همه چیز درباره ی بریج دندان

بریج دندان در واقع دندان­ های مصنوعی هستند که برای پر کردن فضای خالی ایجاد شده ناشی از دندان­ های از دست رفته مورد استفاده قرار می­گیرند. آیا شما تا کنون به سراغ این راه حل برای جاهای خالی دندانتان رفته اید؟ از مزایا و معایب این روش پروتز آگاهی دارید؟

این پل­ های دندانی در چهار نوع اصلی وجود دارند. بسته به نوع پل دندان مورد استفاده، هزینه ­های آن متغیر است. در این مقاله با ما همراه باشید تا با بریج دندان آشنا شویم.

بریج دندان چیست؟

اگر دندان­ های خود را از دست داده باشید، دندان‌پزشک شما می‌تواند شکاف­ های لبخند شما را با پل­ های دندانپزشکی dental bridge ببندد یا پر کند. یک بریج دندان در واقع یک دندان مصنوعی (به اصطلاح پونتیک) است. این دندان مصنوعی به وسیله دندان ­های مجاور در دو طرف نگه داشته می­شود. هرچند پونتیک را می­توان از انواع مختلفی از مواد مانند طلا ساخت، اما معمولاً از پرسلن ساخته می­شوند. بدین ترتیب به زیبایی با دندان­های طبیعی ترکیب شوند.

انواع بریج دندان

 • سنتی
 • کانتی لور
 • مریلند
 • بریج دندان برپایه ایمپلنت

بریج دندان سنتی

یک پل دندان‌ سنتی متشکل از دندان یا دندان­هایی مصنوعی است که توسط روکش­ های دندانی که بر روی دندان­ های مجاور سمنت شده ­اند، در جای خود قرار داده شده ‌است. پل سنتی رایج ‌ترین نوع بریج دندان است.

بریج دندان

در صورت داشتن دندان­های طبیعی در طرفین شکافِ ایجاد شده توسط دندان از دست رفته، می­تواند مورد استفاده قرار گیرد.

بریج دندان کانتی لور

اگرچه پل کانتی لور  شبیه به یک پل سنتی است، اما پونتیک موجود در یک پل دندان کانتی لور توسط یک روکش دندانی که فقط به یک دندان مجاور چسبانده شده است در محل نگهداری می­شود. برای داشتن یک پل کانتیلور، فقط به یک دندان طبیعی در کنار فضای خالیِ ایجاد شده از دندان از دست رفته نیاز دارید.

بریج دندان مریلند

همانند پل دندان سنتی، بریج دندان مریلند از دو دندان طبیعی استفاده می‌کند که در طرفین شکاف هستند. تنها تفاوت در این است که که در پل دندان سنتی از کراون دندان بر روی دندان­ های مجاور استفاده می‌شود. در حالی که در ن مریلند از یک چارچوب فلزی یا پرسلنی استفاده می­شود. این چارچوب به قسمت پشت دندان­ های مجاور متصل است.

مانند یک پل سنتی، تنها زمانی می توانید از پل دندان مریلند استفاده کنید که دندان طبیعی در دو طرف شکاف ایجاد شده توسط دندان یا دندان های از دست رفته وجود داشته باشد.

بریج دندان برپایه ایمپلنت (پل­های تحت حمایت ایمپلنت)

همانطور که از نام این پل دندانی پیداست، پل‌های تحت حمایت ایمپلنت از ایمپلنت­های دندان‌پزشکی به جای روکش دندانی و یا چارچوب ­های پرسلنی یا فلزی استفاده می‌کنند. به طور معمول، ایمپلنت با عمل جراحی برای هر دندان از دست رفته، قرار داده می‌شود. این ایمپلنت، بریج دندان را در موقعیت خود نگه می‌دارد. اگر ایمپلنت برای هر دندان از دست رفته امکان پذیر نباشد، این پل ممکن است یک پونتیک معلق بین دو روکش تحت حمایت ایمپلنت، داشته باشد.

چه زمانی بریج دندانی لازم است؟

زمانی که شما دندان یا دندان­ های از دست رفته دارید این موضوع می‌تواند به چند روش بر شما تأثیر بگذارد.

بریج دندان

یک پل دندان‌ می‌تواند تغییرات حاصل از دندان از دست رفته را رفع کند. از جمله:

 • احیا کردن لبخند
 • بازگردانی توانایی جویدن مناسب
 • بازیابی گفتار و تلفظ صحیح
 • حفظ شکل صورت
 • تنظیم مجدد قدرت نیش و توزیع مناسب این نیرو در هنگام جویدن
 • جلوگیری از حرکت دادن دندان‌های باقی مانده به بیرون از محل درست آنها

معایب

لطفاً به این توصیه­ ها توجه کنید:

 • اگر چیزی به طور جدی یکی از دندان‌های پایه شما را به مخاطره بیندازد، تمام بریج دندان شما ممکن است به خطر بیفتد. به عنوان مثال، اگر شما به حفره عمیق، عفونت یا بیماری پریودنتال (لثه) در هر یک از دندان ­های پشتیبان مبتلا باشید، ممکن است کل پل دندان را از دست بدهید. بنابراین برای نصب یک بریج دندان فضای درگیر، طراحی، تناسب و ظرفیت بارگیری، همراه با تشخیص اینکه آیا یک پل دندان باید انجام شود یا خیر بسیار حائز اهمیت است.
 • یک اشتباه رایج در هنگام ساختن بریج دندان این است که پل­ها اغلب بسیار طویل هستند. طبق قانون فیزیکی (قانون آنت: نسبت تاج به ریشه)، هرچه طول این پل بیشتر باشد، نیروی بیشتری روی دندان ­های برش خورده پایه وارد می­شود. این نیرویِ بیش از حد می‌تواند باعث ایجاد تنش و فشار غیر قابل تحمل بر روی دندان­ های مجاور شود. بنابراین توجه دقیق نیروهای گزش، نسبت به انسداد حرکتی شما و آنچه که می‌خورید، مشخص می‌کند که چه کاری باید انجام شود.
بریج دندان
 • بزرگ‌ترین نقطه ضعف بریج دندان، آماده‌سازی دندان است. به خصوص اگر دندان­ های جوانی را که ترمیم ­های کمی دارند یا بدون ترمیم هستند، درگیر کند. ما واقعاً دوست نداریم این دندان‌های سالم و دست­ نخورده را به عنوان دندان­ های پایه پل دندان آماده کنیم. چرا که مطالعات نشان می‌دهد که این دندان‌های جوان به احتمال زیاد در آینده به درمان ریشه نیاز دارند.این وضعیت رخ می‌دهد، چون آماده کردن دندان یا دندان­ها برای یک بریج دندان جراحتی به دندان وارد می­کند. کاهش مقدار زیادی از مینای دندان شما می‌تواند منجر به التهاب عصبی شود.

برخی از مزایا

 • پل‌های دندانی معمولاً کوچک و سبک‌وزن هستند و راحتی خوبی را در زمان جویدن فراهم می­کنند.
 • پل ها نیروی نیش طبیعی و عادی دندان­ها را که توسط دندان‌های از دست رفته در خطر هستند، تصحیح و مجدداً پخش می­کنند.
 • عادت کردن به بریج دندان جدید معمولاً آسان و راحت است.
 • بریج دندان به حفظ شکل صورت شما کمک می‌کند.
 • تغییر و حرکت دندان ­های مجاور را کنترل می­نماید.
 • توانایی صحبت کردن و غذا خوردن طبیعی شما را افزایش می­دهد.
 • تنها ۲ تا ۳ قرار ملاقات با دندانپزشک برای تکمیل بازسازی پل دندان مورد نیاز است.
 • اگر بهداشت و مراقبت خانگی ­تان در یک سطح بالا برقرار باشد، ضریب طول عمر و پیش‌بینی عمومی مطلوب خواهد بود.

سخن پایانی

اگر دندان های خود را به هر دلیلی از دست داده اید، یکی از راه های جایگزین کردن آن بریج دندان است. اما باید به یاد داشته باشید که پس از آن:

 • تا زمانی که به بریج دندان جدید خود عادت نکردید، باید غذاهای نرم مصرف کنید و یا لقمه‌های کوچک را بجوید.
 • لازم است از خوردن بسیاری از غذاهای شیرین و یا دیگر غذاهای ناسالم خودداری کنید چون تجمع پلاک و پوسیدگی باکتریایی ناخواسته را بر روی دندان‌های لنگر سرعت می‌بخشد.

چنانچه این مطلب برای شما مفید بود آن را با دوستان خود نیز به اشتراک بگذارید

https://bit.ly/3DwNQGbhttps://b2n.ir/h89571
https://1ea.ir/J40FcPyun.ir/x8jipb
https://cutt.ly/mE8qVMAhttp://iwo.ir/r9ygp

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا