مشکلات دندان

بوی بد دهان، معضلی ساده اما دردسرساز

احتمالا همه‌ی ما این تجربه را داشته‌ایم که هنگام صحبت در جمع به علت بوی بد دهانمان مجبور به سکوت شده باشیم. یا برعکس، بوی بد دهان فرد روبرویی برایمان غیر قابل تحمل بوده. در اینصورت ثانیه شماری می‌کردیم که صحبت‌های وی زودتر به پایان برسد.شما برای علت یابی بوی بد دهانتان چه می کنید؟ در این مقاله با ما همراه باشید تا با علل و درمان هالیتوزیس یا همان بوی بد دهان آشنا شوید.


بیشتر بخوانید، بیشتر بدانید: بررسی سایش دندان


علل شایع بوی بد دهان

منشأ بوی بد دهان، در اغلب موارد مربوط به خود دهان است. البته عوامل مختلفی می‌تواند در ایجاد آن نقش داشته باشد. مهم‌ترین این عوامل عبارتند از:

غذاهایی که بوی بد دهان را بدنبال دارند

تجزیه ذرات غذا در اطراف دندان‌های شما می‌تواند باعث افزایش باکتری‌های تغذیه کننده از این ذرات و ایجاد بوی بد در دهان شود. خوردن بعضی از غذاها مانند پیاز، سیر ادویه‌جات هم می‌تواند باعث هالیتوزیس گردد. زیرا بعد از آنکه این مواد غذایی در بدنتان هضم شد مواد آن به جریان خون شما وارد می‌شود و از طریق خون به ریه‌ها می‌رسد. این اتفاق بر هوای بازدم شما تأثیر منفی می‌گذارد.

دخانیات را در ایجاد بوی بد دهان دست کم نگیرید!

سیگار کشیدن به خودی خود تأثیر زیادی در ایجاد بوی ناخوشایند در دهان دارد. اما علاوه بر آن افراد سیگاری و یا کسانی که تنباکو می‌جوند، بیشتر در معرض ابتلاء به بیماری‌های لثه قرار دارند که خود از علل ایجاد هالیتوزیس محسوب می‌شود.

عدم رعایت بهداشت دهان

 اگر شما هر روز به طور مرتب مسواک نزنید و بین دندان‌هایتان را با نخ دندان تمیز نکنید، ذرات غذا در دهانتان باقی می‌ماند. این امر باعث ایجاد بوی بد دهان می‌شود. در این صورت یک لایه نازک چسبنده و بی‌رنگ از باکتری‌ها (پلاک) بر روی سطح دندان‌های شما تشکیل می‌شود.

بوی بد دهان

اگر با مسواک و نخ دندان تمیز نشود، می‌تواند لثه‌های شما را تحریک می کند. نهایتاً پاکت‌های مملو از باکتری در بین دندان‌ها و لثه‌های (بیماری التهاب لثه یا پریودنتیت) شما تشکيل مي‌شود. علاوه بر آن، باکتري‌ها مي‌توانند روي سطح زبان شما هم تجمع کرده و بوي بد دهان را ايجاد کنند. دندان‌هاي مصنوعي که به طور مرتب تميز نشود يا به خوبي در دهان جاي نگيرد نيز مي‌تواند عامل مؤثري در جذب و تجمع باکتري‌ها و ذرات غذايي و ايجاد بوي بد دهان باشد.

عاج دندان چیست و کجا قرار دارد؟ + علائم پوسیدگی عاج دندان چیست؟

این محتوای مفید را هم از دست ندهید: کانال ریشه دندان چیست؟


داروها عاملی برای بوی بد دهان شما

بعضي از داروها مي‌توانند به طور غيرمستقيم از طريق خشک کردن دهان، باعث ايجاد بوي بد دهان شوند. بعضي ديگر از داروها هم وقتي در بدن تجزيه مي‌شوند، مواد شيميايي بدبويي را توليد مي‌کنند که به جريان خون شما وارد شده و منجر به بدبويي هواي بازدم شما مي‌شود.

خشکي دهان

 بزاق دهان شما مي‌تواند سطح دهان و دندان‌‌ها را شستشو داده و ذراتي که باعث بوي بد دهان مي‌شود را تميز کند. خشکي دهان يا زروستومي عارضه‌اي است که طي آن توليد بزاق در دهان کاهش مي‌يابد. همين عاملي براي بدبويي دهان مي‌شود. شب‌ها به هنگام خواب هم توليد بزاق کمتر شده و دهان خشک مي‌شود.

خشکی دهان و بوی بد دهان

این اتفاق باعث مي‌شود که اول صبح دهان شما بوي بدي داشته باشد. اگر هنگام خواب دهان شما باز باشد، شدت بوي بد دهانتان هم بيشتر خواهد بود. خشکي مزمن دهان يکي از عوارض ناشي از بيماري‌هاي غدد بزاقي و بعضي بيماري‌هاي ديگر مي‌باشد.

عفونت‌هاي حفره دهان

 بوي بد دهان ممکن است ناشي از جراحت‌هايي باشد که بعد از جراحي‌هاي دهان و دندان از جمله کشيدن دندان و يا در نتيجه پوسيدگي دندان‌ها، بيماري‌هاي لثه يا جوش‌هاي دهاني در حفره دهان شما ايجاد شده است.

بيماري‌هاي دهان، بيني و گلو

 گاهي اوقات بوي بد دهان مي‌تواند به خاطر ذرات يا سنگ‌هاي ريزي باشد که روي لوزه‌ها تشکيل شده و روي آنها با باکتري‌هاي ايجاد کننده بوي بد دهان پوشيده شده است. عفونت‌ها و التهاب‌هاي مزمن در ناحيه بيني، سينوس‌ها و گلو که مي‌تواند باعث توليد ترشحات پشت بيني (پشت حلق) شود نيز از عوامل ايجاد بوي بد دهان هستند.

درباره ی فلوئوروزیس دندان بیشتر بخوانید

درباره ی  تغییر رنگ دندان اطفال چه می دانید؟


درمان بوی بد دهان

مهم‌ترین اقداماتی که برای رفع بوي بد دهان ناشی از دهان و دندان می‌توانید انجام دهید، عبارت است از:

استفاده از دهان‌شویه‌ها و خمیر دندان‌های مناسب

اگر بوي بد دهان شما به خاطر تجمع پلاک‌های باکتریایی بر روی دندان‌ها باشد، متخصصین ما دهان‌شویه مخصوصی را تجویز می‌کنند که این باکتری‌ها را از بین می‌برد.

مراقبت از دندان ها

همچنین ممکن است متخصصین ما خمیر دندان مخصوصی حاوی مواد آنتی‌باکتریال برای از بین بردن باکتری‌هایی که روی دندان‌های شما پلاک تشکیل داده‌اند، برایتان تجویز کند.

درمان بیماری‌های دندانی برای رفع بوی بد دهان

اگر بوي بد دهان شما به خاطر بیماری‌های لثه باشد، احتمالاً شما به یک دندانپزشک متخصص بیماری‌های لثه (پریودنتیست) ارجاع داده خواهید شد. بیماری‌های لثه می‌تواند باعث تحلیل رفتن بافت لثه از روی دندان‌ها شود. این امر می تواند پاکت‌های عمیقی را در اطراف لثه‌ها ایجاد کند. در اینصورت باکتری‌های عامل بوي بد دهان در داخل آنها تجمع می‌کنند.

گاهی اوقات حذف این باکتری‌ها فقط از طریق جرم‌گیری و تمیز کردن حرفه‌ای دندان‌ها امکانپذیر خواهد بود. علاوه بر آن، متخصصین ما ممکن است ترمیم  آسیب‌دیدگی‌های دندان‌ها که به جایگاهی برای تکثیر و رشد باکتری‌ها تبدیل می‌شود را نیز به شما توصیه کند.


برای مطالعه بیشتر: از دلایل و علائم آبسه دندان چه می دانید؟ + درمان آبسه چیست؟


بعد از غذا خوردن، دندان‌های خود را مسواک کنید

 سعی کنید که در محل کار خود یک مسواک داشته باشید. بعد از غذا خوردن حتماً دندان‌هایتان را مسواک بزنید. برای مسواک زدن از خمیر دندان‌های حاوی فلوراید استفاده کنید. حداقل دو بار در روز به خصوص بعد از وعده‌های غذایی خود مسواک بزنید. تحقیقات نشان داده است که استفاده از خمیر دندان‌هایی که خاصیت ضد باکتری دارند، در رفع بوي بد دهان خیلی مؤثر است.

هر آنچه درباره دهانشویه ها باید بدانید

حتما نخ دندان بکشید تا دهانتان بوی بد ندهد

 استفاده صحیح از نخ دندان باعث حذف ذرات غذا و پلاک‌ها از بین دندان‌ها شده و به رفع بوی بد دهان کمک می‌کند.

روی زبان خود را هم مسواک بزنید

 باکتری‌های عامل بوی بد دهان بر روی سطح زبان شما هم تجمع می‌کنند. بنابراین کشیدن مسواک بر روی زبان می‌تواند در کاهش بوی بد دهان تأثیر داشته باشد.

رفع بوی بد دهان

مسواک زدن روی زبان در افرادی که زبان آنها با مقادیر زیادی از باکتری‌ها پوشیده شده است (مثلاً به خاطر سیگار کشیدن و خشکی دهان) به رفع هالیتوزیس آنها کمک زیادی می‌نماید. برای این منظور می‌توانید از مسواک‌هایی استفاده کنید که یک قسمت مخصوص تمیز کردن زبان در ساختار آنها تعبیه شده است.

 دندان‌های مصنوعی و لوازم دهانی خود را تمیز کنید

 اگر دندان مصنوعی و یا روکش دندان (بریج) در دهان خود دارید، حداقل دو بار در روز و یا طبق دستور پزشک، آن را به طور کامل تمیز کنید. همچنین اگر از نگهدارنده (ریتینر) یا محافظ‌های دهانی استفاده می‌کنید، هر بار قبل از گذاشتن آن در دهان، خیلی خوب آن را تمیز کنید. متخصصین ما می‌توانند بهترین محصولات برای تمیز کردن این لوازم را به شما توصیه کنند.

رژیم غذایی مناسب داشته باشید

 از خوردن غذاهایی مانند سیر و پیاز که باعث بوی بد دهان می‌شود، خودداری کنید. مصرف مقادیر زیادی از غذاها و نوشابه‌های قنددار هم باعث ایجاد بوی بد دهان می‌شود.


شاید این مطلب هم برایتان جالب باشد: با ارتودنسی لینگوال آشنا شوید


سخن پایانی

در این نوشتار درباره دلایل و درمان های بوی بد دهان خواندیم. باید گفت که اگر بوی بد دهان شما با راهکارهای ساده ی گفته شده رفع نشد، حتما باید به دندانپزشک مراجعه کنید. چنانچه این بو ناشی از پوسیدگی دندان یا تحلیل لثه ِ شما باشد، باید هر چه سریع تر اقدام به درمان آن کنید. شما هم نظرات و تجربیات خود را در کامنت با ما به اشتراک بگذارید.

از حساسیت دندان چه می دانید؟

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا