پزشکی - سلامتزنان

انسداد لوله های فالوپ چیست؟ + بررسی علل و درمان انسداد لوله های فالوپ

بارداری یک پدیده شگفت انگیز است که به شما امکان می دهد تا یک زندگی جدید را به دنیا بیاورید. اما همه زنان نمی توانند به راحتی این حس را درک کنند، مهم نیست چقدر تلاش می کنند. از دلایل بسیاری در ناباروری، یکی از موارد رایج، انسداد لوله های فالوپ است. در حالی که انسداد در لوله ها می تواند بر احتمال بارداری تاثیر بگذارد، می تواند حل شود و ممکن است بتوانید باردار شوید. در این مقاله، ما به شما بینشی درباره ی انسداد لوله های فالوپ، علائم، علل، انواع و درمان آن می دهیم.


فهرست مطالب


انسداد لوله های فالوپ به چه معناست؟

لوله های فالوپ در انتقال و بارور سازی تخم های لقاح نقش مهمی ایفا می کنند. اما این لوله ها به علت دلایل خاصی که باعث تنگ شدن، انبساط، التهاب، یا انسداد در لوله ها می شوند، ممکن است آسیب ببینند یا مسدود شوند. تقریبا یک سوم زنان می توانند دچار انسداد در لوله ها شوند، که یکی از دلایل رایج ناباروری است.

انسداد لوله های فالوپ می تواند در هر یک از این سه قسمت رخ دهد:

  • قسمت پروگزیمال (انتهای لوله در نزدیکی رحم)
  • قسمت ديستال (در نزدیکی تخمدان، در انتها)
  • قسمت ميانی

برای یک زن آسان نیست که بتواند لوله های مسدود شده یا آسیب دیده  را ببیند. اما جستجوی علائم و نشانه ها می تواند به شما کمک کند که بفهمید باید به یک دکتر مراجعه کنید.

ژل رویال چیست؟ + آشنایی با خواص رویال ژل برای پوست و زیبایی

نشانه ها و علائم انسداد لوله های فالوپ چیست؟

معمولا تشخیص لوله های فالوپ مسدود شده بدون مداخله پزشکی دشوار است. با این حال، بدن شما علائمی را نشان می دهد که ممکن است به شما کمک کند تا مشکل را شناسایی کنید.

ممکن است درد خفیف یا شدید را در ناحیه شکم تجربه کنید. برخی از زنان ممکن است این درد را فقط در طول دوره قاعدگی تجربه کنند. اما در برخی دیگر، درد می تواند پایدار باشد. چند نشانه دیگر می تواند شامل دوره های قاعدگی دردناک، تخلیه واژن و درد در هنگام ادرار کردن یا داشتن رابطه جنسی باشد. اگر درد به مدت طولانی ادامه داشته باشد، برای تشخیص با پزشک خود مشورت کنید.

تاثیر انسداد لوله های فالوپ بر باروری چیست؟

لوله های فالوپ یکی از سه بخش اصلی دستگاه تناسلی زن هستند، دو بخش دیگر تخمدان و رحم هستند. هنگامی که انسداد در لوله های فالوپ وجود دارد، تخم ها نمی توانند از تخمدان ها و از طریق لوله عبور کنند تا به اسپرم برسند که از لحظ پزشکی ناباروری نامیده می شود.

تاثیر انسداد لوله های فالوپ بر باروری

حدود 25 تا 30 درصد موارد ناباروری به علت انسداد لوله فالوپ است. این که آیا آن یک انسداد، زخم یا آسیب در یک لوله یا دو لوله می تواند در میان زنان متفاوت باشد یانه.

علل مسدود شدن لوله های فالوپ چیست؟

 هر یک از لوله های فالوپ یا هر دو لوله می تواند مسدود شود. چند دلیل برای مسدودشدن لوله های فالوپ وجود دارد.

1. بیماری التهابی لگن (PID):

بیماری های مقاربتی می تواند یکی از علل بیماری التهابی لگن باشد و یک عفونت است که بر اندام های تولید مثل زن تاثیر می گذارد. از هر هشت نفر خانم یک نفر دارای سابقه PID است که منجر به تشکیل بافت زخم در داخل و خارج لوله ها می شود وسبب انسداد لوله ها می شود.

علائم افسردگی در زنان کدامند؟ راه‌های درمان افسردگی زنان

2. عفونت های انتقال شده از طریق رابطه جنسی:

زنان مبتلا به STI یا تشخیص STD ها مانند Chlamydia trachomatis یا گونوره ممکن است لوله های آسیب دیده یا مسدود شده داشته باشند.

3. بیماری یا جراحی شکم:

بعضی از بیماری های رایج مثل کولیت و آپاندیس می توانند لوله های فالوپی را مسدود یا زخم کنند. علاوه بر این، هر جراحی قبلی در شکم یا ناحیه لگنی می تواند بر لوله هایی که منجر به انسداد، التهاب یا آسیب می شوند تاثیر بگذارد.

4.هیدروسالپینکس :

هنگامی که قسمت انتهایی لوله های فالوپی (در نزدیکی تخمدان) متورم و با یک مایع پر می شود، منجر به ایجاد وضعیتی به نام هیدروسالپینکس می شود. این وضعیت مانع از حرکت تخم از طریق لوله ها شده و بنابراین باعث ناباروری می شود.

5. اندومتریوز:

این زمانی است که بافت های داخل رحم در لوله های فالوپ رشد می کنند و باعث انسداد می شوند.

6. حاملگی خارج از رحم:

حاملگی خارج از رحم زمانی است که تخم بارور شده در خارج از رحم و به احتمال زیاد در لوله های فالوپ کاشته می شود. این می تواند باعث آسیب یا مسدود کردن لوله ها شود.

هر یک از این عوامل که باعث مسدودکردن لوله های فالوپ می شوند، می تواند بر روی باروری شما تاثیر بگذارد.

معرفی انواع انسداد در لوله های فالوپ

نوع انسداد به چیزی که باعث انسداد و جایی که انسداد در آن رخ داده است، بستگی دارد. این را می توان از طریق معاینه پزشکی تعیین کرد.

 انواع انسداد در لوله های فالوپ
  1. انسداد پروگزیمال لوله زمانی است که قسمت انتهایی لوله در نزدیکی رحم مسدود می شود. زخم، التهاب، اندومتریوز، فیبروئید یا موکوس پلاگ باعث این نوع انسداد در لوله می شود.
  2. این انسداد نیمه متقاطع زمانی است که بخش میانی ​​لوله ها به علت هر گونه عارضه یا عفونت مسدود شده است.
  3. انسداد لوله های دیستال که هیدروسالپینکس نیز نامیده می شود و زمانی اتفاق می افتد که قسمت انتهایی لوله در نزدیکی تخمدان ها مسدود شده است. یک تشخیص درست به فرد در مورد نوع و شدت انسداد کمک می کند.
افسردگی پس از زایمان چیست؟

نحوه تشخیص انسداد لوله های فالوپ چگونه است؟

آزمایش ها و روش های مختلفی برای بررسی انسداد لوله های فالوپی وجود دارد.

1. هیستروسالپینگوگرام یا HSG:

در این روش، متخصص کمی رنگ در ناحیه گردن رحم برای بررسی انسداد لوله های فالوپی قرار می دهد. این در تشخیص انسداد لوله  ی ديستال یا پروگزیمال کمک خواهد کرد. براساس نتایج، روش کنترل مشخص می شود.

2. لاپاروسکوپی:

 این روش به پزشک  اجازه می دهد به سیستم تولیدمثل نگاه کند و انسداد لوله ها را تشخیص دهد.

3. سونوسالپنگوگرافی:

یک روش راحت، موثر، ساده و کم تهاجم برای ارزیابی وضعیت لوله های فالوپی شناخته شده است. با این حال، این روش باید توسط لاپاراسکوپی برای تأیید انسداد انجام شود.

4. سونوگرافی واژینال:

یکی دیگر از روش های مفید برای تشخیص نوع انسداد لوله های فالوپ، به ویژه انسداد دیستال و پروگزیمال لوله ها است.

5. آزمایش کروماتوگرافی لاپاروسکوپی:

این یک روش استاندارد دیگر است که به بررسی لوله های فالوپ مسدود شده، متورم شده یا آسیب دیده کمک می کنند. درمان بر اساس نوع و شدت انسداد تعیین می شود.

اگر شرایط مانند تورم یا التهاب ،جزئی است می توان با استفاده از داروهای طبیعی آن را درمان کرد.

بررسی درمان های خانگی برای لوله های فالوپ مسدود شده

اگر دکتر تشخیص داد که انسداد جزئی است، می توانید از این داروهای طبیعی برای رفع انسداد لوله ها استفاده کنید. اما قبل از امتحان هر یک از آن ها، به پزشک اطلاع دهید.

1. رژیم غذایی ویتامین C:

شامل غذاهایی مانند فلفل سبز، کیوی و توت فرنگی که غنی از ویتامین C هستند و برای مبارزه با عفونت و التهاب در لوله ها، کاهش احتمال انسداد مفید است

بادی اسپلش چیست و طرز استفاده از آن چگونه است؟ + معرفی بهترین بادی اسپلش‌ها با ماندگاری بالا

2. یوگا و مدیتیشن:

این تکنیک های آرام بخش به شما کمک می کند بدن خود را آرام کنید و هر نوع التهاب را در لوله ها تسکین دهید.

3.  حذف الکل و سیگار :

سیگارکشیدن و مصرف الکل باعث افزایش سطح استرس می شود و می تواند خطر انسداد لوله ها را بیشتر کند. بنابراین سعی کنید از آنها برای بهبود باروری اجتناب کنید.

4. ماساژ حرفه ای:

بعضی از روش های ماساژدرمانی می توانند هر گونه التهاب یا بافت زخم را کاهش دهند و در نتیجه گردش خون طبیعی و عملکرد مناسب اندام های تولید مثل را ایجاد می کنند.

5. رفلکسولوژی:

اگر در داخل لوله های فالوپی موکوس وجود داشته باشد، رفلکس لنفاوی و رفلکس های فالوپ به جلوگیری از انسداد کمک می کنند.

6. روغن کرچک:

انسداد لوله های فالوپی می تواند با استفاده از روغن کرچک آزاد شود. ثابت شده است که برای بسیاری از لوله های مسدودشده موثر است.

7. عوامل دیگر:

ورزش های سبک مثل کشش، داروهای گیاهی، حفظ رژیم غذایی مناسب و سالم، خواب مناسب و سبک زندگی بدون استرس، بعضی از جنبه هایی هستند که ممکن است به رفع انسداد لوله ها کمک کنند.

اگر داروهای خانگی به شما کمک نمی کند، پزشکان داروهای خاص یا جراحی را توصیه می کنند.

چگونه انسداد لوله های فالوپ را درمان می کنند؟

درمان لوله های فالوپی مسدود شده می تواند به صورت پزشکی و جراحی باشد. درمان بر اساس شدت بیماری است.

1.بازنگری لوله های فالوپی غیرجراحی:

 این روش در برخورد با لوله های  مسدود مجاور، موثر شناخته می شود و حتی منجر به بارداری های موفق در بسیاری از موارد می شود.

غده هیپوفیز چیست و عملکرد آن چگونه است؟ + معرفی بیماری‌های غده‌ی هیپوفیز و راه‌های درمان آن

2. فیزیوتراپی لگن:

این یک روش درمانی غیرتهاجمی است که به بازکردن لوله های فالوپی مسدود در چندین زن کمک کرده است و راهی برای باروری طبیعی را نیز باز کرده است.

3.سالپنگوستومی:

سالپنگوستومی معمولا در مورد هیدروسالپینکس توصیه می شود. استوما در نزدیکی تخمدان ایجاد می شود تا مایع را تخلیه کند، در نتیجه لوله ها را باز می کند.

4.فیمبریاپلاستی :

این یک روش لاپاروسکوپی است که انتهای لوله های فالوپی را باز می کند. این عمل زمانی انجام می شود که یک انسداد ديستال شناسایی شده باشد.

به لطف این روش ها، لوله های فالوپی مسدود شده را می توان در اکثر موارد ثابت نگه داشت و اگر همه چیز خوب پیش رود، می توانید باردار شوید. فقط مطمئن شوید مراقب هر علامتی هستید که می تواند نشان دهنده یک انسداد در لوله های فالوپی باشد و بلافاصله برای درمان به موقع به پزشک مراجعه کنید.

سخن پایانی

شما در این مقاله با انسداد لوله های فالوپ آشنا شدید. همچنین از نشانه ها و علائم انسداد لوله های فالوپ و راه‌های درمان آگاه شدید.

سوالات متداول

عوامل خطر ساز و ابتلا به بیماری هیدروسالپنکس چیست؟

عواملی بسیار و متعددی وجود دارد که می تواند زمینه ساز بروز بیماری هیدروسالپنکس شود اما شایعترین عوامل عبارت است از: عفونت های جنسی، پاره شدن آپاندیس، آندومتریوز، سابقه اعمال جراحی شکم و بیماری های التهابی لگن می باشد.

آیا می توان با چسبندگی لوله فالوپ باردار شد؟

حتی اگر نتوان چسبندگی های لگنی زن را با موفقیت از بین برد، باز هم می تواند با درمان های باروری مانند لقاح آزمایشگاهی (IVF) به بارداری رسید. این درمان بسیار پیشرفته می تواند بیماران را حتی زمانی که چسبندگی های لگنی شدید دارند، امیدوار به بارداری کند.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا