دندانپزشکیدندانپزشکی نوین

سیر تا پیاز ارتودنسی دیمون

یکی از جدیدترین روش های درمان ارتودنسی دیمون است. امروزه ارتودنسی به یکی از رایج ترین درمان های زیبایی و ترمیمی در دندانپزشکی تبدیل شده است. انواع مختلفی از ارتودنسی وجود دارد که بیمار بسته به شرایط و خواسته خود یکی از ان ها را برمی گزیند. در این مقاله با ما همراه باشید تا با ارتودنسی دیمون بیشتر آشنا شوید.

بریس سلف لیگیتینگ

بریس‌های سلف لیگیتینگ درواقع وسیله‌ای برای ارتودنسی با روش دیمون هستند. که از گیره‌های مخصوص یا درهای فلزی که سیم‌های قوس‌دار بریس‌ها را در جای خود نگه می‌دارند به طور محدودی استفاده می‌کنند. یک مکانیزم کشویی دندان‌ها را به تدریج حرکت می‌دهد تا آنها را صاف کند. این سیستم به نوارهای لاستیکی کوچکی که در بریس‌های سنتی استفاده می‌شوند نیازی ندارد.

نحوه کار بریس‌های دیمون

تهیه ی این بریس‌ها برای شما دقیقاً مانند بریس‌های سنتی با مراجعه به متخصص ارتودنسی آغاز می‌گردد. دندانپزشک یا متخصص ارتودنسی یک قالب از دندان‌های شما تهیه می‌کند. سپس بر اساس آن درمان شما را برنامه ریزی می‌کند.

همانطور که در بالا ذکر شد، این بریس‌ها سلف لیگیتینگ هستند. سلف لیگیتینگ یعنی این بریس‌ها از مکانیزم لغزشی استفاده می‌کنند. که سیم‌ها را به براکت‌ها متصل می‌کند، به طوری که براکت‌ها به تدریج خود به خود به سمت دندان‌های دیگر حرکت می‌کنند.

براکت دیمون

اضافه شدن سیم مموری مخصوص و مکانیزم لغزشی به این معنا است که شما مجبور نیستید مرتب به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید تا بریس‌های شما را سفت کند. و اگر تا به حال بریس داشته اید، می‌دانید که این کار می‌تواند یک تجربه ی دردناک باشد!

ایمپلنت فوری دندان چیست + مراحل + مزایا و معایب

از آنجا که این بریس‌ها با گذشت زمان به آرامی سفت می‌شوند، وقتی صحبت از سیستم دیمون در مقابل بریس‌های سنتی می‌شود، نیروی کمتری استفاده می‌گردد. به علاوه هیچ باند الاستیک ناخوشایندی وجود ندارد که گهگاه درون دهان شما ضربه بزند و باعث درد تحریک کننده شود.

سازندگان بریس‌های سیستم دیمون همچنین ادعا می‌کنند که هیچگونه کشیدن دندان، منبسط کننده‌ی کام یا سایر روش‌های اضافی نیاز نیست.

مزایای ارتودنسی دیمون

باید دید چه نکاتی باعث می شود تا ارتودنسی دیمون نسبت به ارتودنسی معمولی ارجحیت داشته باشد.

کاهش تعداد مراجعات به متخصص ارتودنسی

از آنجایی که در ارتودنسی دیمون دیگر نیازی به لیگاتور های الاستیکی نیست، در نتیجه به تنظیمات کمتری نیاز پیدا خواهد کرد. این امر به کاهش تعداد مراجعات بیمار به متخصص ارتودنسی منجر خواهد شد.

با توجه به این طراحی منحصر به فرد، بیمار می تواند دندان های خود را به موقعیت های صحیح آن با شیوه ای راحت تر نسبت به براکت های سنتی حرکت دهد. ارتودنسی دیمون از لحاظ زیبایی نسبت به براکت های فلزی سنتی کمتر قابل توجه می باشد. همچنین ارتودنسی دیمون دارای سیستم آسان تری برای تمیز نگه داشتن است.

مقرون به صرفه بودن

ارتودنسی دیمون یک سیستم نسبتا جدید می باشد که هزینه گرانتری را در مقایسه با ارتودنسی ثابت با براکت های فلزی معمولی دارا می باشد.

هزینه ارتودنسی دیمون

اما مزایای دیگر ارتودنسی دیمون باعث شده که این روش مقرون به صرفه باشد زیرا تعداد جلسات معاینه ارتودنسی کاهش می یابد.

اصطکاک کمتر

از آنجایی که هیچ نوع اصطکاکی با حذف استفاده از لیگاتور های الاستیکی وجو ندارد، دندان های فرد می توانند آزادانه حرکت کنند. بنابراین امکان هرگونه سایش و فرسودگی به طور کامل حذف خواهد شد.

تجهیزات مطب دندانپزشکی

کاهش طول درمان در ارتودنسی دیمون

در ارتودنسی دیمون طول درمان ارتودنسی کاهش داده می شود. طی مطالعاتی که انجام شده است به طور معمول می توانیم چیزی حدود 6 ماه کاهش زمان را مشاهده کنیم. هنگامی که میزان اصطکاک میان دندان ها کم می شود این امر تا حدی بر کاهش یافتن زمان درمان نیز اثر می گذارد.

تجربه درد کمتر

با توجه به سنجش میزان درد در ارتودنسی دیمون نتایج حاصله نشان داده است که بیماران درد بسیار کمتری را به نسبت سایر روش های دیگر تحمل می کنند.

افزایش سلامت دهان و دندان

در براکت های معمولی باکتری ها و پلاک های بیشتری جمع آوری می شود. کش ها نیز اغلب با مواد غذایی و نوشیدنی های مختلف رنگی خواهند شد.

ارتودنسی دیمون

با حذف این کش ها در سیستم دیمون می توان سلامت دهان و دندان را در حین درمان ارتودنسی افزایش داد و لبخند سالم تری داشت.

نتایج فوق العاده در ارتودنسی دیمون

نتایج حاصل از ارتودنسی دیمون بسیار عالی و رضایت بخش است. حتی بیماران می توانند نتایجی بهتر و سریع تر و البته با درد و عوارض جوانبی کمتر را طی این روش مشاهده کنند. ارتودنسی دیمون به عنوان یک تکنولوژی پیشرفته شناخته شده است. که دندان ها را بهتر از روش های سنتی حرکت داده و به تعدیل کمتری نیاز دارد.

مراقبت های بعد از ارتودنسی دیمون

بعد از آن که درمان ارتودنسی با روش دیمون انجام شد، ممکن است مجبور شوید شب‌ها همانند بریس‌های معمولی از نگهدارنده استفاده کنید. بنا به تشخیص دندانپزشک یا پزشک ارتودنسی، ممکن است مجبور باشید که در طول روز نیز از نگهدارنده استفاده کنید.

نگهدارنده

نگهدارنده‌ها انواع مختلفی دارند که می‌توانید انتخاب کنید، مانند نگهدارنده‌ی هاولی و اسیک. همچنین اگر به دنبال چیزی هستید که کمتر به چشم بیاید، اینویزالاین (ارتودنسی نامرئی) یک نگهدارنده شفاف به نام ویوریا ایجاد می‌کند.

درباره جراحی لثه با لیزر + تفاوت های اصلی بین جراحی قدیمی و جراحی لثه با لیزر چیست؟

همچنین ممکن است دندانپزشک یا ارتودنتیست شما یک نگهدارنده‌ی دائمی را توصیه کند. که تا آخر عمر از آن استفاده می‌کنید. این نگهدارنده‌ها در پشت دندان‌ها چسبانده شده‌اند. بنابراین فقط در صورتی قابل مشاهده هستند که دهان خود را کاملاً باز کنید.

سخن پایانی

در این نوشتار درباره ارتوندنسی دیمون خواندیم. نقد و بررسی‌های مثبت و نتایج تحقیقات ادعا می‌کنند که به دلیل سلف لیگیتینگ بودنِ این بریس‌ها، سفت شدن به تدریج اتفاق می‌افتد، در نتیجه درد و فشار کمتری ایجاد می‌شود. و گزینه‌ی شفاف باعث می‌شود که آنها کمتر مشهود باشند. همچنین قرار است آنها بدون کشیدن دندان کار کنند. شما هم نظرات و تجربیات خود را در کامنت بنویسید.

اگر این مطلب برای شما مفید بود آن را با دوستان خود نیز به اشتراک بگذارید:

https://bit.ly/31wkdH7https://b2n.ir/w08123
https://cutt.ly/tR64RErhttp://iwo.ir/oli1o
https://1ea.ir/Lwc4lBhttps://rb.gy/f4d2rq

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا