دندانپزشکیدندانپزشکی نوین

ارتودنسی ثابت چیست؟

امروزه بیشتر افراد همواره تشویق می‌شوند که به دنبال لبخندی بی‌نقص باشند. یکی از راهکارها برای رسیدن به این لبخند بی‌نقص، استفاده از انواع روش‌های ارتودنسی است. از ارتودنسی ثابت برای اصلاح دندان‌ها و استخوان‌های دهانی که در موقعیت نامناسب قرار گرفته‌اند، استفاده می‌شود. امروزه از انواع روش‌های ارتودنسی مانند ارتودنسی ثابت، ارتودنسی نامرئی، ارتودنسی سرامیکی، ارتودنسی متحرک، ارتودنسی به روش لینگوال و ارتودنسی شفاف استفاده می‌شود. ارتودنسی ثابت یکی از پرکاربردترین روش‌های دندانپزشکی محسوب می‌شود. برای پرسیدن اینکه کدام روش ارتودنسی برای شما مناسب‌تر است، می‌توانید با مرکز دندانپزشکی تخصصی دکتر فریناز شیربان یکی از بهترین متخصص های ارتودنسی در اصفهان تماس بگیرید.


ارتودنسی ثابت چیست؟

در ارتودنسی ثابت، بیمار نمی‌تواند آن را از دهان خود خارج کند؛ زیرا اجزای آن با استفاده از براکت‌های فلزی به نام بریس بر روی دندان‌ها ثابت می‌شوند. درمان ارتودنسی ثابت معمولاً ۲ سال به طول می‌انجامد؛ البته مدت‌زمان درمان بستگی به مشکلات دندان و دهان شما دارد.

روش درمان ارتودنسی ثابت

در درمان‌های ارتودنسی ثابت، دندان‌ها با سرعت یک میلی‌متر در ماه جابه‌جا می‌شوند؛ اما این حرکت کند دندان در طول درمان، برای بیمار مشخص نخواهد بود. در برخی موارد به دلیل نوع ناهنجاری‌های موجود، دندان بیمار باید کشیده شود. در این نوع بیماران، حرکت دندان در جلسات اول به‌خوبی مشاهده می‌شود؛ زیرا حرکت دندان به‌وضوح در فضای بین دندان‌ها رخ می‌دهد و بیمار می‌تواند آن را نیز به‌خوبی ببیند.

پس از نصب‌کردن براکت‌ها، ممکن است بیمار کمی احساس درد کند؛ اما این درد در هفته اول، به‌مرورزمان از بین می‌رود. گاهی اوقات در فواصل بین جلسات ممکن است سیم به دلیل حرکت دندان از انتهای بریس ها خارج شود که این امر باعث ناراحتی و درد بیمار می‌شود.

معرفی 2 مقاله از مجله اینترنتی دندانپزشکی ایران دی دی اس

بیمار باید ماهی یک‌بار به کلینیک یا متخصص ارتودنسی دندان، مراجعه کند تا آزمایشات لازم را انجام داده و از درست پیش رفتن درمان مطمئن شود. بیمار می‌تواند در طول ویزیت اطلاعاتی در مورد درمان کسب کرده و سؤالات خود را از ایشان بپرسد.

چرا ارتودنسی ثابت انجام دهیم؟

درمان ارتودنسی ثابت باهدف حرکت دندان‌ها به موقعیت صحیح خود، رفع مشکلات ناشی از روی‌هم قرارگرفتن دندان‌ها و بهبود عملکرد فک‌ها انجام می‌شود. در ارتودنسی ثابت، براکت‌ها بر روی دندان‌ها نصب شده، سیم فلزی روی این براکت‌ها کشیده شده و با استفاده از یک کش بسیار ظریف، بین آن‌ها ثابت می‌شود. باندهای ارتودنسی می‌توانند سفید یا رنگی باشند. باندهای الاستیک در هر جلسه تعویض می‌شوند؛ اما ممکن است بریس ها در هر جلسه تعویض نشوند و تا پایان دوره درمان در دهان باقی بمانند.

مراقبت‌های بعد از ارتودنسی ثابت

افرادی که از بریس های ثابت استفاده می‌کنند، باید از خوردن غذاهای سفت و چسبناک اجتناب کنند تا در طول دوره درمان، به براکت‌ها آسیب نرسد؛ البته اگر آسیبی به بریس ها وارد شود، می‌توانید با مراجعه به کلینیک دندانپزشکی بلافاصله آن را جایگزین کنید.

به گفته خانم دکتر شیربان ( متخصص ارتودنسی اصفهان ):

در طول دوره ارتودنسی ثابت، باید به‌سلامت دندان‌ها توجه ویژه‌ای شود؛ بیمار باید دندان‌های خود را بادقت مسواک بزند، رژیم غذایی سالمی داشته باشد و عادات بدی مانند جویدن آدامس و خوردن نوشیدنی‌های شیرین را کنار بگذارد.

بهترین زمان برای درمان ارتودنسی ثابت

وضعیت دندان‌ها را می‌توان با استفاده از بریس های ثابت در هر سنی اصلاح کرد؛ به شرطی که دندان‌ها و لثه‌ها سالم باشند. سرعت حرکت دندان باگذشت زمان کاهش می‌یابد؛ بنابراین مراجعه به پزشک متخصص ارتودنتیست، قبل از بلوغ، برای گرفتن بهترین نتیجه در اصلاح هر گونه ناهنجاری در وضعیت دندان‌ها، مفید است.

در واقع، درمان ارتودنسی قبل از بلوغ، زمان ایده‌آلی برای انجام این کار است؛ زیرا دندان‌های درحال‌رشد سریع‌تر بهبود میابند؛ بنابراین ما همیشه توصیه می‌کنیم قبل از بلوغ به دندانپزشک مراجعه کنید تا سلامت دندان‌ها و لثه‌های خود را ارزیابی کرده و در صورت لزوم درمان‌های لازم را شروع کنید.

بهترین راه های زود جوش خوردن ایمپلنت: ساده و موثر

متخصص ارتودنسی ثابت کیست؟

ارتودنسی ثابت یک روش پزشکی بسیار پیچیده و حساس است که به دلیل پیچیدگی و طولانی‌بودن دوره درمانی موردنیاز، در دندانپزشکی عمومی تدریس نشده و آموزش فقط به دانشجویان دوره تخصصی ارتودنسی ارائه می‌شود؛ بنابراین افرادی که به این نوع بریس ها نیاز دارند، باید برای دریافت درمان مناسب به بهترین متخصص ارتودنسی دندان مراجعه کنند. خانم دکتر فریناز شیربان، رتبه برتر بورد تخصصی ارتودنسی دندان و عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، یک گزینه عالی برای شما هستند.

ارتودنسی توسط دندانپزشکان و در برخی موارد پیچیده‌تر توسط متخصص ارتودنسی تشخیص و درمان می‌شوند. درمان ارتودنسی شامل دو نوع ثابت و متحرک است که در موارد شدید از ارتودنسی ثابت استفاده می‌شود. این کار با چسباندن براکت به دندان‌ها انجام می‌شود.

نکات مهم در درمان ارتودنسی ثابت

مدت‌زمان درمان ارتودنسی ثابت، بسته به‌شدت ناهنجاری و اندازه دندان‌ها بین 3 تا 24 ماه متغیر است. در موارد پیچیده‌تر به خصوص در مورد مشکلات فک و دندان‌های بزرگ، این دوره ممکن است بیشتر طول بکشد.

افرادی که از بریس های ثابت استفاده می‌کنند باید نکات مهمی را برای حفظ یکپارچگی دندان‌ها در نظر بگیرند، از جمله:

  • به طور منظم به کلینیک دندانپزشکی دکتر شیربان مراجعه کنید تا بریس های شما را بررسی کرده و خانم دکتر از دستیابی به نتایج مطلوب اطمینان حاصل کند.
  • در روزهای اول پس از نصب بریس‌ها، ممکن است در خوردن و صحبت‌کردن دچار مشکل شوید؛ اما پس از چند روز به آن عادت می‌کنید.
  • پس از نصب بریس‌ها، باید فقط غذاهای نرم بخورید و از غذاهایی که می‌توانند روی دندان‌ها لکه ایجاد کنند، مانند چای و قهوه اجتناب کنید.
  • از جویدن آدامس و غذاهای سفت که باعث شکستگی براکت‌ها می‌شود خودداری کنید.
  • سیم‌ها و براکت‌ها را باید به طور دوره‌ای، با استفاده از یک مسواک نرم، تمیز کرد تا از تغییر رنگ براکت‌ها و بروز بوی بد دهان، جلوگیری شود.
  • باید از فعالیت‌های ورزشی سنگین که ممکن است به سروصورت آسیب وارد کند اجتناب کنید و در صورت امکان از محافظ دهان استفاده کنید.
  • اگر یکی از بریس ها افتاد یا جدا شد، فوراً با مرکز دندانپزشکی تماس بگیرید.
بهترین متخصص لمینت در تهران

پاسخ بعضی سؤالات متداول از زبان دکتر فریناز شیربان، درمورد ارتودنسی ثابت

آیا می‌توانم با بریس های ثابت غذا بخورم؟

دکتر شیربان: شما باید از خوردن غذاهای سفت و چسبناک که ممکن است به بریس های شما آسیب بزند خودداری کنید و همچنین باید از عادات بدی مانند جویدن ناخن یا استفاده از دندان برای باز کردن قوطی‌ها و اجسام سخت خودداری کنید.

آیا بریس های ثابت باید به روش خاصی تمیز شوند؟

دکتر فریناز شیربان: بله، بریس های ثابت باید به روشی خاص و بادقت بالایی تمیز شوند تا تمیز و عاری از پلاک و باکتری باقی بمانند. بیمار باید بریس ها را با استفاده از مسواک نرم و نخ دندان، تمیز کند.

آیا می‌توانم با بریس های ثابت غذا بخورم؟

دکتر فریناز شیربان: بله، اما باید از خوردن غذاهای سفت و چسبناک که ممکن است به بریس های شما آسیب بزند خودداری کنید. همچنین لازم است از عادات بدی مانند جویدن ناخن یا استفاده از دندان برای باز کردن قوطی‌ها و اجسام سخت خودداری کنید.

کلام آخر با دیدی کلی درباره ارتودنسی ثابت

ارتودنسی ثابت دندان، برای تغییر و اصلاح شکل دندان‌ها استفاده می‌شود. ارتودنسی ثابت، امروزه یکی از پرکاربردترین درمان‌های دندانپزشکی ترمیمی محسوب می‌شود.

مشاهده بهترین متخصص ارتودنسی در شهر خود می توانید از سایت های پزشکی و سلامتی مثل مطب۳۶۵ یا دکترسیما استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا