دندانپزشکی نوین

با ارتودنسی لینگوال آشنا شوید

امروزه ارتودنسی به یک درمان رایج دندانی برای رفع نامرتبی های دندان و فک می باشد. برای آرامش و خیال بیماران و رفع خواسته های مختلف آن ها، انواع مختلفی از تکنیک ها برای ارتودنسی ابداع شده. آیا شما تا کنون چیزی از ارتودنسی لینگوال شنیده اید؟ این نوع ارتودنسی، از همان اصول تکنیک‌های سنتی استفاده می‌کند. در حالیکه در آن بریس‌ها روی سطح داخلی دندان‌ها قرار می‌گیرند. خوبی این ارتودنسی این است که بریس های ارتودنسی لینگوال قابل رویت نیستند و هنگام لبخند نامرئی هستند.


این محتوای مفید را هم دنبال کنید: سیر تا پیاز ارتودنسی دیمون


ارتودنسی لینگوال چیست؟

یکی از روش های ارتودنسی دندان ارتودنسی لینگوال می باشد که به تازگی بین بیماران باب شده است. تفاوت این نوع بریس با بریس های سنتی در این می باشد که به جای نصب بر روی دندان ها در پشت دندان ها نسب می شوند. از لحاظ راحتی، تناسب با دندان و احتیاط و دقت در نصب تفاوت‌هایی زیادی با بریس های سنتی دارند.

ارتودنسی لینگوال

این نوع بریس ها دارای براکت‌ ها و سیم‌ های مشابه بریس سنتی هستند که کجی دندان‌ها را برطرف کنند. اما این نوع بریس نامرئی به نظر می آید و دیده نخواهد شد.


بیشتر بخوانید، بیشتر بدانید: ارتودنسی متحرک چیست؟


مشکلات مورد هدف ارتودنسی پشت دندانی

دستگاه های ارتودنسی متحرک قادرند تنها مشکلات جزئی تا متوسط دندانی را برطرف کنند اما دستگاه های ثابتی مانند لینگوال میتوانند شدیدترین مشکلات را اصلاح کنند. بریس زبانی یا لینگوال می تواند مشکلاتی بیش از کج بودن دندان ها را برطرف کند. این ارتودنسی می تواند سلامت دهان و دندان شما را به خوبی بهبود بخشد. به طور کلی بریس های لینگوال قادرند مشکلات زیر را برطرف کنند:

 • کج بودن متوسط تا شدید دندان ها
 • ازدحام دندان ها
 • انواع مال اکلوژن ها
انواع جراحی لثه چیست و چطور انجام می‌شود؟

درباره ی برداشتن لمینت دندان چه می دانید؟


مزایای ارتودنسی لینگوال

 • پنهان بودن براکت ها و عدم جلب توجه: اگر در سنین بالا تصمیم به ارتودنسی دندان هایتان گرفته اید، این نوع ارتودنسی برای شما بسیار مناسب است. زیرا در ظاهر دندان های شما خودنمایی نمی کند.
 • عدم نیاز به خارج کردن بریس ها در هنگام غذا خوردن یا مسواک زدن: بریس های این نوع ارتودنسی کاملا ثابت هستند و نیازی نیست آن ها را خارج کنید. بنابراین با انجام این طرح درمان، ناچار نیستید زمان زیادی در شبانه روز را به مراقبت و نگهداری از آن اختصاص دهید.
ارتودنسی لینگوال
 • تاثیر مداوم بریس های بر دندان ها حتی در زمان خوردن غذا: اثر درمانی بریس های ارتودنسی بر دندان های شما هیچ گاه قطع نمی شود. حتی زمانی که در حال صرف غذا هستید!
 • ثابت بودن بریس ها در دهان و عدم نیاز به تهیه بریس های جدید: به دلیل ثابت بودن بریس ها، نیازی به صرف هزینه و تهیه بریس های جدید ندارید.

شاید این مطلب هم برایتان جالب باشد: سیر تا پیاز ارتودنسی نامرئی


معایب ارتودنسی لینگوال

 • عدم سهولت استفاده: در روزهای نخست پس از نصب بریس ها ممکن است موقع غذا خوردن یا حرف زدن کمی ناراحتی احساس شود. این مشکل به مرور زمان حل خواهد شد.
 • نیاز بیشتر به نظافت و مراقبت: ماهیت ارتودنسی لینگوال به گونه ای است که مواد غذایی بیشتری در زیر بریس های آن جمع می شود. بنابراین اگر تصمیم به انجام این نوع ارتودنسی دارید، در مراقبت و نظافت آن بسیار کوشا باشید.
 • قیمت: قیمت این نوع ارتودنسی به دلیل نیاز به قالبگیری و ارسال قالب به لابراتور از نمونه مشابه آن بیشتر است. ضمن آن که مستلزم تعداد جلسات ویزیت بیشتری نیز هست و همین امر هزینه انجام آن را افزایش می دهد.
ارتودنسی ثابت چیست؟

جهت آگاهی: لیزر، راهی نوین برای پر کردن دندان


نحوه ی قرار دادن ارتودنسی لینگوال

در اولین جلسه دندانپزشک با استفاده از قالبی پلاستیکی از دندان هایتان نمونه می گیرد. سپس این قالب به آزمایشگاه فرستاده می شود تا براکت های مخصوص هر دندان ساخته شود. برای آنکه براکت ها شکل خود را از دست ندهند، آنها را  به حالت موم می سازند و در محفظه پلاستیکی نگه می دارند. این روند کمی شبیه به درست کردن ژله و سفت شدن آن می باشد.

ارتودنسی لینگوال

طی جلسه ی دوم به پشت دندان ها چسب مخصوص زده می شود. حالا تصور کنید براکت های ژله مانند بسیار سخت شده اند و به محض چسبانده شدن روی دندان می توان محفظه ی پلاستیکی را دور انداخت. در نهایت دندانپزشک سیم های ارتودنسی (آرچ وایر) را نصب می کند.  این سیم ها فشار ملایمی وارد می کنند تا مکررا دندان ها به سمت جایگاه اصلی شان هدایت شوند.


برای مطالعه بیشتر:


بایدهای مراقبت از ارتودنسی لینگوال

همانند هر گونه دیگری از ارتودنسی، بهداشت بالای دهان و دندان برای اطمینان از اینکه پوسیدگی دندان و التهاب لثه اتفاق نمی افتد، لازم است. بهداشت دهان و دندان مناسب شامل این موارد است:

 • مسواک زدن دندان ها دوبار در روز و هر بار به مدت ۲ دقیقه کامل.
 • استفاده از مسواکی با شانه گرد و نرم برای تمیز کردن خط لثه و دندان ها
 • استفاده از نخ دندان به صورت روزانه یا مسواک های بین دندانی (در صورت فاصله دار بودن دندان ها
 • دهان شویه با فلوراید برای تقویت دندان ها
ارتودنسی لینگوال
 • استفاده از دستگاه های دهان شویه که آب را با فشار در دهان می چرخانند و باعث بیرون آمدن ذرات باقی مانده ی غذایی از اطرف براکت ها و دندان ها می شوند.
بررسی و معرفی 2 مقاله از سایت iran-dds

سخن پایانی

در این نوشتار درباره ارتودنسی لینگوال خواندیم. باید خاطر نشان نمود که با توجه به اینکه ارتودنسی لینگوال در تماس مستقیم با زبان قرار دارد، باید انتظار داشته باشید که برای چند هفته پس از نصب بریس ها درد جزئی تجربه کنید. و یا احساس ناخوشایندی داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا