نتیجه گیری بهتر، از تزریق فیلر گونه هم در کنار فیلر چشم، استفاده شود. اما این کار، بسته به نظر پزشک و متخصص زیبایی دارد. 

هدف تزریق فیلر به ناحیه زیر چشم

  • پرکردن خطوط پنجه‌ کلاغی: این خطوط در گوشه‌های خارجی چشم‌ها ایجاد می‌شوند. خندیدن و لبخند زدن در عمیق‌تر شدن آن‌ها بسیار موثر است.
  • ناحیه اشکی زیر چشم: آغاز سیاهی و تو رفتگی زیر چشم از گوشه داخلی چشم است که با بالارفتن سن، به سمت گونه حرکت می‌کند.
  • چین‌وچروک زیر چشم: بهترین و کم‌عارضه‌ترین روش برای برطرف کردن چین‌وچروک دور چشم، تزریق فیلر به این ناحیه است.
عمل لاغری چیست؟ + بررسی و معرفی انواع عمل های لاغری و مزایای لاغری با عمل

وقتی قرار است جوانسازی دور چشم را با تزریق فیلر انجام دهید، نواحی مشکل‌دار علامت‌گذاری شده و با مایع ضدعفونی‌کننده کاملا استریل می‌شوند. معمولا برای کم‌کردن درد، از کرم‌های بی‌حسی نیز استفاده می‌شود. معمولا چند دقیقه‌ای طول می‌کشد تا این کرم‌ها جذب پوست شده و اثر کنند. سپس فیلر، باکمک سوزن‌های کوچک و ظریف به نواحی علامت‌گذاری شده، تزریق می‌شود.

تزریق بوتاکس :

بوتاکس سمى به نام بوتولینوم مى باشد . این سم توسط نوعى باکترى تولید شده و انواع مختلفى دارد. سم مذکور با انسداد پایانه هاى عصبى روى عضله، باعث فلج عضله مى شود که این امر تا زمان تشکیل پایانه هاى جدید ، به طور متوسط حدود سه ماه به طول مى انجامد. در طی این مدت عضله به دلیل عدم توانایی در حرکت، نمی‌تواند خطوط و چین و چروک های ناشی از تحرک خود را ایجاد کند و به همین علت پوست با درمان چین و چروک های اطراف چشم پس از تزریق بوتاکس جوانسازی خواهد شد.

جوانسازی اطراف چشم

ذکر این نکته را ضروری می‌دانیم که تزریق بوتاکس دور چشم فقط قابلیت درمان خطوط وابسته به حرکت عضله را دارا می‌باشد و برای چروک هایی که در حالت ثابت بودن چهره نیز قابل مشاهده هستند، باید از روشهای دیگر جوانسازی اطراف چشم استفاده نمود.

بکارگیری لیزرها :

لیزرها نیز سهم مهمی در جوانسازی اطراف چشم دارند. به عنوان نمونه لیزر هاى فرکشنال یکی از انواع لیزرهای غیر تخریبی است که به صورت موثری می‌تواند موجب جوانسازی اطراف چشم شود و خطوط و چین و چروک این ناحیه را به نحو موثری درمان کند.

دستگاه عنبیه شناسی چیست و چه کاری انجام می دهد؟

هایفوتراپی :

هایفوتراپی دور چشم روش درمانی غیر جراحی جهت رفع افتادگی پوست و برطرف کردن چین و چروک اطراف چشم می باشد. در این روش امواج اولترا سوند (همان امواجی که اساس کار دستگاه سونوگرافی است) در لایه های زیرین پوست کانونی و متمرکز می شوند و باعث ایجاد حرارت ،در عمق مناسبی از پوست می گردند؛ بدون آنكه باعث آسیبی در سطح خارجی پوست شوند. این حرارت باعث منعقد شدن الیاف کلاژن و الاستین که مسئول استحکام و قوام پوست هستند،در نقطه مورد نظر شده و تخریب ساختار قدیمی کلاژن و تحریک کلاژن سازی جدید ودر نتیجه بهبود قوام پوست را به همراه خواهد داشت. از این روش می‌توان برای جوانسازی اطراف چشم با ایجاد نتایج موثر بهره برد.

لیفت با نخ PDO:

لیفت با نخ از دیگر روش‌های کم‌عارضه برای جوانسازی دور چشم است. در این روش، تغییرات نسبت به روش‌های گفته شده در بالا، محدودتر است؛ ولی به‌شدت طبیعی است. دوره نقاهت کم، هزینه مناسب و ریکاوری سریع، دلایلی است که تا این اندازه این روش را بین افراد محبوب ساخته است.

جوانسازی اطراف چشم

در این روش با کمک نخ‌های درمانی که تحت آخرین تکنولوژی روز دنیا عرضه می‌شود، بر روی پوست زیر چشم انجام می‌شود. به دلیل حساسیت بسیار زیاد، این فرایند باید زیر نظر پزشک متخصص و باتجربه و تحت شرایط کاملا استاندارد و استریل انجام شود.

نخ لیفت PDO چیست؟

یکی از بهترین روش‌ها برای لیفت صورت و لیفت دور چشم، استفاده از نخ PDO یا نخ لیفتینگ است که با وارد شدن به عمق لایه پوست، موجب تغییرات بافت آن می‌شود. در این روش، هیچ‌گونه جای زخم در صورت رخ نمی‌دهد و بیماران به کمترین زمان استراحت نیاز دارند.

انواع نخ‌های PDO

  • نخ‌های مونو یا دست اول: کارایی این نخ‌ها در جوانسازی دور چشم، بین 2 تا 3 سال است و باعث تحریک پوست به تولید کلاژن بیشتر می‌شود.
  • نخ‌های نسل دوم یا نخ‌های پرکننده: علاوه‌بر اثر تحریک‌کنندگی کلاژن، همچون فیلر خاصیت پُرکردن گودی زیر چشم را نیز دارند. قیمت این نخ‌ها، از نخ‌های مونو بیشتر است.
  • نخ‌های نسل سوم یا نخ‌های گاگ: این نخ‌ها، پیشرفته‌ترین نوع نخ‌های جوانساز به شمار می‌آیند که علاوه‌بر اثر جوانسازی و پرکنندگی، ‌می‌توانند پوست را به‌خوبی لیفت دهند.
متخصص غدد و متابولیسم کیست؟ + پزشک متخصص غدد چه بیماری‌هایی را درمان می‌کند؟

مزیت‌های نخ PDO

برای بسیاری از بزرگسالانی که می‌خواهند بدون نیاز به جراحی، لیفت فوری دور چشم انجام دهند، استفاده از نخ‌ها بهترین گزینه است. مهم‌ترین مزیت نخ PDO آن است که هیچ برشی روی پوست ایجاد نمی‌شود و آن‌قدر زیر پوست باقی می‌مانند تا نهایت جذب بدن شوند. باید بدانید این نخ‌ها از طریق یک سوزن یا کانول کوچک زیر پوست قرار می‌گیرند.

سخن پایانی

شما در این مقاله با روش های تاثیرگذار جوانسازی پلک و چشم آشنا شدید. همچنین از تاثیرات و فواید آنها آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

لیفت چشم چیست؟

لیفت چشم یک متد زیبایی است، که متخصصان زیبایی برای رفع پف و تیرگی دور چشم همچنین رفع چین و چروک‌هایی مثل خطوط پنجه کلاغی از آن استفاده می‌کنند. روش‌های مختلف لیفتینگ چشم باعث بالا رفتن پلک‌ها و باز شدن چشم می‌شود. این روند از طریق تولید کلاژن و الاستین جدید در پوست انجام می‌گیرد. کلاژن و الاستین در جوانسازی و سفت شدن پوست بسیار تاثیرگذارند.

برای تیرگی و خطوط دور چشم کدام روش مناسب است؟

عوامل مختلفی باعث تیرگی زیر چشم می‌شود. به همین دلیل استفاده از کرم‌های رفع تیرگی و روش‌های مختلف لیفتینگ چشم بدون توجه به عوامل ایجاد آن تاثیری ندارند. تیره شدن رنگ پوست در ناحیه اطراف چشم به عوامل محیطی یا وراثتی بستگی دارد. در این حالت رنگدانه ‌های زیر پوست زیاد شده و با روش‌هایی مثل لایه برداری شیمیایی یا لیزردرمانی می‌توان آن را برطرف کرد.
برخی افراد ممکن است، به دلیل وجود آلرژِی دچار تیرگی اطراف چشم شده باشند. در این حالت پزشک باید مشکلات مربوط به حساسیت را برطرف کرده و سپس برای تکمیل فرآیند از روش‌های مختلف لیفت استفاده کند.

دیدگاهتان را بنویسید

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا