مشکلات دندان

مینای دندان چیست و چگونه از دندان محافظت می کند؟ + چه عواملی باعث فرسایش مینای دندان می‌شود؟

مینای دندان چیست و چه کاربردی در حفظ و سلامت دندان های ما دارد؟ آیا تا به حال در مورد مینای دندان فکر کرده اید؟ این که مینای دندان از چه چیزی تشکیل شده و چقدر مهم است؟ یا چگونه می توانید از آن محافظت کنید؟ در اینجا پاسخ همه سوالات در مورد مینای دندان شما مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.

مینای دندان شما سخت ترین و مهمترین ماده معدنی در بخش دهانی است. این لایه خارجی هر دندان را می پوشاند و قابل مشاهده ترین قسمت دندان است. مینا بیشتر از مواد معدنی و در درجه اول هیدروکسی آپاتیت تشکیل شده است. رنگ می تواند از زرد روشن تا سفید مایل به خاکستری متفاوت باشد. از آنجا که نیمه شفاف است ، فقط تا حدی مسئول رنگ دندان های شما است.


فهرست مطالب


مینای دندان چیست؟

مینای‌دندان سخت‌ترین ماده‌ی موجود در نه تنها دهان و دندان، بلکه در کل بدن است. این لایه‌ی بیرونی از مواد معدنی مثل هیدروکسی آپاتیت تشکیل شده است و تمام دندان‌ها را پوشش می‌دهد. مینا نقش بسیار مهمی در حفظ و نگهداری دندان‌ها دارد. این لایه می‌تواند دندان را در مقابل عواملی که باعث پوسیدگی می‌شوند حفاظت کند. همچنین از ایجاد پلاک روی دندان‌ها که باعث بروز بیماری لثه خواهد شد، جلوگیری می‌کند.

مینای دندان دقیقا چه کاری انجام می دهد؟

مینا به محافظت از دندان‌های شما در برابر اقدامات روزمره‌ای همچون جویدن، گاز گرفتن، خرد کردن و ساییدگی کمک می‌کند. اگرچه مینای‌ دندان محافظ سختی برای بافت دندان است، اما می تواند دچار سایش شده و ترک بخورد. مینا، دندان ها را از تغییرات دمایی و مواد شیمیایی بالقوه دردناک عایق کرده و محافظت میکند.

مینای دندان

استخوان ها زمانی که می‌شکنند و یا ترک بر می‌دارند می‌توانند پس از مدتی به راحتی ترمیم شده و به حالت قبل بازگردند. هر چند که می‌توان مینا را از لحاظ سفت و سختی با استخوان مقایسه کرد، اما این ماده پس از آنکه دچار آسیب شود به صورت طبیعی قابل ترمیم نیست. دلیل این امر این است که بافت مینا عاری از وجود سلول است. و عمل ترمیمی که توسط سلول ها در آن بتواند صورت پذیرد وجود ندارد.

بوی بد دهان، معضلی ساده اما دردسرساز

چه عواملی باعث فرسایش مینای دندان می‌شود؟

فرسایش دندان وقتی اتفاق می افتد که اسید و یا یک محیط اسیدی مینای‌دندان را از بین ببرند. فرسایش مینای‌دندان می‌تواند ناشی از موارد زیر باشد:

 • (مصرف زیاد نوشابه‌ها (نوشابه ها حاوی مقادیر بالایی از اسیدهای فسفریک و سیتریک هستند
 • نوشیدنی‌های حاوی برخی آب میوه‌ها
 • کاهش تولید و ترش بزاق و خشکی دهان
 • داشتن رژیم غذایی پر از قند و نشاسته
 • داشتن بیماری ریفلاکس اسید (GERD)
 • بروز برخی از مشکلات دستگاه گوارش
 • مصرف برخی از داروها (مانند آسپرین، آنتی‌هیستامین‌ها)
 • ژنتیک و مشکلات ارثی
 • (و عوامل محیطی، مانند اصطکاک و دندان قروچه، سایش و استرس و خوردگی

معرفی انواع آسیب مینای دندان

دو نوع آسیب دندان – سایش و فرسایش – می تواند مینای دندان را تحت تأثیر قرار دهد. سایش ناشی از مالیدن چیزی به دندان است. مسواک زدن با مسواک مسواک زده ، خاراندن لثه و دندان با خلال دندان یا تراشیدن دندان هنگام برداشتن نگهدارنده یا پروتزهای جزئی از دلایل احتمالی مینا دندان است. در مقابل ، فرسایش زمانی اتفاق می افتد که مینا بیش از حد در معرض اسیدهای غذایی برخی از غذاها و نوشیدنی ها قرار گیرد ، یا اسیدهای معده که دوباره تجدید می شوند. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله درباره ی نامرتبی دندان ها را بخوانید. همچنین می تواند به دلیل سمومی که توسط باکتری پلاک در اطراف خط لثه شما آزاد می شود ، از بین برود.

علائم و نشانه های از بین رفتن مینای دندان چیست؟

از دست دادن مینا همیشه آشکار نیست ، اما برخی از علائم احتمالی آسیب به مینا عبارتند از:

 • شکل و رنگ: اگر دندان های شما زرد یا به خصوص براق به نظر می رسند ، ممکن است دچار از دست دادن مینای دندان شوید.
 • حساسیت: افزایش حساسیت به غذاهای گرم ، سرد یا شیرین ممکن است نشانه اولیه از بین رفتن مینای‌دندان باشد. مراحل بعدی از دست دادن مینا می تواند حساسیت شدیدتری ایجاد کند. برای تسکین حساسیت سریع ، مسواک زدن با خمیر دندان Crest Gum و Senstivity را امتحان کنید. فرمول منحصر به فرد آن با درمان خط لثه برای تسکین فوری علت اصلی حساسیت را هدف قرار می دهد.
 • ناهمواری: اگر دندان های شما در لبه های شما خشن شده اند ، ممکن است مراحل اولیه از بین رفتن مینا را تجربه کنید. علاوه بر این ، فرورفتگی های سطح دندان ها می تواند نشان دهنده از بین رفتن مینای‌دندان باشد.
از حساسیت دندان چه می دانید؟

آیا می توان مینای دندان را ترمیم کرد؟

مینای‌دندان چیست و روش ترمیم و بازیابی آن : اگرچه مینای‌دندان نمی تواند دوباره ساخته شود ، اما می توانید با یک برنامه مراقبت از دهان و دندان خوب از مینا ناشی از فرسایش اسید جلوگیری کنید. ترمیم آدامس و مینا کرست از افت مینای‌دندان جلوگیری کرده و مینای دندان ضعیف شده را تقویت می کند.

این ماده به خنثی سازی باکتریهای پلاک اطراف خط لثه کمک می کند تا مینای‌دندان را ضعیف کند. همچنین حاوی فلوراید استانوس فعال است که به مینا متصل شده و آن را تقویت می کند و یک محافظ ریز نازک در برابر حمله اسید ایجاد می کند. همچنین می توانید بهترین خمیر دندان و روش مناسب مسواک زدن را از این بخش برای محافظت بیشتر از مینا مطالعه کنید

چگونه از ریزش مینای‌ دندان جلوگیری کنیم؟

برای جلوگیری از ریزش مینای‌دندان و سالم نگه داشتن دندان، حتماً روزانه با یک دهانشویه حاوی فلوراید و ضد عفونی کننده مسواک زده و نخ دندان بکشید. برای ارزیابی دقیق و منظم باید هر شش ماه یکبار به کلینیک تخصصی دندانپزشکی مراجعه کنید.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله تاثیر مکیدن انگشت بر دندان را بخوانید. همچنین می توانید نکات زیر را دنبال کنید:

 • غذاها و نوشیدنی‌های اسیدی را از رژیم غذایی خود حذف کرده و یا مصرف آن ها را کاهش دهید.
 • پس از خوردن و مصرف غذاهای اسیدی یا نوشیدن مواد اسیدی بلافاصله دهان خود را با آب شستشو دهید.
 • اگر به خوردن و یا نشویدن مواد حاوی اسید عادت دارید، سعی کنید که از نی برای نوشیدن آن ها استفاده کنید.
 • مصرف تنقلات و خوراکی های شیرین را مدیریت کنید. میان وعده های شیرین می‌توانند روند پوسیدگی دندان ها را تسریع ببخشند.
 • بین وعده های غذایی آدامس بدون قند بجوید. جویدن آدامس باعث افزایش تولید بزاق تا 10 برابر حالت معمولی خواهد شد.
 • اگر میزان تولید بزاق شما کم است و یا دهان شما زود به زود خشک می‌شود سعی کنید در طول روز آب زیادی بنوشید.
 • از خمیر دندان حاوی فلوراید استفاده کنید. فلوراید دندان ها را تقویت می کند، بنابراین اطمینان حاصل کنید که فلوراید به عنوان ماده ای اصلی خمیر دندان شما است.
 • درباره نحوه کاهش پوسیدگی دندان ها از دندانپزشک خود سوال بپرسید.
آشنایی با پر کردن و ترمیم دندان کودکان + معرفی انواع مواد پرکننده دندان

از مینادر برابر فرسایش اسید محافظت کنید:

اسیدهای روزمره که از برخی غذاها و نوشیدنی ها ایجاد می شوند ، می توانند مینای‎‌دندان شما را در معرض خطر قرار دهند. این مقیاس اسیدی میزان اسیدیته برخی غذاها و نوشیدنی های روزمره را نشان می دهد که می تواند مینا شما را فرسایش دهد. به ایمن نگه داشتن دندانهای خود از ناحیه خطر مینا کمک کنید و آنها را با خمیر دندان Crest محکم نگه دارید.

 • از خمیر دندانهای حاوی فلوراید استفاده کنید:
  یک خمیر دندان مانند کرست آدامس و حساسیت را در برنامه بهداشت دهان و دندان خود بگنجانید. این به طور خاص برای تمیز کردن اطراف لثه برای لثه های سالم که از نظر بالینی اثبات شده اند ، ساخته شده است که می تواند به ایجاد پایه محکم تری برای لبخند شما کمک کند.
 • مسواک زدن با Crest Gum & Enamel Repair را امتحان کنید. این خط لثه را هدف قرار می دهد تا باکتریهای پلاک تولید سموم را برای تجزیه مینا خنثی کند. ثابت شده است که به ترمیم مینای‌دندان ضعیف کمک می کند.
  شما همچنین می توانید از خمیر دندان Crest Pro-Health Enamel Shield استفاده کنید. این ماده حاوی ماده ای است که باکتری های ایجاد کننده اسید را برای جلوگیری از پوسیدگی دندان از بین می برد ، یک ماده معدنی مجدد برای افزایش کیفیت مینای‌دندان شما است و به مینا متصل می شود و یک محافظ نازک برای محافظت از دندان تشکیل می دهد.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله عوارض کشیدن دندان را بخوانید.
 • از دهان شویه حاوی فلوراید استفاده کنید: با افزودن دهان شویه به برنامه مراقبت از دهان و دندان خود که حاوی فلوراید است ، در برابر حفره در مناطقی که صعب العبور نیستید محافظت می کنید و به خنثی سازی باکتری های پلاک دهان کمک می کنید تا مینای‌دندان را ضعیف کند. دهانشویه مراقبت از آدامس AddCrest را به برنامه مسواک زدن خود اضافه کنید.
 • به طور مرتب مسواک بزنید و نخ دندان بکشید: دندانپزشکان برای کمک به ارتقا health سلامت دهان و دندان ، حداقل دو بار در روز مسواک زدن همراه با نخ دندان روزانه را توصیه می کنند. سعی کنید از Oral-B Genius Pro 8000 استفاده کنید که دارای موهای نرم و گرد است که روی پلاک سخت است ، اما روی مینا لطیف است.
حفره خشک "عارضه ی کنترل پذیر"

فرسایش مینای دندان چگونه درمان می‌شود؟

درمان فرسایش و ریزش این بخش از دندان بستگی به نوع مشکل دارد. گاهی اوقات از پیوند و ترمیم دندان برای محافظت از بافت آن و افزایش زیبایی ظاهری استفاده می‌شود. اگر میزان فرسایش و از بین رفتن مینای‌دندان قابل توجه باشد، ممکن است دندانپزشک توصیه کند که دندان را با تاج یا ونیر دندان بپوشانید. تاج ممکن است دندان را از پوسیدگی بیشتر محافظت کند.

سخن پایانی

شما در این مقاله با مینای دندان آشنا شدید. همچنین از اهمیت راههای جلوگیری از فرسایش مینای دندان آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

آیا مینای دندان می تواند دوباره رشد کند؟

مینای دندان بسیار سخت است. با این حال ، هیچ سلول زنده ای ندارد و در صورت صدمه فیزیکی یا شیمیایی قادر به ترمیم خود نیست. این بدان معنی است که فرسایش مینا قابل برگشت نیست و مینای دندان دوباره رشد نمی کند.با این حال ، فرسایش مینا مدت زمان زیادی طول می کشد. بنابراین حتی اگر از قبل فرسایش مینای دندان داشته باشید ، می توانید از بدتر شدن آن جلوگیری کنید.

عوارض فرسایش مینای دندان چیست؟

با گذشت زمان ، فرسایش مینای دندان می تواند منجر به عوارضی مانند:
دندان های زرد و لکه دار، دندانهای بیش از حد حساس، لبه های خشن روی دندان های شما، لکه های واضح روی دندان های شما، افزایش پوسیدگی دندان، شکستگی دندان ها

دکمه بازگشت به بالا