دندانپزشکی نوینمشکلات دندان

ناهنجاری های فک + علل و انواع آن

قرار نداشتن دندان ها در موقعیتی مناسب، اندازه نادرست دندان ها و رشد نامناسب هرکدام از فکین می توانند جزئی از ناهنجاری های دهان و دندانی باشند. ناهنجاری های دهان و دندانی می توانند مشکلات بسیاری را برای بیمار ایجاد کنند. آیا شما هم ازچنین ناهنجاری هایی رنج می برید؟ در این مقاله با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری درباره ناهنجارِ های فک بدست آورید.


این محتوای مفید را هم دنبال کنید: با ارتودنسی لینگوال آشنا شوید


علل بروز ناهنجاری های فکی

به طور کلی دو دلیل عمده ارثی و محیطی موجب پیدایش ناهنجاری های فکی می شوند. در ادامه شما را به طور کامل با دلایل بروز مشکلات فکی آشنا خواهیم کرد:

اختلال در زمان تکامل جنین

یکی از موارد ارثی که موجب بروز این مشکلات می شود، اختلال در روند تکامل جنین می باشد. دارو های خاصی که خانم های باردار مصرف می کنند. یا قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی و همچنین سیگار کشیدن و مصرف الکل مادر باردار می تواند بسیار اثرگذار باشد.

ناهنجاری فک بخاطر اختلالات ژنتیک

اگر در مراحل اولیه تشکیل جنین جهش های خاصی ایجاد شوند، می تواند سندرم هایی مانند مشکلات فکی و دندانی را ایجاد کند.

وارد شدن آسیب به فک پایین کودک

فک پایین بسیار حساس بوده و با ضربه ای حتی جزئی می تواند با شکستگی همراه باشد.

ناهنجاری‌های فک

اگر ضربه و آسیبی به آن وارد شود، ممکن است تا رشد فک پایین با مشکلاتی رو به رو شده و دچار انحراف و یا کوچک ماندن نسبت به فک بالا شود.

علت جلو بودن فک بالا و پایین و روش های درمان با ارتودنسی

غیبت دندانی عامل ناهنجاری فک

گاهی اوقات بعضی از دندان های دائمی در دهان فرد به دلایل متعددی از دست رفته اند و غائب هستند. در این شرایط نظم و ترتیب دندان ها از بین می رود. معمولا دندان های شماره 5 پایین و 2 بالا که به ترتیب دندان کرسی کوچک دوم پایین و پیشین دوم بالا می باشند، رایج ترین دندان های غائب هستند.

از دست رفتن زود هنگام دندان شیری

شاید شما هم به این موضوع فکر کرده اید که چون دندان های شیری به هر حال می افتند، پس اهمیتی ندارند. اما این کاملا اشتباه بوده و این دندان ها وظایف بسیار مهمی دارند. یکی از مهمترین آن ها، حفظ موقعیت و فضای رشد برای دندان های دائمی است.

ناهنجاری‌های فک

در صورتی که یک دندان شیری زودتر از زمان لازم بیفتد، دندان های کناری به طرف جای خالی آن حرکت می کند. به همین دلیل دندان دائمی زیر آن نمی تواند رشد کند و یا در جای اشتباهی رشد می کند. در نتیجه مشکلات و ناهنجاری های فکی و دندانی بروز می کنند.


برای مطالعه بیشتر: “لبخند لثه ای” از علل تا درمان


نامناسب بودن اندازه دندان ها

در برخی از مواقع بزرگ و یا کوچک بودن دندان ها سیستم و نظم دندانی را از بین می برد.

برخی عادت های رفتاری نادرست

به طور معمول تمامی نوزادان انگشت دست خود را می مکند، اما این عادت می تواند تا سنین بیشتری طول بکشد که در این صورت، تاثیرات بسیار مخرب و منفی روی شرایط دندانی و فکی خواهد گذاشت.

لمینت دندان چیست؟ + مراحل

الگوی تنفس

بعضی از کودکان به جای اینکه از ظرف بینی نفس بکشند، از دهان این کار را انجام می دهند. شاید این اتفاق تنها یک عادت و اشتباه باشد. اما در اکثر اوقات آلرژی، آماس مخاط بینی یا اندازه بزرگ لوزه ها سبب بروز این نوع تنفس می شود. در صورتی که مشاهده کردید که کودکتان در شرایطی به جز فعالیت های ورزشی و پرتحرک از دهان خود تنفس می کند، حتما با یک پزشک خوب مشورت داشته باشید.


شاید این مطلب هم برایتان جالب باشد: سیر تا پیاز ارتودنسی کاموفلاژ


نشانه های ناهنجاری فک و دندان

تأثیر ناهنجاری فک نه تنها فیزیکی است بلکه بر روی حالات روحی فرد نیز تأثیرگذار خواهد بود. این مشکلات از فردی به فرد دیگر بسته به نوع ناهنجاری، آستانه درد بیمار، سن، شدت مشکل ناهنجاری و غیره متفاوت است. با این حال، پزشکان و کارشناسان در این زمینه سه موضوع اصلی را شناسایی کرده اند که اکثر افراد با این وضعیت مواجه اند.

شرح این اختلالات در زیر بیان شده است:

مشکل در جویدن

متأسفانه ناهنجاری فک موجب خواهد شد فک بالا و پایین در هنگام جویدن غذا درست روی هم قرار نگیرد.که این امر موجب پدیدار شدن درد و ناراحتی و عدم کامل جویده شدن غذا خواهد شد. در پی آن بسیاری از مشکلات گوارشی، هضم و بیماری های دیگر را برای فرد به وجود خواهد آورد.

تنفس غیر طبیعی

این عارضه ممکن است فرد را در تنگنا قرار دهد و وی را مجبور کند که از طریق دهان نفس بکشد. این می تواند باعث مشکلات دیگر سلامتی شود چرا که تنفس با بینی درصد قابل توجهی از آلودگی های محیطی و هوای تنفسی را برطرف می کند که درزمان تنفس بادهان چنین اتفاقی رخ نخواهد داد. تنفس دهانی به خودی خود باعث بسیاری از مشکلات فکی از جمله تنگی فک می شود.

ایمپلنت فوری دندان چیست + مراحل + مزایا و معایب

ظاهر غیرعادی در فک

تغییر شکل و ساختار چهره فرد یکی از بارزترین علائمی است که در ظاهر وی نمایان می شود.

ناهنجاری‌های فک

بچه هایی که مدت زمانی زیاد به طور مداوم پستانک می خورند و یا به مکیدن انگشت شست خود عادت کرده اند، درسنین پایین دچار نامنظمی فک می شوند. دراینصورت نه تنها ظاهر چهره و صورت تحت تاثیر قرار می گیرد، بلکه باعث می شود به یک فردخجالتی و بدون اعتماد بنفس تبدیل شوند.


جهت آگاهی: اورجت دندان و راه های درمان آن


انواع ناهنجاری فک

  • اورجت: در این نوع ناهنجاری دندان های جلویی به سمت خارج از دهان رشد می کنند.
  • اوربایت: دندان های افرادی که مبتلا به این اختلال می باشند، ارتفاع بیشتری نسبت به وضعیت نرمال دندان ها دارند. در این حالت دندان های فک پایین به میزان بیشتری توسط دندان های فک بالا پوشیده می شوند.
  • اپن بایت: در این ناهنجاری دندان های پایین به گونه ای بر روی یکدیگر قرار می گیرند که بین دندان های جلویی فاصله ای به وجود می آید. در این شرایط دندان های جلویی نمی توانند به درستی بر روی هم منطبق شوند.
  • کراس بایت: دندان های افرادی که به این عارضه مبتلا می شوند، به حالت غیر طبیعی و نا مناسب روی دندان های فک پایین قرار گرفته اند.
انواع ناهنجاری‌های فک
  • آندربایت: در این ناهنجاری دندان های فک پایین جلوتر از دندان های جلویی فک بالا قرار گرفته است.
  • دیپ بایت: در این ناهنجاری دندان های فک پایین به درستی قابل رویت نمی باشند، زیرا دندان های فک بالا به میزان بسیار زیادی دندان های فک پایین را پوشانده اند.
  • ازدحام بیش از حد دندان ها: در صورت وجود ازدحام بیش از حد دندان ها، فضای کافی برای قرار گرفتن درست دندان ها وجود نداشته و با توجه به فشاری که به دندان ها وارد می شود، دندان ها در شرایط نامرتبی قرار می گیرند.
  • انحراف خط میدلاین: زمانی که خط مرکزی دندان های بالا و پایین به درستی روی هم منطبق نمی شوند. این نوع ناهنجاری ایجاد می شود که تاثیر زیادی در زیبایی دندان ها دارد.
  • چرخش دندانی: در این ناهنجاری تاج یک دندان به طرف دیگری رشد کرده. نتیجتاً دندان ها در وضعیت درستی قرار نمی گیرند.
دندان درد کودکان نشانه چیست و چه زمانی نیاز به درمان دارد؟ + درمان دندان درد کودکان چگونه است؟

بیشتر بخوانید، بیشتر بدانید: همه چیز درباره جراحی دندان عقل


سخن پایانی

در این مطلب درباره ناهنجارِ های فک خواندیم. باید ذکر نمود که انواع ناهنجاری های فک را می توان با دستگاه های ارتودنسی متحرک و بدون جراحی درمان نمود. مگر در مواقعی که بیمار سن بلوغ را گذرانده باشد. در چنینی حالتی ممکن است شکل دادن استخوان فکین با دستگاه ارتودنسی به تنهایی امکانپذیر نباشد. در این صورت ارتودنسی به همراه جراحی که ارتوسرجری نام دارد به بیمار پیشنهاد می شود. امید است این مطلب برایتان مفید بودهم نظرات و خود را در کامنت با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا