پزشکی - سلامتزیبایی - آرایشی

عمل لاغری چیست؟ + بررسی و معرفی انواع عمل های لاغری و مزایای لاغری با عمل

بهترین روش عمل جراحی لاغری یکی از مهم‌ ترین مواردی است که در انتخاب عمل لاغری جراحی مورد توجه قرار می‌گیرد. معمولاً افرادی با شاخص توده بدنی (BMI ) بیشتر از 35 و ابتلا به بیماری‌های زمینه‌ای بیشتر کاندیدای استفاده از عمل جراحی هستند. این روش‌ها شامل استفاده از یک باند قابل تنظیم معده، عمل جراحی اسلیو معده، عمل بای پس معده، دور زدن بیلیو پانکراس، قرار دادن دستگاه برای لاغری می‌باشند. هرکدام از این روش‌های فواید، محدودیت‌ ها و مخاطراتی را به همراه دارند. در این مقاله به معرفی تک‌ تک این روش‌ها خواهیم پرداخت.


فهرست مطالب


جراحی لاغری چیست و چرا انجام داده می شود؟

به مجموعه‌ای از روش‌های جراحی که با دستکاری در بافت‌های معده، روده یا سایر بخش‌های دستگاه گوارش به کاهش وزن و درمان چاقی منجر می‌شوند در مجموع عمل جراحی لاغری یا باریاتریک اطلاق می‌شود. این روش‌ها همگی تحت بیهوشی و با روش لاپاراسکوپی توسط یک جراح لاغری یا باریاتریک انجام می‌پذیرد.

جراحی لاغری

هدف اصلی این جراحی، کمک به درمان چاقی و بیماری‌های مرتبط با آن است. ما در این روش کاری می‌کنیم که شخص خیلی زود احساس سیری کند و به مرور زمان به صورت کاملا سالم و بدون بازگشت وزن از دست دهد. روش های عمل جراحی لاغری از سال ۲۰۰۲ توسط مراکز معتبر علمی و پزشکی مورد تایید قرار گرفته‌اند و روی ۲ سازوکار اصلی تمرکز دارند. کاهش حجم معده و یا دور زدن و کوتاه کردن مسیر گوارش غذا با کمک ابزار جراحی دو کاری است که ما در این عمل انجام می دهیم. (دندان مصنوعی ثابت)

عمل لاغری چیست؟

یکی از راه‌های مقابله با چاقی، جراحی چاقی است. جراحی چاقی معمولاً منجر به کاهش وزن سریع می‌شود و به همین دلیل عوارض کوتاه مدت و طولانی مدت متعددی دارد که آن را به یک روش پرریسک کاهش وزن تبدیل می‌کند. عمل‌ لاغری شکم و دیگر اندام‌ها به چند شیوه انجام می‌شود. برخی عمل‌های لاغری با جراحی عمومی انجام می‌شود و برخی با جراحی‌های جزئی و سرپایی یا با دستگاه لاغرکننده.

معرفی انواع عمل های لاغری

در بسیاری از کشورها از جمله ایران، جراحان عموماً از ۴ نوع اصلی برای عمل لاغری استفاده می‌کنند که عبارت‌اند از: 

 • اسلیو معده 
 • بای‌پس معده 
 • حلقه‌گذاری قابل تنظیم معده یا بالون معده
 • انحراف بیلیوپانکراس

عموماً روش چهارمی که در این لیست ذکر شده، کم‌تر توسط جراحان مورد استفاده قرار می‌گیرد. با این حال، چون در ابتدا گفتیم می‌خواهیم سیر تا پیاز ماجرا را توضیح دهیم، خالی از لطف نیست که به آن هم اشاره‌ای داشته باشیم.

 بیایید به سراغ این عمل‌ها برویم و ببینیم که هرکدام به چه صورت انجام می‌شوند:

 • عمل لاغری بای پس معده

با وجود آن‌که آن را نمی‌توان جدیدترین عمل لاغری شکم دانست، با این حال یکی از شناخته‌ترین انواع عمل جراحی لاغری است که به دو شکل انجام می‌شود. روش اول که شایع‌تر است، بازگشت ندارد و در آن بخش بالای معده را بریده و و مری را به باقی معده متصل می‌کنند. در این روش بایپس، حجم معده کم شده و سبب می‌شود نه‌تنها غذای زیادی خورده نشود؛ بلکه مقدار جذب نیز کاهش می‌یابد. قسمت باقی‌مانده می‌تواند تنها ۲۸ گرم غذارا  در خود جای دهد. همچنین بخشی ابتدایی از روده کوچک نیز بریده شده و به معده متصل می‌گردد؛ در نتیجه بخش زیادی از معده و روده کوچک در هضم و جذب غذا حذف می‌گردد. عوارض این عمل جراحی بایپس معده سوءتغذیه به دلیل عدم جذب ویتامین‌ها از جمله ویتامین B12 و D است. همچنین ایجاد فتق، سنگ صفراوی و سندروم دامپینگ از عوارض این نوع بای پس معده است. (کامپوزیت چیه)

نوع دیگر عمل بای پاس معده، عملی پیچیده است که در آن ۸۰ درصد معده حذف شده و بخش زیادی از روده کوچک نیز بریده می‌شود؛ در نتیجه بخش زیادی از دستگاه گوارش حذف می‌شود که در نتیجه آن، هم مقدار غذای مصرفی و هم جذب غذا به‌شدت محدود می‌گردد که البته عوارض زیادی را به دنبال دارد. افرادی که این عمل برای آن‌ها مناسب است باید BMI بالای ۵۰ داشته باشند. عوارض این عمل بای پس معده نیز شامل خونریزی زیاد، عفونت، مشکل تنفسی، سوء تغذیه، فتق، استفراغ، افت قند خون و… است.

عوارض عمل لاغری بای پس معده:

این عمل جراحی از روش‌های مؤثر در درمان چاقی است اما مشکلات و خطرات زیادی نیز برای فرد به همراه خواهد داشت. و شما باید با توجه به این عوارض برای انجام عمل تصمیم‌گیری کنید. 

 • دوره نقاهت این عمل جراحی بسیار طولانی و حداقل دو سال است. در تمام این مدت باید به صورت منظم برای انجام آزمایشات و چکاپ های مختلف به پزشک مراجعه کنید. 
 • پس از انجام عمل باید تغییرات اساسی در سبک زندگی و رژیم غذایی خود ایجاد کنید. با انجام این عمل جراحی مواد غذایی کمتری در بدن جذب شده و سیستم ایمنی بدن نیز تضعیف می‌شود. در نتیجه این موضوع ممکن است باعث بروز سوء تغذیه در فرد شود. 
 • انسداد روده یکی از مشکلات و عوارض عمل لاغری بای پس معده است. این مشکل درد‌های شکمی را برای فرد به همراه خواهد داشت. البته این مشکل به ندرت رخ می دهد، اما در هر حال از عوارض خطرناک بای پس به شمار می‌رود. 
 • فرد برای مدت زمان طولانی باید از مکمل‌ها و دارو‌های تقویتی استفاده کند. 
 • برخی دیگر از مشکلات مانند بیهوشی، رفلاکس معده و حتی تنگی نفس نیز بسیار شایع بوده و برای افراد پس از عمل پیش می‌آید. 
 • عمل لاپاراسکوپی باندینگ شکمی قابل تنظیم
معرفی 6 متخصص برتر اطفال و کودکان به انتخاب مجله ایران دنتال

در این روش یک باند قابل تنظیم، هم چون کمربند شلوار، در قسمت بالایی معده قرار می‌گیرد و پس از باد کردن آن سبب تنگ‌تر شدن بهش ورودی معده می‌شود که در حقیقت گویی یک فضای پاکت‌مانند ایجاد می‌کند که سبب محدود شدن حجم غذای دریافتی در فرد می‌گردد. خاصیت این باند آن است که قابل تنظیم است و می‌توانند آن را از بدن خارج کنند. عمل جراحی لاغری لاپاراسکوپی باندینگ، ساده است؛ با این حال ممکن است تاثیر کمتری در لاغری داشته باشد. عوارض عمل لاپاراسکوپی باندینگ شامل بازگشت چاقی، عفونت حلقه، عدم کارکرد و جابجایی حلقه، تهوع و استفراغ پس از پرخوری و مشکل در تنظیم محل باند در زیر پوست است. (لمینت کریستالی دندان)

عوارض عمل لاپاراسکوپی باندینگ شکمی:

 • این روش لاغری نسبت به روش‌های دیگر جراحی، معمولاً کاهش وزن کمتری به همراه دارد. 
 • از آنجایی که یک جسم خارجی به معده متصل می‌شود، می‌تواند به جدار معده آسیب رسانده و باعث ایجاد عفونت یا پاره شدن پمپ شود. 
 • این حلقه‌ها به مرور و تحت تأثیر عوامل مختلف، جابجا می‌شوند و همین موضوع سبب شده تا حدود 70 درصد از حلقه‌های مورد استفاده پس از 4 سال نیاز به تعویض داشته باشند. البته ممکن است آسیب آن‌ها به معده جدی بوده و پس از خارج کردن دیگر قابل استفاده نباشند. 
 • این حلقه هیچ تأثیری بر هورمون‌های گرسنگی و مواردی که باعث چاقی و دیابت فرد می‌شوند، ندارد. به همین دلیل فرد دارای همان میزان اشتها است و همواره با گرسنگی درگیر است. از مهم‌ترین مشکلات این مورد درگیر بودن فرد در ریزه خواری و مخصوصا شیرینی خواری است و به این صورت کاهش وزن مطلوب حاصل نمی‌شود. 
 • افرادی که قبل از عمل نیز عادت‌های ریزه خواری و شیری خواری دارند به هیچ عنوان نباید از این عمل استفاده کنند. این افراد پس از عمل دچار فتق دیافراگرام شده و بخشی از معده آن‌ها به داخل قفسه صدری وارد می‌شودکه این موضوع هم درد شدیدی را ایجاد می‌کند و هم باعث رفلاکس می‌شود. 
 • عمل اسلیو معده یا گاسترکتومی

این عمل همچون بخش اول جراحی لاغری بای پس از روش دوم است و دلیل نامگذاری آن به اسلیو یا همان آستین، به دلیل برش معده و تبدیل آن به ساختاری شبیه به آستین ویا تیوپ است. در نتیجه‌ی این کاهش حجم معده، فرد کالری کمتری دریافت کرده و لاغر می‌شود. انتخاب نوع عمل جراحی به پزشک و شرایط بیمار باز می‌گردد؛ با این وجود انواع عمل های لاغری نیز ممکن است با پرخوری و عدم رعایت بازگشت داشته باشند. از عوارض عمل اسلیو معده بیشتر می‌توان به بازگشت وزن در طول ۵ سال و همچنین بازگشت بیماری‌هایی همچون دیابت نوع ۲، که بر اثر چاقی پیش از عمل ایجاد شده بودند؛ اشاره کرد. (قیمت فضا نگهدار دندان)

عوارض عمل اسلیو معده یا گاسترکتومی:

عمل اسلیو معده عوارض کوتاه مدت و بلند مدت متفاوتی دارد. عوارض کوتاه مدت معمولاً در صورت رعایت نکات گفته شده توسط پزشک به زودی از بین ‌می‌روند. اما درباره عوارض بلند مدت نمی‌توان نظر قطعی برای درمان داد. عوارض کوتاه مدت آن شامل ریفلاکس و سوزش معده، درد و خونریزی در معده و همچنین کمر درد است. علاوه بر آن مشکلاتی مانند عدم تحمل سرما، ابتلا به عفونت، ایجاد آبسه شکمی، تنگی نفس، انسداد معده، نشتی در قسمت منگنه‌ها و …. نیز از عوارض کوتاه مدت این عمل هستند. 

اما عوارضی که در بلند مدت و پس از زمان حدوداً 6 ماه برای فرد ایجاد می‌شوند، به صورت زیر هستند: 

 • فرد نمی‌تواند بیش از مقدار مشخصی غذا را در معده خود تحمل کند. 
 • سوء هاضمه از مشکلات رایج پس از انجام این عمل است. 
 • به دلیل کاهش وزن شدید و ناگهانی، فرد دچار افتادگی پوست می‌شود. 
 • میزان ویتأمین‌های موجود در بدن کاهش یافته و همین موضوع سبب ریزش مو می‌شود. 
 • ابتلا به زخم معده
 • ابتلا به اسهال
 • ایجاد سنگ صفرا
 • تغییرات در خلق و خو و …. 
چگونه براش آرایشی را تمیز کنیم؟ + هر چند وقت یک بار باید براش آرایشی شسته شود؟

از دیگر عوارض عمل لاغری شکم این است که برخی از افراد نیز حدود یک ساعت پس از عمل دچار خونریزی می‌شوند که ممکن است باعث تنگی نفس، افزایش ضربان قلب، سرگیجه و همچنین رنگ پریدگی در فرد شود. (ترو اسکالپ چیست)

 • جراحی پلیکاسیون معده

در این جراحی معده را همچون دامن پلیسه می‌زنند تا فضای داخلی معده تنگ‌تر شود و از همان روش جراحی‌های قبلی سبب کاهش کالری دریافتی فرد می‌شود. عوارض جراحی پلیکاسیون نیز مربوط به بازگشت وزن است. با این وجود کسانی که BMI آن‌ها ۳۵ تا ۴۰ است، از این روش استفاده کرده که خونریزی کمی داشته و دائمی در بدن می‌ماند.

عوارض عمل پلیکاسیون معده:

معمولاً عوارضی مانند احساس درد در معده، تعوع و استفراغ پس از انجام عمل و به مدت چند روز کاملاً طبیعی است. این عوارض به صورت کوتاه مدت بوده و پس از گذشت چند روز از بین ‌می‌روند. اما این عمل عوارض خطرناک دیگری نیز دارد که به محض مشاهده آن‌ها باید به پزشک مراجعه کنید. این موارد به صورت زیر هستند: 

 • خونریزی در بخیه‌ها به علت سوراخ شدن معده حین عمل
 • باز شدن بخیه‌های معده
 • بروز عفونت در محل انجام جراحی
 • برگشت معده به سایز قبل از عمل آن
 • مشکلات و خطراتی که بیهوشی عمومی برای فرد ایجاد می‌کند. 

معمولاً این موارد با عمل مجدد و باز کردن پلیسه‌ها از بین ‌می‌روند. اگر با عوارض و مشکلات گفته شده روبرو شدید و پس از گذشت مدتی از دوران نقاهت، اوضاع رو به بهبودی نباشد، باید هرچه سریع‌تر برای درمان به پزشک مراجعه کنید.

 • جراحی بای پس روده

این روش معمولاً پس از اسلیو معده انجام می‌شود که در  آن حدود سه چهارم روده کوچک بریده می‌شود که شامل بخشی از دوازدهه و آخرین بخش روده کوچک است. سپس دو سر روده به هم متصل شده و به دلیل آنکه محل ترشح آنزیم‌های پانکراس و صفرا در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند،  این آنزیم‌ها با هم ترکیب می‌شوند و در نتیجه کالری کمتری در بدن جذب می‌گردد. عوارض این جراحی شامل سوء تغذیه و کمبود ویتامین و مواد معدنی است، همچنین پس از عمل فرد نیازمند رعایت غذای رژیمی سخت و همچنین پیگیری است.

عوارض عمل لاغری بای پس روده:

عمل بای پس روده نیز همانند سایر جراحی‌های لاغری، دارای عوارض عمل جراحی لاغری متعددی خواهد بود. مهم‌ترین عوارض این عمل به صورت زیر هستند: 

 • ایجاد کم خونی در فرد
 • احتمال بروز سنگ کیسه صفرا
 • بروز عفونت در محل برش‌های انجام شده در روده
 • آمبولی ریه، چربی یا لخته خون در شش‌ها و عروق
 • پوکی استخوان
 • عمل لاغری لیپوماتیک یا پیکرتراشی

در عمل لاغری لیپوماتیک چربی‌های موضعی بدن تخلیه می‌شود که بدون درد و خونریزی است و سبب کاهش سایز در بدن می‌گردد. نسبت به روش لیپوساکشن در دقیق‌تر عمل می‌نماید. عوارض آن سوراخ شدن اعضای داخلی بدن، التهاب، عفونت، آمبولی ریه، کبودی پوست، واکنش آلرژیک و… است. (عاج دندان)

عوارض و خطرات عمل لاغری لیپوماتیک:

 • کبودی بدن
 • درد در حین عمل و پس از آن
 • تورم، قرمزی و خونریزی موقت
 • امکان التهاب و ترشح مواد از قسمت‌هایی که برش داده شده‌اند
 • آسیب دیدن سیستم ایمنی بدن
 • امکان بازگشت چربی‌ها پس از انجام عمل
 • خطر آمبولی به صورتی که ماده جامد، مایع یا گاز درون رگ‌ها به حرکت درمی‌آید. 
 • تجمع آب در بدن به دلیل نداشتن تجربه پزشک
 • افتادگی پوست
 • عمل لیپوساکشن یا لیپوپلاستی

 یک نوع جراحی زیبایی با حذف چربی‌های اضافه از مناطق خاص است و مشابه عمل لاغری لیپوماتیک عمل می‌کند. عوارض آن شامل کبودی، آسیب رسیدن به اعصاب، رگ خونی، عضلات، عوارض قلبی و ریوی، تورم مداوم، شلی پوست، عفونت و… است.

عوارض عمل لیپوساکشن برای لاغری:

لیپوساکشن نیز همانند بسیاری از روش‌های جراحی دیگر عوارض مختلفی مانند عفونت، آمبولی، اسیب دیدن اندام‌های بدن و عصب‌ها، التهاب، سوختگی، کبودی بیش از حد در بدن، مسمومیت ناشی از دارو‌های بیهوشی و حتی مرگ فرد شود. برای جلوگیری از بروز خطرات و عوارض این عمل، حتماً به پزشک مشورت کرده تا شرایط بدنی شما را به طور کامل بررسی کنید. 

 • عمل ابدومینوپلاستی یا جراحی زیبایی شکم

در عمل ابدومینوپلاستی چربی و پوست اضافه از شکم حذف شده و عضلات آن را تنگ‌تر می‌نمایند اغلب مناسب کسانی است که پوست آن‌ها خاصیت ارتجاعی نداشته و یا در زمان پس از زایمان شکم آنها شل شده است. عوارض آن بی‌حسی در پوست، شل شدن پوست، باقی ماندن اثر زخم و نتیجه ضعیف است.

از دیگر عوارض شایع این عمل جراحی، تجمع خون یا هماتوم در بدن است. علاوه بر آن ممکن است عفونت‌های مختلف، لخته‌های خون و مشکلات مختلف مرتبط با ریه برای فرد ایجاد شود. 

علت فرورفتگی پوست صورت چیست؟ + معرفی بهترین درمان فرورفتگی جای جوش

آیا عمل جراحی لاغری خطرناک است؟

برای بسیاری از افراد این سوال پیش می آید که آیا عمل جراحی معده خطرناک است؟! در پاسخ به آن باید بگوییم هیچ عمل جراحی فاقد عوارض نیست و شاید نتیجه‌ای که در کاهش وزن می‌گذارد، چشمگیر باشد؛ اما فردی که این جراحی را انجام می‌دهد سختی‌های زیادی را تحمل می‌نماید و همانطور که اشاره شد عوارض جراحی بای پس معده و سایر انواع عمل های لاغری که بر روی معده انجام می‌شود، زیاد است و بر روی سلامتی افراد تاثیر می‌گذارد.

عمل جراحی لاغری

روش‌های بسیار مختلفی برای لاغری و رسیدن به تناسب اندام وجود دارد. برخی از افراد تصور می‌کنند با انتخاب روش‌های جراحی می‌توانند به سادگی و بدون دردسر وزن کم کرده و لاغر شوند. این عمل‌ها ممکن است در زمان بسیار کم باعث کاهش وزن بالایی شوند، اما عوارض بسیار زیاد و خطرناکی نیز به همراه دارند. از این رو بهتر است روش‌های غیرتهاجمی مانند اصلاح سبک زندگی، استفاده از برنامه‌های غذایی اصولی، ورزش کردن و … برای لاغری استفاده کنند. 

عوارض کلی انواع عمل لاغری چیست؟

در مجموع برخی از عوارض در بین تمام عمل‌های لاغری و کاهش وزن یکسان است:

انواع عمل لاغری
 • خونریزی. خونریزی از زخم جراحی یا داخل بدن شما می‌تواند در صورت شدید بودن منجر به شوک شود.
 • ترومبوز ورید عمقی یا .(DVT) جراحی و دوره نقاهت آن می‌تواند خطر تشکیل لخته خون را در رگ‌های شما، معمولاً در ورید پا، افزایش دهد.
 • آمبولی ریه. آمبولی ریه زمانی رخ می‌دهد که بخشی از لخته خون پاره شود و به سمت ریه‌های شما حرکت کند.
 • ضربان قلب نامنظم. جراحی می‌تواند خطر ضربان قلب نامنظم، به ویژه فیبریلاسیون دهلیزی را افزایش دهد.
 • ذات الریه. درد می‌تواند باعث شود که نفس‌های سطحی بکشید که می‌تواند منجر به عفونت ریه مانند ذات الریه شود.
 • نشت معده. مایعات معده ممکن است از خط بخیه در معده، جایی که دوباره به هم دوخته شده است، نشت کند.
 • تنگی مجرا. بخشی از معده شما می‌تواند بسته شود و باعث ایجاد انسداد در معده شما شود.
 • کمبود ویتامین. بخشی از معده شما که برداشته می‌شود تا حدودی مسئول جذب ویتامین‌های مورد نیاز بدن شما است؛ مگر اینکه مکمل‌های ویتامین مصرف کنید.
 • سوزش سر دل (GERD). تغییر شکل معده می‌تواند باعث سوزش سر دل شود یا آن را بدتر کند.

جایگزین مناسب برای عمل های لاغری چیست؟

طبیعتا تمام کسانی که اضافه وزن دارند می‌خواهند با کمترین هزینه، کمترین مدت زمان و کمترین سختی، به کاهش وزن و تناسب اندام برسند؛ در حالیکه باید توجه کنید اضافه وزن و چاقی یک شبه بوجود نیامده است که یک شبه از بین برود. برای نتیجه گرفتن باید صبور باشید. از یک رژیم غذایی سالم که هیچ گونه مواد غذایی ضروری را حذف نمی‌کند، پیروی کنید و ورزش روزانه را فراموش نکنید.

عمل لاغری
انواع عمل لاغری

امکان ندارد کسی این دو نکته یعنی رژیم غذایی و ورزش را رعایت کند اما لاغر نشود! شاید در نگاه اول با جراحی لاغری به سرعت لاغر شوید اما عوارض آن بسیار جدی است و حتی برخی از این عمل‌های کاهش وزن، غیرقابل بازگشت است و معده شما برای همیشه کوچک شده است. به همین دلیل می‌توانید در جایی هزینه کنید که از عدم بازگشت وزن‌تان مطمئن باشید: رژیم غذایی کاهش وزنی که جذاب و خوشمزه باشد، هیچ گروه غذایی را حذف نکند و آهسته و پیوسته وزن‌تان را کم کند تا به تناسب اندام برسید. بد نیست به نظرات افرادی که عمل لاغری انجام داده‌اند نیز گوش دهید تا شاید نسبت به این کار اطمینان بیشتری پیدا کنید.

اصلاح سبک زندگی تغییرات رژیم غذایی و فعالیت بدنی برای حفظ وزن مهم هستند، خواه این عمل را انجام دهید یا نه.

1- رژیم های غذایی تحت نظارت پزشکی

برای کمک به کاهش وزن و درمان بیماری های مرتبط با چاقی مانند دیابت نوع 2، برنامه های کاهش وزن تحت نظارت پزشکی در سراسر کشور در دسترس هستند. هدف از این برنامه ها کمک به مدیریت وزن بدن و حفظ سبک زندگی سالم است. در نهایت، این برنامه برای بهبود کیفیت زندگی شما و کاهش خطرات بیماری هایی مانند بیماری عروق کرونر قلب طراحی شده است.

تغذیه درمانی پزشکی یک سیستم جامع طراحی شده است که شما را در تماس مستقیم با تیمی از متخصصان قرار می دهد که می توانند در مسیر پیدا کردن به وزن سالم با شما همکاری کنند. برای واجد شرایط بودن برای رژیم غذایی تحت نظارت پزشکی، باید به پزشک خود بگویید که در کاهش وزن خود با مشکل مواجه هستید.

برنامه های موجود بسته به نیازهای خاص شما قابل تنظیم هستند. آنها ممکن است شامل آموزش اصلاح رفتار باشند که بر تغییر در رژیم غذایی و ورزش تمرکز دارد. این معمولاً اولین گزینه است و شامل کمک متخصصان تغذیه و فناوری برای کمک به نظارت بر آنچه می خورید، چه زمانی و چه مقدار در طول وعده های غذایی می خورید، و همچنین میزان ورزش برای حفظ وزن طولانی مدت را شامل می شود.

عمل کوچک کردن سینه با لیزر چگونه است؟ + لیزر چه فوایدی برای جراحی سینه دارد؟

یکی دیگر از انواع رایج برنامه رژیم غذایی تحت نظارت پزشکی، برنامه جایگزینی وعده غذایی از پیش بسته بندی شده است. این وعده‌های غذایی آماده به شما کمک می‌کند تا با دادن غذای مناسب و اندازه وعده‌های غذایی، وزن خود را کاهش دهید، بدون اینکه نیازی به فکر کردن بیش از حد در مورد آنچه و چه مقدار می‌خورید باشید. این برنامه همچنین شامل مشاوره و تغییرات رفتاری است تا اطمینان حاصل شود که عادات ناسالم مانند پرخوری به کاهش وزن کمک نمی کند.

2- داروی کاهش وزن

به نظر نمی‌رسد وزن اضافی را تنها با رژیم غذایی و ورزش کاهش دهید؟ شاید زمان آن رسیده باشد که داروهای غیرجراحی را که توسط جراحان چاقی برای بیمارانی که نمی‌خواهند یا واجد شرایط جراحی نیستند، توصیه می‌کنند، امتحان کنید. پزشک شما ممکن است داروهای کاهش وزن را پیشنهاد کند، از جمله داروهایی که هورمون‌ها یا ژن‌های مرتبط با وزن را هدف قرار می‌دهند. برخی از داروها نیز ممکن است با تغییر باکتری های روده باعث کاهش وزن شوند.

داروهای کاهش وزن یک گزینه غیرجراحی اضافی است که پزشکان گاهی اوقات توصیه می کنند. داروهای کاهش وزن تجویزی احساس گرسنگی و سیری را مدیریت می کنند و به شما کمک می کنند رفتار خود را اصلاح کنید و از پرخوری جلوگیری کنید. برخی داروها از هضم چربی توسط بدن جلوگیری می کنند.

3- بالون معده

بالون داخل معده یک وسیله پزشکی است که در داخل معده شما قرار می گیرد. آنجا فضایی را اشغال می کند که معمولاً برای غذا رزرو می شود. از آنجایی که معده شما اکنون فضای کمتری برای غذایی که می خورید دارد، در نهایت کمتر غذا می خورید. همچنین در طول وعده های غذایی سریعتر احساس سیری می کنید. بالون معده یک انتخاب عالی برای کاهش وزن است، زمانی که رژیم غذایی و ورزش برای شما کارساز نبوده است. نیازی به جراحی، برش و جای زخم نیست.

4- قرص بالون معده

قرص بالون معده کمی متفاوت عمل می کند. به جای اینکه بادکنک خالی شده را وارد شکم خود کنید، بالون را مانند یک قرص قورت خواهید داد. قرص را فقط با یک لیوان آب مصرف کنید، درست مانند ویتامین. در طول درمان شش ماهه، حداکثر سه بالون در معده شما قرار می گیرد.

5- پلیکاسیون معده

پلیکاسیون معده نوع جدیدتری از عمل چاقی است. پزشک یک لوله انعطاف پذیر نازک را از طریق دهان وارد دستگاه گوارش شما می کند. این برای قرار دادن داروها یا وسایل در دستگاه گوارش شما برای کاهش مقدار غذایی که می توانید بخورید استفاده می شود. از آنجایی که این روش شامل برش های بیرونی نمی شود، دارای میزان عارضه پایینی است و ممکن است گزینه ای برای کاهش وزن پایدار در بیمارانی باشد که کاندید جراحی نیستند یا مایل به جراحی نیستند.

همچنین به شما امکان می دهد سریع به فعالیت های روزانه خود بازگردید. برای موفقیت در آندوسکوپی اسلیو معده، باید متعهد به یک سبک زندگی سالم تر باشید. انجام این روش تنها 45 دقیقه طول می کشد و نیازی به اقامت شبانه در بیمارستان نیست.

مزایای لاغری با عمل چیست؟

انجام انواع جراحی های چاقی می تواند مزایای زیادی برای افراد به دنبال داشته باشد. از میان انبوهی از این مزایای، موارد زیر را بررسی کرده ایم زیرا این ها بیشترین مزایایی هستند که افراد پس از عمل لاغری تجربه می کنند:

کاهش وزن سالم

افرادی که تحت عمل جراحی لاغری قرار می گیرند، به دلیل کاهش اشتها و افزایش احساس سیری، اغلب به کاهش وزن زیادی دست می یابند. انجمن آمریکایی جراحی متابولیک و چاقی (ASMBS) اعلام کرده است که حدود 90 درصد از بیمارانی که یک عمل لاغری انجام داده اند به طور میانگین بالای 50 درصد از وزن اضافی خود را از دست می دهند و اغلب این افراد برخلاف سایر روش های کاهش وزن، هیچوقت دوباره به وزن سابق دست پیدا نمی کنند.

کاهش خطرات بیماری ها قلبی و عروقی

چاقی به شدت با افزایش احتمال بیماری قلبی مرتبط است. اما خبر خوب این است که کاهش وزن این خطر را به همراه خطر سکته کاهش می دهد. نتیجه تحقیقات مشخص کرده که افرادی که عمل لاغری انجام داده اند بیشتر از سایرین با احتمال سکته و سایر بیماری های قلبی و عروقی روبرو هستند و اغلب نیاز به مصرف دارو بعد از جراحی در آن ها کاهش میاید.

معرفی بهترین کرم پودرهای خارجی و ایرانی

درمان دیابت نوع 2

اضافه وزن اغلب پیش شرط دیابت نوع 2 است که به آن دیابت دیررس هم می گویند است. یک مطالعه اخیر توسط کلینیک کلیولند نشان می دهد که این شکل از بیماری گاهی اوقات همراه با کاهش وزن قابل توجه بعد از عمل لاغری وارد روند بهبودی و حتی گاها درمان کامل می شود.

بهبود عملکرد مفاصل بدن

حمل وزن اضافی ناشی از چاقی مفرط می تواند برای مفاصل سخت و غیرقابل تحمل باشد. بیمارانی که عمل جراحی لاغری انجام می دهند معمولا کاهش درد مزمن و بهبود عملکرد مفاصل را پس از عمل گزارش می کنند بنابراین بهبود عملکرد مفاصل یکی از مهمترین مزایای عمل لاغری است.

افزایش احتمال باروری در مردان و زنان

نشان داده شده است که کاهش چربی های بدن و کلا درمان چاقی باعث افزایش باروری در زنان و مردان می شود. زنانی که عمل لاغری انجام می دهند 1 تا 1.5 سال بعد از عمل می توانند اقدام به بارداری کنند و اینبار شانس آن ها برای باروری چندین برابر بیشتر از دوران چاقی خواهد بود.

درمان آپنه خواب

آپنه خواب یک اختلال تنفسی است که با چاقی تشدید می شود. بازگرداندن وزن بدن به محدوده سالم و توصیه شده، علائم آپنه را کاهش می دهد و گاهی اوقات می تواند نیاز به دستگاه CPAP را در طول خواب کاهش دهد.

رفع سایر مشکلات پزشکی

شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد کاهش وزن اضافی با انواع عمل لاغری می‌تواند سایر شرایط پزشکی مشکل‌ساز از جمله سندرم متابولیک، بیماری کیسه صفرا و عوارض مرتبط با بارداری را از بین ببرد یا حداقل کاهش دهد.

بهبود سلامت روانی

یکی از بزرگترین مزایای عمل لاغری افزایش سلامت روان و بهبود برخی از مشکلات روانی مرتبط با چاقی (مانند افسردگی) است. بعد از انجام جراحی لاغری بیماران ممکن است کمتر مستعد اضطراب و افسردگی باشند و بیشتر به دنبال فعالیت های مثبت زندگی باشند.

چه افرادی نیاز به جراحی برای لاغری دارند؟

به طور کلی انجام عمل لاغری به افرادی توصیه می شود که با دنبال کردن سایر روش های لاغری مانند انواع رژیم لاغری و یا ورزش های توصیه شده، نتوانسته اند وزن کم کنند. اگر این افراد واقعا با هیچ روشی موفق به کاهش وزن نمی شوند می توانند به عنوان یک گزینه نهایی به انجام انواع عمل لاغری روی بیاورند.

جراحی برای لاغری

برای اینکه افراد کاندید مناسبی برای انجام جراحی لاغری باشند نیاز است تا این شرایط وجود داشته باشد:

 • شاخص توده بدنی بالا برابر یا بالای 40 باشد
 • شاخص توده بدنی بیشتر از 35 باشد اما شخص با یکی از بیماری های مرتبط با چاقی روبرو باشد (مثل دیابت و سندروم تخمدان پلی کیستیک و …)
 • سلامت عمومی کلی بدن در حد مطلوبی باشد که بدن تحمل جراحی لاغری را داشته باشد.

هزینه عمل لاغری چقدر است؟

بسته به چند عامل هزینه جراحی لاغری متغییر است. اولین و مهمترین عامل نوع عمل جراحی است. عمل های ساده ای مانند حلقه معده معمولا هزینه کمتری دارند ولی عمل های پیچیده ای مثل اسلیو و بای پس قطعا هزینه بیشتری در بر می گیرد. در حال حاظر هزینه عمل لاغری به صورت بازه ای بین 60 تا 100 میلیون تومان متغییر است

سخن پایانی

شما در این مقاله با عمل لاغری آشنا شدید. همچنین از انواع عمل های لاغری و مزایای لاغری با عمل آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

از چه زمان پس از عمل جراحی لاغری وزن از دست می دهیم؟

درست پس از اتمام عمل جراحی روند کاهش وزن آغاز می شود زیرا شما نمی توانید هرچیزی بخورید و باید برای اینکه سریع بهبودی خود را به دست بیاورید رژیم غذایی توصیه شده را رعایت کنید. روند کاهش وزن یک ماه بعد از عمل حدود 5 تا 10 کیلوگرم از اضافه وزن کاهش پیدا می کند.
روند کاهش وزن ادامه پیدا می کند و افراد بعد از 1 سال بیش از نصف اضافه وزن خود را به خوبی و بدون دشواری از دست می دهند. پس از 1 سال کم کم تمام اضافه وزن یا دست کم 80 درصد از آن به کلی از بین خواهد رفت.

ایمن ترین روش لاغری با کمک جراحی کدام است؟

با اختلاف عمل اسلیو معده ایمن ترین روش کاهش وزن از طریق جراحی است. در این روش حتی با وجود اینکه برگشت ناپذیر است، درصد موفقیت عمل بالا است و افراد کمترین میزان آسیب مخصوصاً در طی عمل و در دوره نقاهت را تجربه کرده اند. پس از آن، بای پس روده از نظر ایمنی و اثربخشی در جایگاه دوم قرار دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا