دندانپزشکی

فیس ماسک ارتودنسی چیست؟

فیس ماسک ارتودنسی را می توان یک نوع هدگیر ارتودنسی معرفی کرد که در درمان ناهنجاری‌های دندان و فک استفاده می شود و تا درصد بسیار بالایی نیاز به جراحی فک استفاده را برطرف می کند.

استفاده از فیس ماسک ارتودنسی، روند درمان ارتودنسی را تسریع می‌کند و احتمال نیاز به جراحی‌های سخت و پیچیده فک و صورت را بسیار کاهش می‌دهد، و این خود دلیل خوبی خصوصا برای کودکان است که از قرار گرفتن فیس ماسک روی صورت خود اجتناب می کنند

در این مطلب دکتر محمد ناصری یکی از بهترین متخصص ارتودنسی اصفهان توضیحات کاملی را در مورد فیس ماسک ارتودنسی و انواع هدگیرهای ارتودنسی ارائه کرده‌اند. همچنین به تمامی دغدغه افرادی که می‌خواهند درمان با ماسک صورت ارتودنسی را شروع کنند پاسخ داده‌اند.

فیس ماسک ارتودنسی چیست؟

فیس ماسک ارتوودنسی یک ابزار ارتودنسی متحرک (قابل برداشتن) است که خارج از دهان قرار میگیرد و به بریس ارتودنسی در داخل دهان متصل میشود. ماسک صورت ارتودنسی یک یک ابزار ارتوپدیک برای اصلاح الگو رشد فک و صورت است. این ابزار ارتودنسی در مدتی کوتاه میتواند نتایج بسیارعالی ایجاد کند. فیس ماسک ارتودنسی برای ناهماهنگی فک بالا و پایین و اختلالات فکی و اسکلتی و ناهنجاری های دندان کاربرد دارد. درمان مشکلات فکی با فیس ماسک ارتودنسی فرد را از انجام جراحی های پیجیده فکی در بزرگسالی بی نیاز میکند.

تمام افرادی که ارتودنسی انجام میدهند نیازی به استفاده از فیس ماسک ندارند. متخصص ارتودنسی با توجه ناهنجاری‌های فکی دهان و شدت آن‌ها استفاده از ماسک ارتودنسی را برای برخی افراد به ویژه بیماران با سن کم تجویز می‌کند.

رهایی از دندان چسبی با ایمپلنت دندان

معرفی اجزای بدنه فیس ماسک

فیس ماسک ارتودنسی سه جز اصلی به نام های هد کپ، اتصالات هد گیر و قاب صورت تشکیل می‌شود. قاب فیس ماسک از جنس استیل ضد زنگ می‌باشد. در بخش‌های هدگیر پیشانی و چانه به منظور آنکه صورت فرد اذیت نشود، پدهایی قرار می‌گیرند که فابل تعویض هستند. تمامی بخش‌های هدگیر ارتودنسی مطابق صورت فرد قابل تنظیم است.

مقابل دهان فرد اتصالاتی وجود دارد که از طریق آن‌ها کش های الاستیک ارتودنسی به بریس داخل دهان متصل می‌شوند. فشار مورد نظر از این طریق به فک و دندان‌ها وارد می‌شود.

سن مناسب برای استفاده از فیس ماسک

دکتر سیما | مجله و دایرکتوری پزشکی

سن مناسب درمان مشکلات فکی و درمانی با فیس ماسک ارتودنسی سنی است که رشد استخوان فک و صورت همچنان ادامه دارد و امکان هدایت و کنترل رشد ان ها وجود دارد. بین سنین 7 تا 13 سالگی (قبل از بلوغ) استخوان فک همچنان در حال رشد می‌باشد که زمان طلایی برای استفاده از فیس ماسک در کنار ارتودنسی ثابت است. افراد دیگر نیز بنا به تشخیص متخصص ارتودنسی با نوع ناهنجاری دهانی نیز می‌تواند از فیس ماسک استفاده کنند و کاربرد ان تنها برای ارتودنسی کودکان نیست.

مدت استفاده از فیس ماسک ارتودنسی چه قدر است؟

مدت استفاده از فیس ماسک ارتودنسی بین 6 تا 18 ماه است. توجه شدت ناهنجاری فکی و میزان پیشرفت درمان مدت استفاده از ماسک صورت ارتودنسی مشخص می‌شود. دکتر محمد ناصری به مراجعه کنندگان خود توصیه می‌کنند در طول روز بین 14 تا 18 ساعت از فیس ماسک استفاده کنند تا بر روند درمان ارتودنسی اثرگذار باشد.

ارتودنسی ثابت چیست؟

فیس ماسک ارتودنسی متحرک می‌باشد و لازم است که بیمار اهتمام لازم را در دوران درمان در استفاده از فیس ماسک به صورت روزانه و طولانی مدت، برای نتیجه بخشی بورزد. هر چه مدت زمان استفاده از فیس ماسک پیوسته و طولانی باشد فرد سریع‌تر شاهد نمایان نتایج ان خواهد بود. در صورتی که تنها چند روز در هفته و کمتر از 12 ساعت از ماسک ارتودنسی استفاده شود مدت استفاده از آن چند ماه بیشتر می‌شود.

اکثر متخصصان ارتودنسی به بیماران خود توصیه می‌کنند تنها در زمان غذا خوردن و مراسم‌های اجتماعی مهم ماسک ارتودنسی را بردارند.

کاربرد فیس ماسک ارتودنسی چیست؟

فیس ماسک ارتودنسی برای درمان ناهنجاری‌های فکی و مال اکلوژن و به ‌هم‌ریختگی دندان کاربرد دارد. درمان ناهماهنگی و نامتقارن بودن فک بالا و پایین

وسیع کردن فک بالا، مرتب کردن دندان‌های مولر و دندان‌های عقبی با کمکفیس ماسک ارتودنسی قابل انجام است.

قیمت فیس ماسک ارتودنسی

قیمت خرید فیس ماسک ارتودنسی بسته به نوع ان کیفیت جنس ان، ابزارهای جانبی هماره آن متفاوت است. برای خرید فیس ماسک ارتودنسی حتماً با دندان‌پزشک خود مشورت کنید تا راهنمایی لازم را به شما انجام بدهد و بتوانید یک ماسک ارتودنسی با کیفیت خوبی را تهیه کنید. برخی از متخصصان ارتودنسی خود فیس ماسک را برای بیمارانشان از یک مرکز معتبر تهیه می‌کنند و هزینه آن را با هزینه خدمات ارتودنسی دریافت می‌کنند.

خرید فیس ماسک ارتودنسی

اگر می‌خواهید فیس ماسک ارتودنسی تهیه کنید و به فکر ان هستید که فیس ماسک ارتودنسی از دیجی کالا خریداری کنید بهتر حتماً قبل ان با ارتودنتیست خود مشورت کنید. فیس ماسک ارتودنسی را می‌توانید از فروشگاه‌های لوازم پزشکی، فروشگاه‌های آنلاین معتبر خریداری کنید.

اصلاح طرح لبخند چیست؟

چگونه باید از فیس ماسک ارتودنسی استفاده کرد؟

متخصص ارتودنسی برای دران هر ناهنجاری دندانی فکی، نوع مناسب ماسک صورت ارتودنسی و سایز مناسب ان را به بیمار معرفی می‌کند. نحوه گذاشتن و برداشتن فیس ماسک به کودک و والدین او توسط دکتر ارتودنسی آموزش داده می‌شود.

فیس ماسک هنگامی روی صورت قرار می‌گیرد به وسیله دو کش به بریس ارتودنسی متصل می‌شود و با نیروی مضاعفی که از طریق ماسک صورت ارتودنسی به دندان‌ها و فک وارد می‌شود، فک بالا و پایین با یکدیگر منطبق می‌شوند.

اگر در هنگام استفاده از فیس ماسک در قسمت چانه و پیشانی دچار حساسیت پوستی شدید کافی است پد ان قسمت را تعویض کنید و سعی کنید تا به بهداشت پوست خود و فیس ماسک اهمیت بیشتری بدهید. تنظیم کردن نیروی وارد شده از سمت ماسک صورت ارتودنسی بر عهده‌ی ارتودنتیست است. تحت هیچ شرایطی بدون هماهنگی به متخصص ارتودنسی خود تنظیمات فیس ماسک را تغیر ندهید چرا که با زیاد کردن فشار وارده امکان لق شدن دندان و تحلیل ریشه دندان وجود دارد.

اگر می‌خواهید برای درمان ناهنجاری فکی و دندانی کودک خود به یک متخصص ارتودنسی در اصفهان مراجعه کنید دکتر محمد ناصری با بیش از یک دهه تجربه در درمان نامنظمی دندان ها و ناهماهنگی فکین، پذیرای شما هستند.

  • شماره تماس: 09130211313
  • آدرس: اصفهان، چهارراه پلیس، توحید جنوبی، نبش کوچه کاویان، ساختمان ژیوار، طبقه اول ، واحد 104
  • وب سایت: drnaseriorthodontist.com
  • اینستاگرام: instagram.com/dr_m.a.naseri

منبع: www.doctorsima.com

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا