دندانپزشکی

لیست پرمصرف ترین یکبار مصرف های دندانپزشکی

لوازم یکبار مصرف دندانپزشکی یکی از مهم ترین و پرکاربردترین ابزار در کلینیک های دندانپزشکی هستند. همچنین  استفاده از لوازم یکبار مصرف، در تمام کلینیک ها و بیمارستان ها امری رایج است، و در مطب های دندانپزشکی نیز با توجه به ضرورت آن کاربرد دارد. 

برای کنترل و مقابله با انواع بیماری های واگیردار لازم است این وسایل را به کار برد، چرا که عفونت ها خیلی سریع وارد بدن می شوند و با توجه به اینکه شایع ترین نوع بیماری دهان و دندان عفونت های دهانی می باشد، پس لازم است که از لوازم یکبار مصرف که با پروتکل های وزارت بهداشت منطبق است استفاده گردد. 

لوازم یکبار مصرف دندانپزشکی

لوازم یکبار مصرف دندانپزشکی می تواند جایگزین مناسبی برای لوازم قابل استفاده مجدد باشد.  هنگامی که شما قصد دارید از این وسایل در کلینیک دندانپزشکی خود استفاده نمایید به هیچ عنوان نگران کیفیت آنها نباشید چرا که از مواد درجه یک و مناسب ساخته شده اند. این لوازم به شرح زیر می باشند: 

 • ماسک سه لایه
 • سر سوزن
 • آینه یکبار مصرف دندانپزشکی
 • دستکش یکبار مصرف
 • سینی یکبار مصرف دندانپزشکی
 • تجهیزات پوششی یکبار مصرف
 • روکش یونیت 
 • فیلم رادیو گرافی
 • جای رول پنبه
 • نخ زیر لثه
 • سرساکشن

مهمترین لوازم یکبار مصرف دندانپزشکی

 • 1- سینی یکبار مصرف دندانپزشکی
 • 2-رول پنبه ای در لوازم یکبار مصرف دندانپزشکی
 • 3- عینک و محافظ دندان
 • 4- جمع کننده
 • 5- پیشبند نایلونی
 • 6- مکش سر
 • 7- ماسک دندانپزشکان 
 • 8- لیوان و جا لیوانی
 • 9- سرنگ شست و شو 

سینی یکبار مصرف 

از سینی یکبار مصرف دندانپزشکی برای استریل نگه داشتن ابزار دندانپزشکی و همچنین برای مرتب کردن وسایل کلینیک به کار برده می شود. با توجه به کاربرد مهم این وسیله از مواد درجه یک برای ساخت آن استفاده شده است،  چرا که برای اخذ انواع مجوز ها لازم است که با کیفیت لازم ساخته شود. 

دندان مصنوعی ثابت بر پایه ایمپلنت چیست؟ + بررسی هزینه دندان مصنوعی با پایه ایمپلنت

ماسک دندانپزشکان

حال به بررسی پرکاربرد ترین لوازم یکبار مصرف دندانپزشکی می پردازیم. همچنان که می دانید  ماسک دندانپزشکی یکی از ضروری ترین لوازم جانبی در تمامی مطب ها می باشد. بیشتر انواع ماسک های سه لایه برای دندانپزشکان نیاز است اما گاهی اوقات و با توجه به نوع کاربرد در بعضی از مطب های دندانپزشکی از ماسک های N95 نیز استفاده می گردد. 

رول پنبه ای 

برای تمیز کردن مداوم پوست و سطح بدن از رول پنبه ای استفاده می شود.  همچنین برای مراقبت انواع زخم ها همراه با گاز استریل کاربرد فراوانی دارد. رول پنبه ای در بسته بندی های بهداشتی عرضه می شود و با توجه به کاربرد مهم آن یکی از مهم ترین لوازم یکبار مصرف دندانپزشکی به شمار می رود. 

عینک و محافظ دندان

برای محافظت از صورت در برابر ترشحات خارج شده از دهان بیمار از عینک و محافظ دندان استفاده می گردد.  جالب است بدانید که این وسیله برای انواع چهره ها قابل استفاده می باشد چرا که بدون اندازه مشخصی ساخته شده است. 

جمع کننده

 شاید شما هم از این ابزار ترسناک وحشت دارید! از جمع کننده برای باز نگه داشتن دهان بیمار به کار برده می شود. همچنین برای برداشتن لب،  دهان بیمار استفاده می گردد تا فضای لازم برای جراحی دهان و دندان بیمار آماده گردد.  انواع مختلفی از جمع کننده ها بر اساس نوع کارکرد آن در بازار موجود است. 

پیشبند نایلونی 

برای مراقبت از دندانپزشک و بیمار در برابر ترشحات و انواع خطرات عفونت ها ی متقابل از پیشبند نایلونی استفاده می گردد،  که شامل:  پیشبند بلند پزشکی،  پیش بند دندانپزشکی،  ماسک،  دستکش، روکش و عینک می باشد. 

دندانپزشک اطفال چه خدماتی ارائه می کند؟

مکش سر ساکشن

هنگامی که کار بر روی دندان ها انجام می شود ممکن است مایعات و خون حفره دهان را پر کند.  به همین منظور از سر مکنده که یک لوله باریک است استفاده می شود. بد نیست بدانید که به وسیله این ابزار رطوبت اضافی از دهان به صورت مستقیم خارج گردد. 

بهتر است در هنگام کار با این دستگاه از وسایل یکبار مصرف در این بخش استفاده گردد چرا که در تماس مستقیم با دهان بیمار قرار دارد تا سلامتی بیمار تضمین گردد و همچنین خطر انتقال انواع بیماری های عفونی کاهش یابد. 

لیوان و جا لیوانی 

در بیشتر مراکز درمانی و همچنین مطب ها از لیوان و جا لیوانی  یکبار مصرف به مقدار زیاد استفاده می گردد. زیرا به دلیل نیاز بالای دندانپزشکان به آب برای شست و شوی دهان بیماران به لیوان یکبار مصرف احتیاج است.  به همین جهت نقش این وسیله در کلینیک های دندانپزشکان بسیار بالاست. 

سرنگ شست و شو 

شاید برایتان جالب باشد که بدانید سرنگ شست و سو در مطب های دندانپزشکی جزو لوازم یکبار مصرف محسوب می گردد،  و مهمترین وظیفه آن انتقال سرم یا محلول جهت شست و شو به داخل دهان می باشد. 

چرا باید از لوازم یکبار مصرف در دندانپزشکی استفاده نمود؟ 

 یکی از فواید مهم لوازم یکبار مصرف این است که همیشه برای دندانپزشکان آماده به کار است و در کلینیک ها مشکلی برای آماده سازی وسایل نمی باشد.  شاید به همین دلیل است که به یکی از پرطرفدارترین وسایل در میان مراکز درمانی و کلینیک های دندانپزشکی تبدیل شده است. 

بریج (پل) دندان چیست ؟ + معرفی انواع بریچ دندان + بررسی نحوه عملکرد و راهنمای هزینه آن در 1403

چرا که برای لوازم یکبار مصرف هیچ گاه فرسایش و کهنگی معنایی ندارد،  همچنین دیگر خیالتان از بابت انتقال انواع بیماری ها راحت است که گرفتار آن نمی شوید. دیگر مزیت استفاده از لوازم یکبار مصرف دندانپزشکی این است که کار کردن با آن نتیجه بخش است و کیفیت و سرعت درمان را بسیار بالا می برد و دیگر نیازی به شست و شو نیست. 

در هنگام خرید تجهیزات و لوازم دندانپزشکی این مورد را هرگز فراموش نکنید، همانگونه که از نام لوازم یکبار مصرف دندانپزشکی پیدا است این وسایل بعد از یکبار مصرف نمودن کاملا کارایی خود را از دست می دهد و ضروری است که شما  از هر گونه استفاده مجدد از آن خودداری نمایید. 

به همین علت بیشتر متخصصان در این عرصه توصیه می نمایند که استفاده از لوازم یکبار مصرف به همان اندازه که برای حفظ سلامتی مفید است ممکن است  مضر هم باشند. 

به طور مثال در اغلب کلینیک های دندانپزشکی احتمال شکسته شدن این لوازم وجود دارد و نیاز است که به صورت اصولی از آن استفاده نمود چرا که در این صورت آسیب های جبران نشدنی برای بیمار و هم زمان برای دندانپزشک نیز به بار می آورد.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا