دندانپزشکی کودکان

فیشورسیلانت،محافظ دندان کودکان

آیا تا به‌ حال به شیارهایی که روی دندان‌هایتان قرارگرفته‌اند فکر کرده‌اید؟ وظایفی که برای آن‌ها در نظر گرفته‌ شده است چیست؟ کمک به درست جویدن و خرد کردن هرچه بهتر مواد غذایی. این وظیفه‌ای است که به عهده‌ی این خطوط ریزودرشت روی دندان قرار داده‌شده است.

برخی از شیارهای روی دندان دارای عمق بیشتری بوده و امکان نفوذ غذا در آن فراهم است. حتی با حفظ بهداشت دهان و دندان نیز نمی‌توان آن‌ها را به‌طور کامل تمیز کرد. به‌ مرور زمان این غذاها فاسد شده و در دهان تبدیل به اسید می‌شوند. اسید تولیدشده در دهان یکی از اصلی‌ترین دلایل آسیب رسیدن به ساختار دندان و پوسیدگی آن است. با توجه به اینکه کودکان توانایی کمتری در رعایت بهداشت دهان و دندان دارند لذا توجه به این موضوع برای آن‌ها از اهمیت بیشتری برخوردار است.

فیشور سیلانت چیست؟

فیشور سیلانت از دو کلمه فیشور (شیار) و سیلانت (پوشاندن) تشکیل شده است. معنای آن پوشاندن شیارهای دندان می باشد. اولین دندان های دائمی از اهمیت بالایی برخوردارند. این دندان در مجاورت دندان های شیری قرار می گیرد به همین علت در اکثر مواقع والدین توجهی به آن ندارند .

بی توجهی به اولین دندان دائمی باعث می شود به طور سریع دچار پوسیدگی شده و برای کودک درد و ناراحتی ایجاد کند . متاسفانه در برخی موارد بعنوان یک دندان شیری کشیده می شود و با کشیدن آن کودک دندان دائمی خود را تا پایان عمر از دست می دهد.

درمان فیشور سیلانت برای کودکان یک راه امن و بی‌خطر برای محافظت دندان از پوسیدگی است. فیشور سیلانت یک پوشش پلاستیکی محافظ است که به سطوح جونده دندان‌های عقب اعمال می‌شود. سیلانت یک محافظ سخت را در دهان تشکیل می‌دهد. این محافظ مانع از وارد شدن غذا و باکتری‌ها به شیارهای ریزودرشت دندان می‌شود.

فیشور سیلانت

فیشورسیلانت ماده ای ترمیمی و هم رنگ دندان است. توسط آن شیارهای عمیق سطح جونده دندان ها با آن پوشیده شده و بدین ترتیب شیارها کم عمق می شود.

مکیدن انگشت در کودکان

مراحل فیشور سیلانت دندان

 • در اولین مرحله انجام فیشور سیلانت دندان سطح دندان با استفاده از ابزارهای مخصوص تمیز می شود .
 • سپس دندان شسته شده خشک می شود.
 • پس از انجام این کار از یک محلول اسیدی روی حفره ها و شیارهای سطح رویی دندان برای چند ثانیه استفاده می شود. این کار باعث می شود نواحی میکروسکوپی کوچک بر روی دندان تشکیل شود. که به راحتی می توان روکش را بر روی آن قرار داد و شیارهای دندان را به آن چسباند.
 • پس از خشک شدن مجدد دندان ها ماده شیار بند دندان بر روی دندان قرار می گیرد و سفت می شود. برای سفت کردن فیشور سیلانت دندان می توان از پرتو های مخصوص استفاده کرد در بعضی مواقع هم از شیار گیر دندان دو بخشی استفاده می شود و دیگر نیاز نیست از پرتوهای مخصوص استفاده کنید.
 • وقتی که شیار بند دندان سفت شود به یک روکش صیقلی پلاستیکی تبدیل می شود و به کمک آن می توان غذا ها رابه صورت عادب جوید.

مزایا

 • تمیزکردن فیشورهای عمیق را آسان تر می کند
 • تا حد زیادی از پوسیدگی دندان پیشگیری می کند
 • مراحل اولیه پوسیدگی دندان را معکوس می کند
 • از دندان های دائمی تازه درآمده کودکان محافظت می کند
 • با استفاده از این روش کودک دیگر نیازی به پر کردن دندان ندارد
روکش شیار

ماندگاری فیشور سیلانت

فیشور سیلانت معمولا برای سال ها ماندگاری دارد و اثر خود را حفظ می کند. با وجود ماندگاری نسبتا بالا دندانپزشک باید مرتب دندان های شما را بررسی کند. بدین ترتیب اگر این ماده از بین رفته است آن را جایگزین یا اضافه کنید. پس از بررسی دندان های شما دندانپزشک مطمعن می شود هیچ گونه پوسیدگی نمی تواند زیر دندان های شما شروع شود.

فلوراید تراپی دندان کودکان یک راهکار مراقبتی عالی

تذکر

برخی افراد تصور می کنند بعد از انجام فیشورسیلانت دیگر نیازی به رعایت بهداشت و مسواک زدن ندارند در صورتی که این تصور اشتباه است. حداقل یک بار در طول شبانه روز مسواک بزنید تا دندان های شما بهتر بماند .

تفاوت فیشور سیلانت با پرکردن دندان چیست؟

هنگامی که پوسیدگی دندان به حدی پیشرفت کند که باعث ایجاد حفره در دندان شود، لازم است که قسمت های پوسیده دندان تراشیده و برداشته شود. قسمت های باقیمانده دندان با مواد مناسب ترمیم و پر شود.

مزایای فیشور سیلانت


در مورد فیشور سیلانت، دندان دست نخورده باقی می ماند. هیچ قسمتی از دندان حذف و تراشیده نمی شود. در عوض شیار های عمیق دندان با مواد ویژه بسته و مهر و موم میشود. در نتیجه مواد غذایی و باکتری ها نخواهند توانست به داخل این شیار ها نفوذ کرده و موجب پوسیدگی دندان شوند.

در واقع پر کردن دندان یک عمل درمانی و فیشور سیلانت کردن دندان یک کار پیشگیرانه به شمار می آید.

شرایط سطح دندان برای برای حفظ سیلانت

 • سطح رویی دندان به مقدار کافی بزرگ باشد.
 • دندان دارای شیارها، حفره‌ها یا الگوهای نامنظم برای نگه داشتن بهتر سیلانت بر روی دندان باشد.
 • دندان تمیز بوده و دارای شرایط مناسب باشد.
 • دندان خشک بوده و با بزاق دهان در هنگام کار گذاشتن سیلانت تماس نداشته باشد.

تمام این شرایط برای باقی ماندن سیلانت در محل پس از درمان لازم و ضروری است. اگر با گذشت چند ماه سیلانت روی دندان از بین برود، احتمالاً این شرایط به خاطر استفاده از تکنیک نامناسب توسط دندان‌پزشک خواهد بود.

روند رویش دندان های شیری در کودکان

سخن آخر

کودکان به دلیل بازیگوشی کمتر به مراقبت دهان و دندان اهمیت می دهند. چه بهتر که از پوسیده شدن دندانشان با فیشور سیلانت جلوگیری کنیم. در این مطلب هر آنچه در مورد فیشور سیلانت لازم بود را به شما گفتیم. باید خاطرنشان نمود که هزینه های این راه پیشگیرانه بسته به سطح دندان هدف، متغیر است.

اگر این مقاله برای شما مفید بود آن را با دوستان خود نیز به اشتراک بگذارید:

https://1ea.ir/mmD3jJjhttps://bit.ly/3m3Eb2q
https://b2n.ir/s71590https://cutt.ly/FEmckn3
http://iwo.ir/ld0s0yun.ir/zy5cm3

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا