دندانپزشکیدندانپزشکی نوین

انواع جراحی لثه چیست و چطور انجام می‌شود؟

دندان‌ها بخش بسیار مهمی را از بدن انسان تشیکل می‌دهند و راه ورودی غذا به درون بدن هستند. در صورتی که دندان‌ها و یا لثه‌ها دارای مشکلات خاصی باشند و غذا به خوبی جویده نشود و یا همراه با عفونت وارد بدن شود، به زودی مشکلات زیادی برای افراد به وجود می‌آید. به همین دلیل، شما باید به محض مشاهده مشکلات در لثه و دندان سریعا برای درمان اقدام کنید. امروزه، شما می‌توانید با جراحی لثه سلامت آنها را تضمین کنید. در ادامه به معرفی انواع جراحی لثه می‌پردازیم.

جراحی کوچک کردن پاکت اطراف دندان (جراحی فلپ لثه)

یکی از انواع جراحی لثه، جراحی کوچک کردن پاکت اطراف دندان است. پاکت فرورفتگی میان دندان و لثه است که می‌تواند در مواردی مشکلات زیادی را به وجود بیاورد. در بعضی از اوقات، التهاب و عفونت در این شیار به وجود می‌آید که باعث می‌شود لثه‌ها بیمار شوند.

دندانپزشک برای اینکه بتواند این مشکل را رفع کند، ابتدا در لثه برش ایجاد می‌کند و آن را بالا می‌زند تا عفونت و آلودگی‌هایی را که در بافت پوستی جمع شده‌اند، برطرف کند. پس از آن، پزشک بافت را سر جای خود باز می‌گرداند و بافت لثه را به دور دندان بخیه می‌زند تا دوباره بتواند رشد کند.

اگر در کرج زندگی می‌کنید، می‌توانید با نوبت‌گیری از دکتر جراحی لثه کرج مشکلات لثه خود را رفع نمایید.

جراحی بازسازی لثه

یکی دیگر از انواع جراحی لثه جراحی بازسازی لثه است. در این روش، ابتدا دندانپزشک برشی را در لثه ایجاد می‌کند. در این برش باکتری‌ها و تمامی آلودگی‌هایی که به لثه آسیب وارد کرده‌اند برداشته می‌شوند. این روش باید با دقت بسیار زیاد انجام شود و نیازمند مهارت‌های خاصی است. پس از آن، دندانپزشک با پیوند استخوان، غشا یا پروتئینهای تحریک کننده تولید بافت و یا روش ترکیبی بافت لثه را تقویت می‌کند تا بازسازی شود.

اصلاح طرح لبخند چیست؟

اگر در اصفهان هستید، می‌توانید با مراجعه به سایت دکترتو(doctoreto.com)  از بهترین  دکتر جراحی لثه اصفهان نوبت بگیرید و انواع جراحی لثه را با توجه به شرایط خود انجام دهید.

جراحی افزایش طول تاج دندان

یکی دیگر از انواع جراحی لثه جراحی افزایش طول تاج دندان است. در این عمل جراحی که نیازمند تخصص بسیار زیادی است، بافتی از لثه که بیش از حد رشد کرده است و دندان‎ها را پوشانده است برداشته می‌شود. در این بیماری که به لبخند لثه‌ای شهرت دارد، طول لثه‌ها بسیار زیاد است به گونه‌ای که شما بیشتر لثه‌های فرد را در زمان لبخند زدن مشاهده می‌کنید تا دندانهایش! با این روش جراحی، لثه‌ها کوتاه و در نتیجه طول دندان‌ها بلندر می‌شود. این عمل به عمل زیبایی لثه و دندان نیز معروف است.

پیوند بافت نرم

از میان انواع جراحی لثه باید به پیوند بافت نرم اشاره کرد. در این روش جراحی تکه‌ای از بافت نرم دهان از بخش دیگری از دهان برداشت می‌شود و سپس به لثه پیوند می‌خورد. این روش جراحی به کسانی پیشنهاد می‌شود که بافت لثه‌ آنها از دست رفته است و یا به دلیل مشکلاتی نظیر عفونت پسروی کرده است. با عمل جراحی پیوند بافت نرم می‌توان به حفظ سلامتی دندان‌ها کمک کرد. این عمل جراحی می‌تواند با هدف زیبایی و یا برای از بین بردن بیماری‌های لثه انجام شود. در نتیجه، فرد می‎تواند مشکلات دهان و دندان خود را به طور کامل از بین ببرد.

پیوند آزاد لثه

انواع جراحی لثه با توجه به نیاز هر فرد مشخص می‌شوند. پیوند آزاد لثه با روشی مشابه به پیوند بافت هم‌بند انجام می‌شود. در این عمل جراحی بافت از سقف دهان برداشت می‌گردد.

 در این عمل، به جای اینکه دندانپزشک بافت را از لایه بیرونی سقف دهان و به صورت یک زبانه بافتی برداشت کند، مقدار کمی از بافت سقف دهان برداشت می‌شود و در پایان به محل مورد نظر پیوند زده می‎شود. این روش برای کسانی مناسب است که لثه‌های نازکی دارند و می‌خواهند حجم لثه خود را بالا ببرند.

فلوراید تراپی چیست و چه اهمیتی دارد؟ + معرفی 5 مزیت برتر فلوراید تراپی برای کودکان

پیوند بافت همبند

یکی دیگر از انواع جراحی لثه که دندانپزشک باید پس از بررسی کامل بافت لثه انجام دهد پیوند بافت همبند است. این روش از جمله روش‌هایی است که برای درمان بیرون زدگی ریشه دندان به کار برده می‌شود. در روش پیوند بافت همبند، بخشی از زبانه پوستی سقف دهان بریده می‌شود و بافت همبند ساب اپی تلیال که در زیر آن وجود دارد برداشت می‌شود. سپس، این بافه به بافت لثه در اطراف ریشه دندان که دچار بیرون زدگی شده است پیوند می‌یابد. زمانی که بافت همبند از سقف دهان برداشته شد و سپس به جای خود برگردانده شد بخیه می‌شود.

پیوند پدیکِل

در پایان معرفی انواع جراحی لثه باید به پیوند پدیکل اشاره کنیم. در این روش دیگر بافت از سقف دهان برداشته نمی‌شود، بلکه دندانپزشک بافت را از لثه و یا نزدیک دندانی که نیازمند ترمیم است برداشت می‌کند. این بافت که پدیکل نام دارد بدین صورت بریده می‌شود که یک طرف آن برش می‌خورد و پس از آن بافت چرخانده می‌شود تا بتواند در محل مورد نظر قرار گیرد. اما هنوز بافت در یک طرف به جایگاه خود متصل است و ساختارش را حفظ کرده است.  پس از آن، بافت روی ریشه دندان را پوشش می‌دهد و در محل خود بخیه می‌شود. این روش برای کسانی مناسب است که بافت لثه نزدیکی زیادی به دندانشان دارد.

نگهداری از لثه پس از انواع جراحی لثه

برای اینکه بتوانید از لثه پس از انواع جراحی لثه نگهداری کنید، باید به موارد زیر توجه داشته باشید:

  • به مدت یک هفته فقط مایعات بنوشید و غذای سخت نخورید.
  • برای شستشوی دهان مسواک نزنید و از دهانشویه استفاده کنید.
  • داروهایی را که پزشک برایتان تجویز کرده است به موقع مصرف کنید.
لیست پرمصرف ترین یکبار مصرف های دندانپزشکی

برای انواع جراحی لثه به کجا مراجعه کنیم؟

تا به اینجا تلاش کردیم اطلاعات کاملی را در مورد انواع جراحی لثه در اختیار شما قرار دهیم. همانطور که متوجه شده‌اید این روش‌ها با توجه به مشکلاتی که در دهان و لثه شما وجود دارند انتخاب می‌شوند. برای اینکه بتوانید مشکلات دهان و لثه خود را رفع کنید، باید به موارد متعددی توجه کنید و به یک دندانپزشک معتبر مراجعه نمایید. سایت دکترتو اطلاعات کاملی را در مورد بهترین پزشکان شهرتان در اختیارتان قرار می‌دهد و شما می‌توانید به صورت آنلاین وقت رزرو کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا