پزشکی - سلامتزیبایی - آرایشی

چطور ماندگاری بوی عطر را افزایش دهیم؟

استفاده از عطرهای خوشبویی که با روحیه‌تان سازگار باشند، می‌تواند روحتان را جلا بخشیده و اعتمادبه‌نفستان را در جمع بالا ببرد. رایحه‌های خاص می‌توانند به‌اصطلاح امضای شما شوند و هرجایی که وارد شوید، رایحه‌تان ورود شما را از قبل اعلام کند. قطعا اگر همیشه دوست‌ دارید تا خوشبو باشید، به افزایش ماندگاری ادکلن یا عطرتان فکر کرده‌اید. خوب است بدانید که ماندگاری عطر اصل به موارد بسیار زیادی وابسته است. نحوه نگهداری‌تان از عطر و یا نحوه اسپری کردنتان به نقاط مختلف بدن به طرز چشمگیری می‌تواند ماندگاری عطر یا ادکلن را تغییر دهد.برای افزایش ماندگاری بوی عطر روی لباس و بدن راه‌های مختلفی وجود دارند. در ادامه با مهمترین روش‌های افزایش ماندگاری ادکلن و عطر آشنا می‌شویم.


فهرست مطالب


چگونه ماندگاری بوی عطر را زیادتر کنیم؟

درصورتی‌که می‌خواهید بدانید چگونه ماندگاری بوی عطر را زیادتر کنیم باید در نظر داشته باشید که در این‌ خصوص ویژگی‌هایی مدنظر هستند که در زیر آن‌ها را بیان می‌کنیم:

۱) طبع عطر

در ابتدا باید طبع عطر را در نظر بگیرید. طبع عطر یکی از مهم‌ترین مواردی است که در خصوص عطرها می‌توانیم آن را در نظر داشته باشیم.

 ماندگاری بوی عطر

طبع عطر به‌صورت ملایم، گرم و خنک است و در خصوص عطرهای گرم می‌توانیم بگوییم که عناصر آنها مخصوص روزهای پاییز و زمستان خواهد بود و ماندگاری بالاتری را نیز به خودشان اختصاص می‌دهند و باید به آن توجه داشته باشید.

۲) استفاده از عطر متناسب با فصل

در صورتی‌ که می‌خواهید عطر تهیه کنید، باید به سراغ عطرهایی بروید که طبعی متناسب با فصل دارند؛ زیرا عطرهایی که در فصل مناسب‌شان استفاده می شوند، کیفیت و بازدهی بیشتری خواهند داشت.

۳) توجه به غلظت عطر

در خصوص مورد بعد می‌توانیم به غلظت عطر اشاره داشته باشیم؛ عطرها به طور کلی به پنج دسته شامل پرفیوم، ادوپرفیوم، ادوتویلت، ادوکلن و ادوفرش تقسیم می شود.

هر چقدر از غلظت پرفیوم به سمت غلظت ادوفرش حرکت کنیم، از ماندگاری کاسته و به پش بو اضافه می شود.

معجزه و خواص سرکه سیب برای پروستات

4) اسپری کردن عطر و ادکلن روی پوست بدن

برخی فکر می‌کنند برای اینکه بوی خوبی بدهند باید عطر را روی لباس خود بزنند، به همین خاطر عطر زیادی هدر می‌دهند تا به هدف خود برسند اما بعد از گذشت مدتی می‌بینند آن همه عطری که استفاده کردند، هیچگونه ماندگاری نداشته است. می‌دانید علت چیست؟ علت این قضیه این است که پارچه‌ لباس مانع ماندگاری بیشتر بوی عطر می‌شود.

پس برای ماندگاری عطر و ادکلن، از اسپری کردن آن‌ها روی لباس خودداری کنید. عطر را باید روی پوست بدنتان بزنید تا با روغن‌های طبیعی بدن ترکیب شده و علاوه بر بوی خوش، ماندگارتر هم شود.

5) عطر را به نقاط نبض‌دار و گرم بدن بزنید

نقاطی از بدن که نبض دارد، گرم بوده و محل مناسبی برای استعمال عطر می‌باشد چون عطر در نقاط گرم، واکنش بیشتری از خود نشان می‌دهد. مصرف عطر و ادکلن روی نقاط نبض‌دار بدن، دوام عطرتان را هم بالا می‌برد. اما نقاط نبض دار بدن کجاست؟

موارد زیر از جمله نقاط نبض‌دار بدن هستند که می‌توانید عطر مردانه و زنانه را روی این نقاط بزنید:

  • گردن
  • قسمت داخلی آرنج
  • مچ
  • پشت زانوها

6) عطر و ادکلن را بر روی پوست نمالید

عده‌ای عادت دارند بعد از اینکه عطر را مثلا روی مچ زدند، سریع آن را روی پوست مالش می‌دهند تا جذب شود. اما این کار کاملا غلط است. به هیچ عنوان عطر را روی پوست نمالید چون با این کار، مواد شیمیایی موجود در عطر تجزیه شده و نت‌های پایانی رایحه، به سرعت از بین می‌روند.

7) خرید عطر اورجینال و با کیفیت

حتما این ضرب المثل را شنیده اید که می گوید:«هر چقدر پول بدی، همونقدر آش می خوری!» این موضوع در مورد ماندگاری و کیفیت بسیاری از عطرها صادق است. پیشنهاد ما به شما این است که به هیچ عنوان سراغ عطرهای تقلبی و بی کیفیت نروید. برای خرید عطر با ماندگاری بالا می توانید به سراغ عطرهای اورجینال از برندهای مشهور بروید. این موضوع باعث شده است تا برخی افراد به سراغ درست کردن عطر خانگی بیفتند!

آشنایی با جراحی کوچک کردن سینه با روش‌های لیپوساکشن و لیپوماتیک + بررسی مزایای آن‌ها

8) تاثیر جنس پوست در ماندگاری عطر

جالب است بدانید که نوع پوست بدن نیز در ماندگاری عطر تاثیرگذار است. اگر شما دارای پوست چرب و مرطوبی باشید، عطر بر روی پوست شما بیشتر می ماند و ماندگاری آن بالا می رود.

9) عطر را روی موهایتان هم استفاده کنید

اگر می‌خواهید همیشه بوی خوبی بدهید، می‌توانید کمی عطر را روی برس موهایتان اسپری کنید و آن را به موهای خود بکشید. حواستان باشد به هیچ عنوان عطر را به صورت مستقیم روی موها اسپری نکنیدو.

دلیل آن هم این است که عطرهای بر پایه الکل می‌توانند باعث خشکی موهای شما شوند.

10) رابطه معکوس میزان ماندگاری عطر و نگهداری آن در حمام

رطوبت و گرمای محیط می‌تواند تاثیر منفی روی ماندگاری عطرتان بگذارد. عده‌ای عطر خود را در حمام نگهداری می‌کنند تا بعد از دوش، سریعا از عطر استفاده کرده و خوشبو شوند. اما این کار غلط است چون رطوبت محیط، عطر را از بین می‌برد و کیفیت آن را پایین می‌آورد. پس عطر و ادکلن را در حمام قرار ندهید و برای نگهداری آن یک مکان خشک و خنک در نظر بگیرید.

11) ماندگاری عطر روی لباس

جنس لباسی که عطر را روی آن اسپری می کنید، بر روی ماندگاری عطر تایر گذار است. برخی از لباس‌ها به دلیل نوع پارچه‌هایی که دارند می‌توانند ماندگاری عطر را بالا ببرند. اگر پارچه لباس شما به گونه‌ای طراحی شده باشد که مولکول عطرها بر روی آن دیر تبخیر شود، ماندگاری عطر بالاتر می رود.

معرفی ترفندهایی برای افزایش بوی عطر

در خصوص راه‌های افزایش ماندگاری عطر باید بدانید که اگر ماندگاری عطر شما به طور طبیعی خیلی کن باشد، کار خاصی نمی شود انجام داد، اما اگر عطر شما از ماندگاری متوسطی برخوردار است، می توانید با انجام راهکارهایی، ماندگاری عطر خود را تا حدی افزایش دهید.

متخصص اطفال کیست و چه زمانی باید به متخصصین اطفال مراجعه کنیم؟

۱) استفاده از مرطوب کننده در محل اسپری عطر

همانطور که گفتیم، عطرها بر روی پوست‌های مرطوب بیشتر می مانند؛ بنابران اگر شما پیش از اسپری کردن عطر، محل مورد نظر را چرب کنید، ماندگاری عطر در آن نقطه بیشتر خواهد شد.

۲) محل نگهداری عطر

بهترین مکان برای نگهداری از عطرها مکانی خشک، نسبتا خنک و به دور از نور مستقیم خورشید است.

گرما و نور مستقیم خورشید، ساختار شیمیایی عطر را تغییر می دهد و سبب خراب شدن عطر و در نتیجه تغییر رایحه و عملکرد عطر خواهد شد.

۳) بطری عطر را تکان دهید!

برخی افراد پیش از اینکه عطر را اسپری کنند، عادت دارند تا ابتدا بطری آن را تکان می دهند! این کار باعث می شود تا مولکول‌های عطر تغییر ساختار بدهند و در نتیجه شما عملکرد و بازدهی را که از عطر خود انتظار دارید، به دست نمی آورید.

۴) عطر زدن بلافاصله بعد از حمام

با توجه به تمیز شدن پوست بدن بعد از استحمام، شما می توانید پوست خود را با لوسیون و مرطوب کننده، چرب کنید و سپس به بدن خود عطر بزنید تا ماندگاری آن به طرز قابل توجهی افزایش یابد.

۵) مچ دست‌ها را به هم نمالید

یکی از اشتباهات رایجی که افراد هنگام عطر زدن انجام می دهند، مالیدن مچ دست‌ها به هم است! این طرز فکر که با مالیدن مچ دست‌ها به هم ماندگاری و بخش بوی عطر افزایش می یابد، کاملا غلط است؛ شما با این کار باعث تغییر ساختار عطر و در نتیجه تغییر رایحه و کاهش بازدهی عطر خودتان می شوید.

۶) عطر را در بطری اصلی نگهداری و مصرف کنید

برخی افراد به دلیل استفاده آسان‌تر از عطر، آن را در بطری‌های کوچکتر اسپری می کنند. این موضوع باعث می شود تا عطر شما در مجاورت با هم واکنش نشان داده و از کیفیت و ماندگاری آن کاسته شود.

تست پاپ اسمیر چیست و چگونه انجام می شود؟ + چه افرادی نیاز به انجام تست پاپ اسمیر دارند؟

۷) آگاهی از نت‌های بویایی و گروه‌های بویایی عطرها

شما با شناخت نت‌ها و گروه‌های بویایی عطرها می توانید عطری را انتخاب کنید که ماندگاری بیشتری داشته باشد. به عنوان مثال عطرهای با گروه بویایی شرقی و نت‌های چوبی از ماندگاری بالایی برخوردار هستند.

چه ماده ای باعث ماندگاری عطر میشود؟

رایج‌ ترین مواد استفاده شده در تمامی عطرها برای حفظ ماندگاری آنها شامل دیپروپیلن گلیکول (DPG)، ایزوپروپیل میریستیت (IPM) یا دی‌ اتیل فتالات (DEP) است که در میزان مواد استفاده شده از آنها در ساخت عطر حدود 2% می‌باشد. وجود این مواد آنقدر حائز اهمیت است که اگر میزان آن بیشتر از حدمجاز باشد، باعث بروز آسیب‌ های جدی برای ریه و تنفس افراد و حتی باعث خفگی یا اصطلاحاً دَمپ عطر می‌شود؛ به همین خاطر توصیه می‌گردد از مراکز معتبر برای خرید عطرهای خود استفاده کنید.

عوامل موثر در افزایش خط بوی عطر چیست؟

راه‌های مختلفی وجود دارد که به راحتی می‌توانید میزان سیلاژ عطر یا ادکلن خود را افزایش دهید. در این قسمت روش های افزایش خط بو را بیان کرده‌ایم.

عطر با خط بوی بالا خریداری کنید

گام نخست برای داشتن عطر با خط بو بالا، خرید عطر یا ادکلن باکیفیت است. در هنگام خرید به نکات زیر دقت داشته باشید:

  • به سراغ عطرهایی بروید که نت‌های قوی‌تری دارند:

یکی دیگر از عوامل مهم و موثر بر خط بو، نت و رایحه تشکیل دهنده عطر است. به عنوان مثال، نت‌های مرکبات، زنجبیل و گل‌ها، دارای قدرت پراکندگی بسیار بالا هستند و خط بوی بالایی دارند. اما نت‌های چوبی و مشک بیشتر تمایل به نشستن روی سطوح و پوست دارند و در واقع ماندگاری آن‌ها طولانی است ولی خط بوی بالایی ندارند.

  • به میزان درصد الکل عطر توجه کنید:
PH طبیعی واژن چیست؟ + بررسی درمان‌های طبیعی برای بازگرداندن تعادل pH واژن

عطری را انتخاب کنید که الکل بیشتری داشته باشد. الکل موجود در یک عطر به پخش بو کمک می‌کند، اما در نهایت، این روغن‌های معطر هستند که رایحه را منتشر می‌کنند.

اگر عطری دارای الکل کمتری است، به این معنی است که روغن‌های معطر بیشتری دارد، یعنی عطر قوی‌تری دارد و ماندگاری بیشتری دارد.

برای آگاهی از میزان الکل عطر، روی جعبه را بخوانید یا درصد الکل روی جعبه نوشته شده است و یا یکی از عناوین زیر نوشته شده است:

  • ادوپرفیوم (Eau de parfum): تا 80 درصد الکل
  • ادوتویلت (Eau de toilette): تا 85 درصد الکل
  • ادوکلن (Eau de cologne): تا 95 درصد الکل

هر چه میزان الکل بیشتر باشد، عطر سبک‌تر است. بنابراین، خط بو بیشتری دارد.

  • به تراکم عطر دقت کنید:

عط‌رهای خالص به دلیل تراکم بالا، ماندگاری بالایی دارند اما رد بوی خوبی ندارند. برای نمونه ادوتویلت خط بوی بیشتری نسبت به ادوپرفیوم دارد، چون تراکم عطر و یا روغن معطر کمتری دارد. در ادامه، سه عطر با خط بوی بالا را به شما معرفی خواهیم کرد.

سخن پایانی

شما در این مقاله با ترفنهای ماندگاری بوی عطر آشنا شدید. همچنین از راههای افزایش خط بوی عطر و ادکلن آشنا شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

تفات خط بو و پخش بو در چیست؟

خط بو و پخش بو تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند، هر دو آن‌ها حاصل تبخیر عطر یا ادکلن هستند. اما خط بو عطر و ماندگاری عطر با یکدیگر متفاوت هستند، در واقع نقطه مقابل یکدیگر هستند.

چرا خط بو اهمیت دارد؟

سیلاژ یا خط بو، امضای بویایی منحصر به فرد، هر شخص است. اگر عطر شما خط بوی خوبی داشته باشد، دیگران حتی زمانی که شما در جمعشان نیستید هم، از شما یاد می‌کنند. البته توجه داشته باشید خط بو ادکلن شما نباید به قدری زیاد باشد که دیگران را آزرده خاطر بکند.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا