اخباردندانپزشکی نوین

چرا برای بهداشت دهان و دندان در کرونا به مطب دندانپزشکی مراجعه نکنیم؟

تجهیزات دندانپزشکی هر کدام می توانند بر اساس شرایط خاصی مورد استفاده قرار گیرند. این موضوع باعث شده است که اکثر مطب های دندانپزشکی نیاز به خرید تمامی تجهیزات ضروری برای راه اندازی مطب خود از جمله داشته باشند. چرا که عملا بدون وجود برخی از تجهیزات، امکان دایر کردن و فعالیت کردن در یک مطب دندانپزشکی وجود ندارد. توربین دندانپزشکی، یکی از انواع تجهیزاتی است که حتما باید برای یک مطب دندانپزشکی خریداری شود. شاید این سوال برای شما مطرح شود که توربین دندانپزشکی چیست و مناسب چه کاری است؟

با توجه به کاربردی بودن توربین دندانپزشکی، در ادامه این مقاله قصد داریم بیشتر در مورد اینکه توربین دندانپزشکی چیست و در زمان خرید آن باید چه نکاتی را رعایت کنیم، صحبت کنیم. پس با ما در ادامه این مقاله همراه باشید تا با توربین دندانپزشکی آشنا شوید.

توربین دندانپزشکی چیست؟

اولین نکته این است که بدانید توربین دندانپزشکی چیست. اگر تا به حال به مطب های دندانپزشکی مختلف جهت درمان دندان های خود مراجعه کرده باشید، حتما شاهد توربین های دندانپزشکی نیز بوده اید. توربین یکی از تجهیزات ضروری برای ترمیم انواع دندان ها شناخته می شود که می توانند به صورت چرخشی فعالیت خود را انجام دهد.توربین یک نوع ابزار چرخشی است که با کمک هوای فشرده کار می کند.

سرعت این دستگاه بسیار بالاست و شاید نزدیک به ۴ میلیون بار در دقیقه نیز برسد. به همین خاطر، این دستگاه بیشتر برای خالی کردن حفرات خاصی از دندان مورد استفاده قرار می گیرد. دندانپزشک می تواند با توجه به پدال هایی که جلوی پایش قرار دارد، سرعت توربین دندانپزشکی را تنظیم کند تا سایش دندان های افراد به صورت دقیق انجام شود.

آنچه درباره‌ی عوارض ایمپلنت دندان باید بدانید

دلیل وجود هوای فشرده و آب در توربین دندانپزشکی چیست؟

شاید تا به حال برای شما این سوال مطرح شده باشد که دلیل وجود هوا یا آب خنک در توربین دندانپزشکی چیست؟ واقعیت این است که به دلیل سرعت بالای چرخش توربین های دندانپزشکی، این توربین ها گرمای بسیار زیادی را در محل ایجاد می کنند که باعث آسیب رساندن به پالپ دندان و بخش های مختلف دیگر نیز می شوند. به همین خاطر و برای جلوگیری از گرمای تولید شده، از هوای فشرده و آب خنک استفاده می شود تا گرمای ایجاد شده در اثر اصطکاک کاهش پیدا کند.

اما این موضوع تنها دلیل به کار رفتن هوای فشرده و آب در توربین دندانپزشکی نیست. در واقع، اسپری آب و هوا باعث می شود تا بقایای دندان تراشیده شده با کمک توربین، از روی دندان پاک شوند. به همین خاطر، محل در حال ترمیم با لطف این تکنولوژی همواره تمیز و بدون آلودگی خواهد بود.

چه زمانی از توربین دندانپزشکی استفاده می شود؟

یکی از سوالات رایجی که در مورد توربین دندانپزشکی چیست؟ وجود دارد این است که چه زمانی نیاز به استفاده از این توربین هاست؟ واقعیت این است که بر اساس شرایط دندان و نوع درمان انتخاب شده توسط دندانپزشک، می توان از توربین دندانپزشکی استفاده کرد. این توربین ها به دلیل سرعت بالایی که دارند، می توانند به راحتی دندان و قسمت سخت آن را سوراخ کنند.

به همین خاطر، زمانی که نیاز به سوراخ کردن و تراشیدن مینای دندان (سخت ترین بخش دندان) باشد، از توربین دندانپزشکی استفاده می شود. با توجه به اینکه در اکثر موارد و برای درمان دندان نیاز به تراشیدن مینای دندان است، از توربین دندانپزشکی برای درمان دندان استفاده می شود. البته خود توربین های دندانپزشکی دارای انواع مختلفی اند که هر کدام کاربردهای خاص خودشان را دارند.

ناهنجاری های فک + علل و انواع آن

نحوه کارکرد توربین دندانپزشکی چگونه است؟

حال که می دانید توربین دندانپزشکی چیست با کارکرد آن باید آشنا شوید. توربین دندانپزشکی به واسطه چرخشی که دارد، می تواند به یک ابزار مناسب برای سایش و تراشیدن دندان تبدیل شود. نحوه عملکرد توربین های دندانپزشکی بسیار ساده است. این توربین ها با کمک انرژی ذخیره شده در درون خودشان و تبدیل آن به انرژی چرخشی، باعث به چرخش در آوردن بخش های مورد نظر می شوند. به طوری که سر توربین دندانپزشکی با سرعت بسیار بالایی و بین ۱۰۰ هزار تا ۵ میلیون بار در دقیقه می چرخد.

روتور و بلبرینگ ها اجزای اصلی تشکیل دهنده توربین های دندانپزشکی محسوب می شوند. هر چقدر طول عمر این ابزارها و تجهیزات بیشتر باشد، احتمال اینکه بتوان از توربین های دندانپزشکی در مدت زمان بیشتری استفاده کرد نیز وجود دارد.

موضوع دیگری که در مورد کارکرد و عملکرد توربین دندانپزشکی باید به آن توجه داشته باشید، میزان اصطکاک تولید شده است. با توجه به این موضوع، در سر توربین های دندانپزشکی یک محفظه برای خروج هوای فشرده و آب قرار داده شده است. بنابراین، در حین اینکه توربین با سرعت بالایی می چرخد، هوای نیز از نوک آن خارج می شود که باعث خنک کاری محل ترمیم و همچنین حذف مواد مزاحم می شود.

چگونه می توان عملکرد یک توربین دندانپزشکی را حفظ و بهینه کرد؟

تا اینجای کار می دانید که توربین دندانپزشکی چیست و چگونه کار میکند. حال مهم است که درباره بهینه بودن عملکرد آن بدانید.تمامی تجهیزات دندانپزشکی مانند یونیت دندانپزشکی، توربین دندانپزشکی و اتوکلاو دنداپزشکی دارای قیمت بسیار بالایی هستند. خرابی و عدم امکان استفاده مجدد از توربین های دندانپزشکی، می تواند باعث تحمیل هزینه های بسیار زیادی به دندانپزشکان شود. اما اگر از روش های نگهداری مناسب استفاده شود، احتمالا می توان تا سال ها از توربین دندانپزشکی استفاده کرد.

دندان مصنوعی ثابت بر پایه ایمپلنت چیست؟ + بررسی هزینه دندان مصنوعی با پایه ایمپلنت

توصیه می شود که برای جلوگیری از هر گونه خرابی توربین دندانپزشکی، آن را به صورت منظم روانکاری کنید. تعمیر دقیق و بررسی دوره ای این توربین نیز می تواند تاثیر بسیار زیادی روی عملکرد این محصول داشته باشد. توصیه می کنیم که بر اساس دستورالعمل استفاده از توربین دندانپزشکی، آن را مورد استفاده قرار دهید تا شاهد خرابی و نقص عملکرد آن نباشید.

امروزه، اکثر دستگاه های موجود در بازار، روغن کاری و پاکسازی توربین دندانپزشکی را به صورت اتوماتیک انجام می دهند. بنابراین، دندانپزشکان می توانند برای کاهش هزینه های احتمالی تعمیر، به دنبال خرید این دستگاه ها باشند. به غیر از این موضوع، تمیز کردن، ضد عفونی کردن و خشک کردن توربین های دندانپزشکی نیز تاثیر بسیار زیادی روی بهبود عملکرد این توربین ها دارد. در نظر داشته باشید که امکان استریل کردن توربین دندانپزشکی در دستگاه اتوکلاو وجود دارد.

راهنمای خرید توربین های دندانپزشکی

حال که جواب سوال خود را در مورد توربین دندانپزشکی چیست، گرفتید، باید به دنبال خرید توربین دندانپزشکی برای راه اندازی مطب خود باشید. واقعیت این است که فاکتورهای مختلفی برای خرید توربین دندانپزشکی باید مورد بررسی قرار گیرند تا بتوان بهترین توربین دندانپزشکی را خریداری کرد. هر چیزی که به دوام و طول عمر توربین های دندانپزشکی مربوط می شود، باید مورد بررسی قرار گیرد که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد.

متریال بدنه توربین

اولین موضوعی که باید برای خرید توربین دندانپزشکی به آن توجه کرد، جنس متریال استفاده شده برای ساخت بدنه توربین است. این متریال باید بتواند استرس دینامیکی زیادی را تحمل کند. بنابراین، هر چقدر ماده مقاومت مکانیکی بیشتری داشته باشد و وزن آن نیز سبک تر باشد، گزینه ایده آل تری برای توربین های دندانپزشکی خواهد بود.

لیزر دندانپزشکی چیست و ترمیم دندان با لیزر چگونه است؟ + بررسی روش های نوین درمان پوسیدگی دندان

طراحی دسته توربین

روزانه دندانپزشک ساعت های زیادی را با توربین دندانپزشکی کار می کند. بنابراین، بسیار مهم است که دسته توربین دندانپزشکی دارای طراحی راحت و ارگونومیک باشد. برای حفظ شرایط بهداشتی توربین دندانپزشکی، بهتر است که این ابزار سطح صیقلی و صافی داشته باشد و بتوان به راحتی آن را تمیز و ضد عفونی کرد.

اندازه سر توربین

هر چقدر سر توربین دندانپزشکی، کوچک تر باشد می توان با میدان دید بهتری دندان را ترمیم کرد. از طرفی چون دندان ها دارای سایز کوچکی هستند، اندازه سر توربین باید کوچک باشد تا بتوان به راحتی دندان ها را ترمیم کرد.

لرزش و صدا

لرزش توربین دندانپزشکی چیست؟ این سوالی است که برای بسیاری از افراد پیش می آید. واقعیت این است که یکی از مهم ترین دلایل برای لرزش توربین دندانپزشکی، بی کیفیت بودن آن است. لرزش زیاد باعث تولید صدای زیاد می شود و این موضوع برای بیمار بسیار ناراحت کننده خواهد بود. به خصوص اگر بیمار از صدای شدید ناراحت و مضطرب شود. در صورتی که توربین دندانپزشکی به صورت تخصصی ساخته شده باشد و کیفیت بلبرینگ های به کار رفته در آن ها نیز بالا باشد، ارتعاشات توربین دندانپزشکی نیز به حداقل میزان خودش می رسد.

نورپردازی توربین دندانپزشکی

اگر به دنبال خرید توربین دندانپزشکی باکیفیت و جدید هستید، توصیه می کنیم که اقدام به خرید توربین دندانپزشکی با نور LED کنید. نور ایجاد شده در سر توربین دندانپزشکی، به دندانپزشک این امکان را می دهد تا به راحتی فضای داخل دندان و دهان را مشاهده کند. البته لازم است که چراغ های ال ای دی به کار رفته در توربین دندانپزشکی، دوام بالایی داشته باشند و نور سفیدی را در دهان ایجاد کنند. در این صورت، رنگ بافت و دندان تغییری نخواهد کرد. 

همه چیز درباره ایمپلنت‌های دندانی

قیمت خرید توربین دندانپزشکی در بازار کشور ایران

حال که دقیقا می دانید توربین دندانپزشکی چیست، لازم است که برای حسن ختام مقاله، در مورد قیمت های توربین دندانپزشکی نیز صحبت کنیم. با توجه به تنوع بالای توربین دندانپزشکی در بازار کشور ایران، قیمت خرید این توربین ها بسیار متنوع است. هر چقدر کیفیت توربین های دندانپزشکی بالاتر باشد و از بلبرینگ های توربین بهتری ساخته باشد، قیمت آن نیز بالاتر خواهد رفت.

با توجه به اینکه انتظارات بیماران برای ترمیم و درمان دندان بسیار بالا رفته است، بهتر است که به دنبال خرید توربین دندانپزشکی باکیفیت و با ارتعاش بسیار پایین کنید. بنابراین، برای کاهش هزینه های ناشی از تعمیر و بهبود کارایی توربین های دندانپزشکی، می توانید همین حالا سفارش خود را برای خرید بهترین توربین های دندانپزشکی ثبت کنید.

سخن پایانی

در این مقاله به طور کامل در مورد اینکه توربین دندانپزشکی چیست، چگونه کار میکند و نکات مهم در زمان خرید توربین ها بیان شده است. حال با مطالعه این مقاله به طور کامل اطلاعات کافی در مورد توربین های دندانپزشکی خواهید داشت.

اگر از مطالعه این مطلب لذت بردید، می توانید آن را در شبکه های اجتماعی خود به اشتراک بگذارید تا دوستان شما نیز از آن بهره ببرند.

منبع : فیروز دنتال

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا