دندانپزشکی

کرادینگ دندان چیست؟

شاید بتوان یکی از شایع‌ترین مشکلات و ناهنجاری‌هایی که امروزه افراد در حوزه‌ی دندان با آن سروکار دارند را کرادینگ دندان ها دانست. کراودینگ که در اصل یکی از انواع نامرتبی‌های دندان می‌باشد، در چند مدت اخیر شاهد این بوده‎ ایم که متخصصین و افراد بیشتر از همیشه با آن سر و کار دارند. زمانی که دندان شما در این شرایط قرار می‌گیرد، در اصل به طور ناخواسته به هر جایی خواهد رفته و در دهان شما نیز بسیار رشد می‌کند و با ایجاد نامرتبی و البته اختلال در نظر دهان شما در اصل باعث ایجاد شلوغی بیش از حد خواهد شد. به همین علت است که نام این مشکل در زبان انگلیسی با کلمه‌ کراودینگ با شکل لاتین Crowding شناخته می‌شود.


فهرست مطالب


کراودینگ دندان چیست؟

کراودینگ به نامرتب و در هم بودن دندان ها گفته می شود که وجود این مسئله سبب اختلال در زیبایی ظاهر و بعضی از عملکرد های دهان بیمار می شود. اگر چه این مشکل مدل های مختلفی دارد اما قابل درمان می باشد.

کراودینگ هنگامی پدید می آید که میان فضای قوس دندانی و فضای مورد نیاز برای رشد دندان ها تعادل وجود نداشته باشد. از مهم ترین دلایل اتفاق افتادن کراودینگ می توان به : اندازه کوچک قوس دندانی، عرض زیاد دندان ها و اختلال های تکاملی هنگام رویش دندان ها ، اشاره کرد .به صورت کلی در مواردی که فضای مورد نیاز برای رشد دندان ها از فضای موجود بیشتر باشد دندان ها وادار می شوند تا رویش خود را در وضعیت نا مرتبی انجام دهند که درنتیجه کراودینگ پدیدار می شود.

کرادینگ دندان
رهایی از دندان چسبی با ایمپلنت دندان

ازدحام و نامرتب بودن دندان ها می تواند حفظ سلامت دندان ها و سلامت لثه ها را با مشکل رو به رو کند. با شلوغ بودن دندان ، مسواک زدن و نخ دندان کشیدن به طور منظم انجام نمی شود که این اتفاق می تواند به بیماری لثه و خونریزی کردن لثه ها ختم شود.افزون بر موارد بیان شده کراودینگ در بعضی موارد می تواند سبب ساییدگی نا هموار و یا خرد شدن دندان ها شود.

معرفی انواع کرادینگ دندان

همانطور که می‌دانید مشکل یا ناهنجاری کراودینگ بسیار حساس و حائز اهمیت است و لذا توانسته بین افراد مخصوصا متخصص ارتودنسی نیز بسیار آشنا باشد. این مشکل در دو دسته‌ی اصلی تقسیم بندی شده است که هر کدام دارای خصوصیات منحصر به فردی هستند که باعث شده است از یکدیگر متفاوت باشند. در این بخش از مطلب ما به ذکر و توضیح این دو دسته می‌پردازیم:

کراودینگ اکتسابی

مشکل اول کراودینگ اکتسابی می‌باشد که به احتمال زیاد نام آن را شنیده ‎اید. در کراودینگ اکتسابی شاهد این هستیم که بین قوس دندانی و اندازه دندان‌ها عدم تناسب بخصوصی وجود ندارد ولی شرایط محیطی باعث می‌شود قوس دندانی کوچک شود. شاید بتوان یکی از اصلی‌ترین عواملی که باعث کوچک شدن قوس دندانی می‌شود را کشیدن دندان شیری کودک دانست.

البته قابل توجه است که این مورد به خودی خود مشکلی نخواهد داشت اما اگر آن را به صورت زود هنگام انجام دهید و آخرین دندان شیری کودک کشیده شود باعث می‌شود مولرهای دائمی به سمت جلو حرکت کرده و در نتیجه شاهد به وجود آمدن قوس دندانی خواهیم بود.

دندانپزشکی با بیهوشی چیست؟

کراودینگ ارثی

مورد دوم کراودینگ ارثی می‌باشد که در اصل به علت وجود عدم تناسب در اندازه‌ دندان‌ها و یا مشکلات ارثی فک رخ می‌دهد. قابل توجه است که در برخی از موارد شاهد این مورد بوده‌ایم که به علت نبود تناسب بین دندان‌های پدر و مادر این مشکلات به وجود آمده است.

کرادینگ دندان

در اصل می‌توان گفت که برای مثال پدر دارای دندان‌های بزرگ و فک بزرگ می‌باشد در حالی که مادر دارای دندان‌ها و فک کوچکی است و لذا کودک در این مورد کراودینگ را به ارث می‌برد. البته قابل توجه است که هیچ کدام یک از پدر و مادر مشکلات کراودینگ نداشته‌اند. بیشتر بدانید: “لبخند لثه ای” از علل تا درمان

مهم ترین دلایل بروز اختلال نامرتبی دندان ها چیست؟

همان‌طور که در مطالب بالا به آن اشاره کردیم به دلایلی  اکتسابی و ارثی می توانند باعث به وجود آمدن این نامرتبی دندان ها شود. اما دلایلی دیگر که در ادامه این مقاله به آن اشاره می کنیم می توانند باعث به وجود آمدن این ناهنجاری نیز شوند.

 1. رشد دندان‌ های اضافی در برخی از افراد به صورت مادرزادی تعدادی از دندان های آن‌ها بیشتر از حد استاندارد می باشد. و نکشیدن این دندان اضافی باعث ایجاد اختلال در رشد دندان ها می‌شود.
 2. نداشتن تغذیه مناسب و استفاده از غذا های که ارزش پایینی دارند، باعث جلوگیری از رشد فک و دندان ها می کنند.
 3. ترک نکردن عادات نا مناسب مانند: جویدن ناخن، مکیدن انگشت شست، مکیدن شیشه پستانک در سن ۵ سال به بالا.
 4. به وجود آمدن اختلالاتی در هنگام رشد فک
 5. وجود قوس دندانی بیش از اندازه استاندارد
عاج دندان چیست و کجا قرار دارد؟ + علائم پوسیدگی عاج دندان چیست؟

برخی از مشکلات رایج کراودینگ دندان ها

در این چنین مواقعی با بروز این مشکل اکثر خانواده ها و فرد بیمار دچار دلهره و نگرانی هایی می‌شوند که کاملا بجا است، این مشکل باعث ایجاد مشکلات اجتماعی و عاطفی و موارد غیره زیادی می‌شود که در ادامه به معرفی برخی از آن‌ها می‌پردازیم؛

 • از بین بردن لبخند زیبا و دلربا
 • باعث ایجاد اختلال هنگام صحبت کردن
 • باعث ایجاد مشکلات میکروبی و تجمع مواد غذایی در دندان ها و در نهایت تولید باکتری
 • ایجاد جرم بین دندان ها باعث تغییر رنگ در دندان می‌شوند
 • ایجاد انحراف فک در برخی از بیماران
 • یکی از علت های افزایش پوسیدگی دندان ها
 • ایجاد درد در دهان و لثه ها هنگان جویدن
 • جلوگیری از تمیز کردن کل دهان و دندان ها

راه‌های درمان کراودینگ دندان چیست؟

اگر شما دچار کرادینگ دندان اکتسابی یا ارثی هستید بهتر از هر چه سریع تر به کلینیک یا متخصص دندانپزشک مراجعه نمایید. البته باید به این نکته توجه کنید اگر در سنین کودکی متوجه شدید که کودک شما دچار این عارضه و ناهنجاری می باشد باید به کلینیک یا متخصص دندانپزشک کودک مراجعه نمایید. درمان کرادینگ دندان ها معمولاً به روش های کشیدن دندان ،ارتودنسی یا جراحی فک انجام می‌شود.

۱- ارتودنسی

اگر شما بخواهید از روش ارتودنسی برای از بین بردن کرادینگ دندان های خود استفاده نمایید، باید به متخصص ارتودنس کار مراجعه نمایید. متخصص ابتدا با بررسی نمودن دندان های شما اگر نیاز باشد برخی از دندان های شما را می کشد. و پس از آن متخصص اقدام به ارتودنسی کردن دندان های شما می پردازد.

ارتودنسی دندان ها باید بین ۶ الی ۱ سال بر روی دندان های شما باقی بماند. هنگامی که ارتودنسی دندان ها برای شما انجام شد نباید از غذاهای سفت چسبنده یا خوراکی هایی مانند: سیب, خیار, هویج استفاده نمایید.

ایمپلنت دیجیتال؛ تکنولوژی جدید کاشت دندان سریع و راحت

۲- کشید دندان

در برخی موارد با کشیدن یک الی دو دندان شما این ناهنجاری و شلوغیه دندان ها از بین می رود و با مرور زمان دندان به جای اصلی خود باز می گردد. البته اگر بخواهید دندان عقل خود را بکشید حتماً باید به یک متخصص با مهارت مراجعه نمایید.

۳- جراحی فک

در صورتی که از روش کشیدن دندان یا ارتودنسی دندان ها نمی توان ناهنجاری کرادینگ دندان ها را از بین برد شما به ناچار مجبور هستید از جراحی فک استفاده نمایید. جراحی فک عمل زیبایی محسوب می شود و هزینه درمانی آن را بیمه قبول نخواهد کرد. جراحی فک نیاز به یک ارتودنسی قبل و بعد از جراحی خواهد داشت حدوداً دوره نقاهت پس از جراحی بین ۳ الی ۴ ماه می باشد.

درمان کراودینگ دندان چگونه می باشد؟

در برخی مواقع با مراجعه به موقع به متخصص دندانپزشک کودکان و نوجوانان می توان از بسیاری از مشکلات و ناهنجاری های پیچیده دهان و دندان در کودکان با هزینه کمتر جلوگیری کرد.

زمانی که والدین برای درمان کراودینگ دندان به متخصص دندانپزشکی اطفال مراجعه می کنند، دندانپزشک برای بهبود کراودینگ عوامل متعددی را بررسی می کند از جمله :

 • سن بیمار
 • میزان نامرتب بودن دندان ها
 • زاویه دندان های قدامی
 • بررسی رابطه فک بالا و پایین نسبت به یکدیگر
 • برجستگی بینی
 • وضعیت چانه بیمار

گاهی دندانپزشک اطفال برای درمان کراودینگ دندان مجبور به کشیدن تعدادی از دندان های کودک می شود، بخصوص در کراودینگ ارثی این موضوع بیشتر اتفاق می افتد.

تاج دندان چیست؟ چه انواعی دارد؟

آیا کشیدن دندان در درمان شلوغی دندان  الزامی است؟

خیر الزاما در تمام درمان های ارتودنسی این دسته از بیماران نیازی به کشیدن دندان نیست. در برخی از بیماران پزشک تشخیص می دهد که دندانی از بیمار نکشد. متخصص ارتودنسی با گذاشتن پیچی در فکین آنها را باز می کند و به اصطلاح قوس دندانی را افزایش می دهد. بدین ترتیب فضای کافی برای همه دندان ها در اختیار خواهد داشت. در ادامه با یک دستگاه مناسب ارتودنسی دندان های شلوغ را ردیف و مرتب می کند.

سخن پایانی

شما در این مقاله با کراودینگ دندان‌ها آشنا شدید. همچنین از درمان های شدید نامرتبی دندان آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

کراودینگ چیست؟

نامرتبی و شلوغی دندان ها که در عامیانه در هم بودن دندان گفته می شود و در انگلیسی CROWDING (کراودینگ) می گویند. در عارضه کراودینگ، دندان ها در هر کجا که خواسته اند رشد می کنند. در واقع کراودینگ زمانی ایجاد می شود که بین فضای قوس دندانی و فضای مورد نیاز برای رویش دندانها تناسب وجود نداشته باشد. اگر فضای مورد نیاز از فضای موجود بیشتر باشد دندانها به ناچار در وضعیت نامرتب رشد می کنند و کراودینگ ایجاد میشود.

علت به وجود آمدن کراودینگ چیست؟

کراودینگ دلایل مختلفی دارد؛ ممکن است ارثی و یا اکتسابی باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا