پروتز دندانیدندانپزشکیدندانپزشکی نوین

بریج (پل) دندان چیست ؟ + معرفی انواع بریچ دندان + بررسی نحوه عملکرد و راهنمای هزینه آن در 1403

وقتی دندان یا دندان‌هایی از دست می‌روند، جای خالی آن‌ها برای سلامتی دهان و دندان مساله ساز می‌شود. بنابراین برای پیشگیری از عوارض خالی ماندن جای دندان ها، باید سریعاً اقدام کرد و به نزد یک دندانپزشک (مانند متخصص ترمیمی و زیبایی دندان) رفت تا با روش هایی مانند ایمپلنت دندان، بریج دندان و دندان مصنوعی این جا یا جاهای خالی را پر کرد. این مقاله تماماً درباره پل دندانپزشکی یا بریج دندان نگاشته شده و تلاش کرده که جدیدترین قیمت و هزینه بریج دندان در سال 1403را نیز در قالب جدول و توضیحات بیشتر ارئه دهید.


فهرست مطالب


بریج دندان چیست؟

اگر دندان­ های خود را از دست داده باشید، دندان‌پزشک شما می‌تواند شکاف­ های لبخند شما را با پل­ های دندانپزشکی dental bridge ببندد یا پر کند. یک بریج دندان در واقع یک دندان مصنوعی (به اصطلاح پونتیک) است. این دندان مصنوعی به وسیله دندان ­های مجاور در دو طرف نگه داشته می­شود.

هرچند پونتیک را می­توان از انواع مختلفی از مواد مانند طلا ساخت، اما معمولاً از پرسلن ساخته می­شوند. بدین ترتیب به زیبایی با دندان­های طبیعی ترکیب شوند.

معرفی انواع بریج دندان

 • سنتی
 • کانتی لور
 • مریلند
 • بریج دندان برپایه ایمپلنت

بریج دندان سنتی:

یک پل دندان‌ سنتی متشکل از دندان یا دندان­هایی مصنوعی است که توسط روکش­ های دندانی که بر روی دندان­ های مجاور سمنت شده ­اند، در جای خود قرار داده شده ‌است. پل سنتی رایج ‌ترین نوع بریج دندان است.

بریج دندان

در صورت داشتن دندان­های طبیعی در طرفین شکافِ ایجاد شده توسط دندان از دست رفته، می­تواند مورد استفاده قرار گیرد.

اباتمنت دندان چیست؟

بریج دندان کانتی لور:

اگرچه پل کانتی لور  شبیه به یک پل سنتی است، اما پونتیک موجود در یک پل دندان کانتی لور توسط یک روکش دندانی که فقط به یک دندان مجاور چسبانده شده است در محل نگهداری می­شود. برای داشتن یک پل کانتیلور، فقط به یک دندان طبیعی در کنار فضای خالیِ ایجاد شده از دندان از دست رفته نیاز دارید.

بریج دندان مریلند:

همانند پل دندان سنتی، بریج دندان مریلند از دو دندان طبیعی استفاده می‌کند که در طرفین شکاف هستند. تنها تفاوت در این است که که در پل دندان سنتی از کراون دندان بر روی دندان­ های مجاور استفاده می‌شود. در حالی که در ن مریلند از یک چارچوب فلزی یا پرسلنی استفاده می­شود. این چارچوب به قسمت پشت دندان­ های مجاور متصل است.

مانند یک پل سنتی، تنها زمانی می توانید از پل دندان مریلند استفاده کنید که دندان طبیعی در دو طرف شکاف ایجاد شده توسط دندان یا دندان های از دست رفته وجود داشته باشد.

بریج دندان برپایه ایمپلنت (پل­های تحت حمایت ایمپلنت):

همانطور که از نام این پل دندانی پیداست، پل‌های تحت حمایت ایمپلنت از ایمپلنت­های دندان‌پزشکی به جای روکش دندانی و یا چارچوب ­های پرسلنی یا فلزی استفاده می‌کنند. به طور معمول، ایمپلنت با عمل جراحی برای هر دندان از دست رفته، قرار داده می‌شود. این ایمپلنت، بریج دندان را در موقعیت خود نگه می‌دارد. اگر ایمپلنت برای هر دندان از دست رفته امکان پذیر نباشد، این پل ممکن است یک پونتیک معلق بین دو روکش تحت حمایت ایمپلنت، داشته باشد.

چه زمانی بریج دندانی لازم است؟

زمانی که شما دندان یا دندان­ های از دست رفته دارید این موضوع می‌تواند به چند روش بر شما تأثیر بگذارد.

بریج دندان

یک پل دندان‌ می‌تواند تغییرات حاصل از دندان از دست رفته را رفع کند. از جمله:

 • احیا کردن لبخند
 • بازگردانی توانایی جویدن مناسب
 • بازیابی گفتار و تلفظ صحیح
 • حفظ شکل صورت
 • تنظیم مجدد قدرت نیش و توزیع مناسب این نیرو در هنگام جویدن
 • جلوگیری از حرکت دادن دندان‌های باقی مانده به بیرون از محل درست آنها
اورژانس دندانپزشکی در عید

مراحل انجام بریج دندان چگونه است؟

 1. وقتی به دندانپزشک مراجعه کردید ابتدا دندان‌ ها معاینه می‌ شوند، سپس دندانپزشک شرایط شما را برای پیاده‌ سازی بریج بررسی می‌ کند. اگر دندان‌ های کناری به اندازه کافی سالم و مستحکم باشد، می‌ توان از روش بریج استفاده کرد. چنانچه پشتیبان دندانی خوبی برای بریج نباشد، باید از روش بریج با ایمپلنت کمک بگیرید.
 2. در این مرحله دندانپزشک از دندان شما قالب می‌ گیرد تا دو روکش و یک دندان مصنوعی بسازد. دقت و تجربه دندانپزشک در تهیه قالب بسیار اهمیت دارد زیرا بایستی بریج به شکلی پیاده شود که از نظر استحکام و زیبایی قابل قبول باشد.
 3. در مرحله بعد یعنی وقتی بریج آماده شد، دندان‌ های کناری کمی تراش می‌ خورند تا بریج روی آن متصل گردد. پس از تراشیدن دندان‌ ها، بریج متصل شده و فضای خالی پر می‌ شود.

نکته: توجه داشته باشید که اگر از روش بریج همراه ایمپلنت استفاده کردید، یک یا چند مرحله دیگر هم به عمل اضافه می‌ شود زیرا دندانپزشک باید قالب تهیه کند و بعد پایه ایمپلنت را در فک قرار دهد.

مزایا و معایب بریج یا پل دندان چیست؟

قطعاً مانند روش‌ های درمانی و زیبایی دیگری که در دندانپزشکی انجام می‌ شود، کیفیت بریج یا پل دندان هم به تجربه و مهارت دندانپزشک بستگی دارد. البته باید نقش مهم مواد مورد استفاده را نیز در نظر بگیریم. با توجه به نکاتی که نام بردیم مزایا و معایب بریج شامل موارد زیر است:

معایب :

لطفاً به این توصیه­ ها توجه کنید:

 • اگر چیزی به طور جدی یکی از دندان‌های پایه شما را به مخاطره بیندازد، تمام پل دندان شما ممکن است به خطر بیفتد. به عنوان مثال، اگر شما به حفره عمیق، عفونت یا بیماری پریودنتال (لثه) در هر یک از دندان ­های پشتیبان مبتلا باشید، ممکن است کل پل دندان را از دست بدهید. بنابراین برای نصب یک بریج دندان فضای درگیر، طراحی، تناسب و ظرفیت بارگیری، همراه با تشخیص اینکه آیا یک پل دندان باید انجام شود یا خیر بسیار حائز اهمیت است.
 • یک اشتباه رایج در هنگام ساختن پل دندان این است که پل­ها اغلب بسیار طویل هستند. طبق قانون فیزیکی (قانون آنت: نسبت تاج به ریشه)، هرچه طول این پل بیشتر باشد، نیروی بیشتری روی دندان ­های برش خورده پایه وارد می­شود. این نیرویِ بیش از حد می‌تواند باعث ایجاد تنش و فشار غیر قابل تحمل بر روی دندان­ های مجاور شود. بنابراین توجه دقیق نیروهای گزش، نسبت به انسداد حرکتی شما و آنچه که می‌خورید، مشخص می‌کند که چه کاری باید انجام شود.
بریج دندان
 • بزرگ‌ترین نقطه ضعف پل دندان، آماده‌سازی دندان است. به خصوص اگر دندان­ های جوانی را که ترمیم ­های کمی دارند یا بدون ترمیم هستند، درگیر کند. ما واقعاً دوست نداریم این دندان‌های سالم و دست­ نخورده را به عنوان دندان­ های پایه پل دندان آماده کنیم. چرا که مطالعات نشان می‌دهد که این دندان‌های جوان به احتمال زیاد در آینده به درمان ریشه نیاز دارند.این وضعیت رخ می‌دهد، چون آماده کردن دندان یا دندان­ها برای یک بریج دندان جراحتی به دندان وارد می­کند. کاهش مقدار زیادی از مینای دندان شما می‌تواند منجر به التهاب عصبی شود.
عاج دندان چیست و کجا قرار دارد؟ + علائم پوسیدگی عاج دندان چیست؟

مزایا:

 • پل‌های دندانی معمولاً کوچک و سبک‌وزن هستند و راحتی خوبی را در زمان جویدن فراهم می­کنند.
 • پل ها نیروی نیش طبیعی و عادی دندان­ها را که توسط دندان‌های از دست رفته در خطر هستند، تصحیح و مجدداً پخش می­کنند.
 • عادت کردن به بریج دندان جدید معمولاً آسان و راحت است.
 • بریج دندان به حفظ شکل صورت شما کمک می‌کند.
 • تغییر و حرکت دندان ­های مجاور را کنترل می­نماید.
 • توانایی صحبت کردن و غذا خوردن طبیعی شما را افزایش می­دهد.
 • تنها ۲ تا ۳ قرار ملاقات با دندانپزشک برای تکمیل بازسازی پل دندان مورد نیاز است.
 • اگر بهداشت و مراقبت خانگی ­تان در یک سطح بالا برقرار باشد، ضریب طول عمر و پیش‌بینی عمومی مطلوب خواهد بود.

مراقبت از بریج یا پل دندان چگونه است؟

چنانچه از پل استفاده کردید، بهتر است نکات زیر را برای نگهداری از آن در نظر بگیرید:

 • با دقت بیشتری مسواک بزنید و حتماً از محلول‌ های دهانشویه استفاده کنید تا دندان‌ های طبیعی که نقش تکیه گاه بریج را دارند از بین نرفته یا دچار پوسیدگی نشوند.
 • حتماً هر ۶ ماه یکبار برای چکاپ به دندانپزشکی مراجعه کنید تا دندانپزشک با معاینه و بررسی بریج ایرادات احتمالی را اصلاح کند.
 • رژیم غذایی سالمی داشته باشید که در آن مواد شیرین و دارای کربوهیدرات به میزان بسیار کمی گنجانده شده باشد.
مراقبت از بریج یا پل دندان

خوشبختانه با پیشرفت علم دندانپزشکی لازم نیست نگران ظاهر دندان‌ ها باشید، زیرا حتماً یک راه حل درمانی برای برطرف کردن مشکل شما وجود دارد. پل دندان هم یکی از این راه هاست که در این مطلب به طور مفصل درباره آن بحث کردیم. البته بریج تنها راه ممکن برای پر کردن جای دندان از دست رفته نیست و می‌ توان با تشخیص دندانپزشک از روش‌ های کارآمد دیگری مانند ایمپلنت هم استفاده کرد. 

اصلاح طرح لبخند چیست؟

آیا غذا خوردن با پل دندان سخت است؟

اغلب عکس این قضیه صحت دارد – جایگزینی دندان‌های کنده شده باعث سهولت در خوردن می‌شود. ممکن است ترجیح دهید غذاهای نرم و خرد شده را در قطعات کوچکی بخورید تا زمانی که به پل عادت کنید.

 غذا خوردن

هزینه‌ی پل دندان در 1403چقدر است؟

هزینه‌ی پل دندان متفاوت است و به نوع پل شما و تخصص دندانپزشک شما بستگی دارد. اگر بیمه‌ی دندانپزشکی دارید، معمولاً بیمه درصدی از هزینه را پرداخت می‌کند. پوشش بیمه به طرح دندانپزشکی خاص شما بستگی دارد.

 هزینه انجام بریج شامل چندین مورد است:

 • هزینه کار دندانپزشک
 • هزینه مواد به کار رفته
 • هزینه کار تکنسین برای قالب گیری و ساخت دندان
 • هزینه‌های کلینیک و …

بدیهی است که پل جز خدمات پر هزینه دندانپزشکی محسوب می‌ شود.

سخن پایانی

شما در این مقاله با بریچ دندان آشنا شدید.همچنین از مراحل انجام و مزایا و معایب آن آگاه شدید.اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا دراسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

بهترین بریج برای جایگزینی دندان های جلو کدام است؟

بریج مریلند یکی از روش های محافظه کارانه جایگزین کردن دندان از دست رفته در جلو دهان است. با این حال اگر دندان های بیشتری در جلو از دست داده باشید بریج کانتی لور نیز می تواند مناسب باشد. هرچند که اگر به دنبال کاهش هزینه هستید، دندان مصنوعی پارسیل گزینه بهتری است.

کدام بریج بدون تراش دندان همراه است؟

تنها بریج مریلند نیازی به تراشیدن دندان ندارد و سایر بریج های دیگر کاملا تهاجمی هستند که نیاز به تراشیده شدن دندان دارند.

درباره ی نامرتبی دندان ها بیشتر بدانید + آشنایی با انواع نامرتبی های دندان با عکس + بررسی دلایل و درمان نامرتبی دندان

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا