پزشکی - سلامتزنانزیبایی - آرایشی

آشنایی با جراحی کوچک کردن سینه با روش‌های لیپوساکشن و لیپوماتیک + بررسی مزایای آن‌ها

اگر سینه‌های شما به طرز نامناسبی رشد کرده و بزرگ است، طوری که باعث بروز عارضه‌هایی مانند گردن درد، کمر درد و یا سایر علائم فیزیکی شده است؛ ممکن است لازم باشد عمل کوچک کردن سینه را انجام دهید. هر ساله بیش از ۹۰هزار نفر عمل کوچک کردن سینه را انجام می‌دهند. عمل لیپوساکشن سینه ها راه حلی مطمئن و اثربخش برای لاغری، فرم دهی و کشیدن چربی سینه ها است. سایز طبیعی سینه ها ممکن است در اثر عواملی نظیر حاملگی، افزایش سن، تغییرات هورمونی و افزایش وزن تحت تاثیر قرار گرفته و بزرگتر شود. بزرگ شدن سینه ها ممکن است باعث ایجاد محدودیت های حرکتی و درد در نقاطی همچون کمر، شانه و گردن شود.

همچنین افزایش سایز سینه ها باعث از بین رفتن تناسب اندام شده و زیبایی ظاهری را با مشکل مواجه می کند. یکی از راه های کاهش حجم سینه ها، عمل لیپوساکشن سینه است. جراحی لاغری سینه علاوه بر تاثیرات ظاهری و عملکردی مثبت، باعث افزایش روحیه و اعتماد به نفس نیز می‌شود. غالبا پیکرتراشی به روش لیپوساکشن سینه برای کشیدن چربی سینه های بانوان استفاده می شود، اما آقایانی که در اثر عوامل مختلف با افزایش حجم سینه مواجه شده اند نیز می توانند از این عمل استفاده کنند.


فهرست مطالب


عمل کوچک کردن سینه چیست؟

کوچک کردن سینه که با نام ماموپلاستی نیز شناخته می‌شود، روشی برای کاهش اندازه سینه‌های بزرگ است. این روش چربی‌، پوست و بافت غده‌ای اضافی سینه‌ها را برمی‌دارد تا اندازه آنها را کاهش دهد، طوری که در تناسب با بدن باشند. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله دندان مصنوعی ثابت بر پایه ایمپلنت را بخوانید.

لیپوساکشن

همچنین ناراحتی‌های فیزیکی و روانی مرتبط با بزرگ بودن غیرطبیعی سینه‌ها را تسکین می‌دهد. عمل کوچک کردن سینه را می‌توان در کنار عمل لیفت سینه (عمل ماستوپکسی) و یا به عنوان راه‌حلی برای ژنیکوماستی انجام داد.

همه چیز درباره ضد آفتاب ها + معرفی بهترین مارک ضد افتاب از نظر پزشکان

آیا عمل کوچک کردن سینه برای شما مناسب است؟

 عمل کوچک کردن سینه با کاهش دردهای فیزیکی، بهبود توانایی تحرک و افزایش اعتماد به نفس می‌تواند بیمار را از لحاظ جسمی و روانی التیام بخشد. چندین مقاله علمی گزارش کرده‌اند افرادی که سینه‌های بزرگی داشته و عمل کوچک کردن سینه را انجام داده‌اند، یک بهبود کلی در کیفیت زندگی‌شان دیده شده است. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله درمان دندان خرگوشی بدون ارتودنسی را بخوانید. در صورتی که شرایط زیر را داشته باشید می‌توانید کاندیدای خوبی برای عمل کوچک کردن سینه باشید:

 • از لحاظ جسمی در وضعیت سلامتی خوبی هستید.
 • سینه‌های شما کامل رشد کرده و دیگر بزرگ نمی‌شوند.
 • انتظارات شما از عمل واقع‌بینانه است.
 • سیگار نمی‌کشید.
 • بزرگ بودن سینه‌ها، فعالیت‌های فیزیکی یا تعاملات اجتماعی شما را محدود کرده است.
 • احساس می‌کنید سینه‌هایتان بیش از حد بزرگ است و حالت نوسانی دارد.
 • وزن سینه‌هایتان باعث شده درد گردن، کمر یا شانه داشته باشید.
 • بندهای سینه‌بندهای شما باعث ایجاد تورفتگی بر روی شانه‌هایتان شده است.
 • پوست سینه‌های شما به دلیل تحمل وزن زیاد دچار کشیدگی شده و حالت آویزان پیدا کرده است.
 • وقتی سینه‌هایتان را نمی‌بندید، نوک آنها به زیر چین سینه می‌روند.
 • به دلیل کشیده شدن پوست سینه، هاله قهوه‌ای رنگ دور آن بزرگ شده است.
 • پوست زیر چین سینه‌هایتان اغلب دچار التهاب و خارش می‌شود.

لیپوساکشن سینه چیست؟

سینه‌های زنان متشکل از بافت غده‌ای مخلوط با چربی است؛ اگر چه میزان چربی در میان افراد مختلف متفاوت است، با این حال به طور متوسط حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد بافت سینه را چربی تشکیل می‌دهد. برداشت چربی‌های سینه از طریق دستگاه لیپوساکشن را لیپوساکشن سینه می‌گویند. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله دندانپزشکی کودکان را بخوانید.

درباره‌ی کم شنوایی کودکان و نوزادان چه می‌دانید؟

لیپوساکشن سینه چگونه انجام می‌شود؟

عمل کوچک کردن سینه از طریق لیپوساکشن بدون باقی ماندن جای زخم انجام می‌شود. این عمل از طریق کانولاهای بسیار کوچک انجام می‌شود و تنها لازم است سوراخ‌های کوچکی روی پوست ایجاد شود. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله عمل لاغری چیست را بخوانید. لیپوساکشن چربی را به آرامی برداشت می‌کند و معمولاً به بافت‌های غده‌ای سینه آسیبی وارد نمی‌کند. پس از اتمام فرایند لیپوساکشن، پوست سینه بلافاصله به میزان چند درجه جمع می‌شود و سپس به تدریج با گذشت ۳ تا ۶ ماه، پوست سینه به میزان بیشتری منقبض و جمع می‌شود. بسته به اندازه اولیه سینه‌ها، می‌توان از طریق لیپوساکشن اندازه سینه‌ها را به میزان دو فنجان کوچک کرد.

لیپوساکشن

بیشتر بخوانید، بیشتر بدانید: کامپوزیت چیست و انواع آن

در اغلب موارد، بعد از لیپوساکشن پوست سینه به طور چشمگیری جمع و منقبض می‌شود و همچنین نوک و هاله قهوه‌ای رنگ دور سینه نیز بالا می‌رود. مطالعات نشان می‌دهد نوک سینه‌ها حدود ۲ تا ۱۳ سانتی‌متر و به طور میانگین حدود ۶ سانتی‌متر بالا می‌رود. البته میزان بالا رفتن نوک سینه و سفت و جمع شدن پوست، بسته به خاصیت ارتجاعی پوست افراد متفاوت است. درباره براکیوپلاستی یا جراحی لیفت بازو چگونه است بیشتر بخوانید.

مزایای کوچک کردن سینه با روش لیپوساکشن چیست؟

 • دوره بهبودی بسیار سریع و راحت است.
 • این روش اغلب تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌شود.
 • شکل و اندازه سینه بدون اینکه جای زخم قابل ‌توجهی روی آن باقی مانده باشد، بهبود می‌یابد.
 • حفظ توانایی شیر دادن به کودک، زیرا بافت غده‌ای سینه حذف نشده است.
 • واضح‌تر شدن نتایج ماموگرافی سینه
 • احتمال از دست دادن حس سینه بسیار کمتر از روش‌های دیگر است.
 • کاهش هزینه‌ها در مقایسه با روش‌های سنتی
 • یک گزینه عالی برای افرادی است که از لحاظ پزشکی نمی‌توانند روش‌های تهاجمی‌تر را تحمل کنند.
نور درمانی یا لایت تراپی چیست و چگونه انجام می شود؟ + بررسی کاربرد و مزایا و معایب آن

روش کوچک کردن سینه برای رفع ناهمواری سینه‌ها نیز ایده‌آل و بسیار متداول است و حتی می‌تواند در ترکیب با روش‌های بزرگ و برجسته کردن سینه انجام شود. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله آناتومی دندان 6 بالا را بخوانید.

لیپوساکشن

در صورت لزوم ممکن است روش‌های کوچک کردن سینه با سایر روش‌هایی که جای زخم قابل ‌توجهی بر جای می‌گذارند (مانند عمل کوچک کردن هاله قهوه‌ای رنگ دور سینه) ترکیب شوند. مزایای ترکیب روش‌های مختلف این است که می‌توان میزان جای زخم باقی‌مانده و خطر بروز عوارض جانبی را کاهش داد. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله هدف از لیفت ابرو با نخ چیست را بخوانید.

لیپوماتیک چیست؟

لیپوماتیک از تکنیک‌های خاص استفاده می‌کند تا با نیروی مکش محتوای چربی را از سینه خارج کند و در نتیجه اندازه سینه را کاهش دهد. ممکن است برای اطمینان از اینکه قطعات بزرگ چربی حذف شده‌اند، به طور همزمان از لیپوساکشن نیز استفاده شود. درباره دندان بریج چیست بیشتر بخوانید.

کوچک کردن سینه با روش لیپوماتیک، چگونه انجام می‌شود؟

لیپوماتیک روشی است که با کمترین میزان تهاجم، اندازه سینه‌ها را کوچک می‌کند. فرایند لیپوماتیک سریع و دارای حداقل تهاجم است و دوره بهبودی آن بسیار سریع است؛ طوری که بیمار پس از کوچک کردن سینه با لیپوماتیک، خیلی زود می‌تواند به فعالیت‌های عادی زندگی خود برگردد. این روش دارای حداقل میزان تهاجم است، به این معنی که جای زخم باقی‌مانده به حداقل میزان ممکن خواهد رسید و یا حتی هیچ جای زخمی باقی نخواهد ماند. در این روش مقدار بسیار کمی بی‌حسی موضعی به بافت چربی سینه تزریق می‌شود که این تزریق باعث ورم کردن و سفت شدن آن می‌شود. سپس برش‌های بسیار کوچکی در دو سمت قسمت پایینی سینه ایجاد می‌شود. بعد از آن کانولای بسیار کوچکی در برش‌ها قرار داده می‌شود تا چربی را از سینه بیرون بکشد. دستگاه لیپوماتیک کانولا را ۳۶۰ درجه به ارتعاش درمی‌آورد تا چربی را تجزیه کند؛ این کار باعث می‌شود عمل خارج کردن چربی راحت‌تر انجام شود.

چطور کانسیلر بزنیم؟ آموزش استفاده از کانسیلر برای نواحی مختلف صورت

دوره بهبودی عمل کوچک کردن سینه، چگونه خواهد بود؟

بعد از عمل، برش‌ها پانسمان می‌شوند و یک سینه‌بند ورزشی از جلو به سینه‌ها بسته می‌شود. این سینه‌بند باید در طول دوره بهبودی استفاده شود تا میزان تورم به حداقل برسد، تقارن سینه‌ها حفظ شود و همچنین به عنوان تکیه‌گاه و محافظی برای سینه‌ها باشد.

لیپوساکشن

پزشک برای کاهش درد و ناراحتی، مسکن تجویز می‌کند و همچنین دستورالعمل‌های مخصوص بعد از عمل را به شما آموزش می‌دهد. دستیار پزشک یک وقت ملاقات بعد از عمل برای شما هماهنگ می‌کند. به طور معمول شما می‌توانید در عرض ۱ تا ۲ هفته، فعالیت‌های طبیعی خود را از سر بگیرید و بعد از گذشت ۴ تا ۶ هفته می‌توانید ورزش‌های شدید و سخت موردعلاقه خود را دنبال کنید. زخم‌های عمل، بعد از گذشت ۶ تا ۱۲ ماه به طور کامل محو می‌شوند.

هزینه عمل کوچک کردن سینه با روش لیپوساکشن چقدر است؟

عواملی که روی هزینه لیپوساکشن مؤثر هستند، عبارتند از:

 • تجربه پزشک جراح
 • موقعیت جغرافیایی کلینیک یا مطب جراح
 • میزان چربی اضافی که باید استخراج شود
 • زمان و تلاش موردنیاز برای عمل
 • هزینه‌های اتاق عمل
 • هزینه‌های آزمایش‌های قبل از عمل
 • سایر هزینه‌های مرتبط ازجمله تهیه لباس فشاری که بیمار بعد از عمل باید آن را بپوشد

سخن پایانی

شما در این مقاله با جراحی کوچک کردن سینه با روش‌های لیپوساکشن و لیپوماتیک آشنا شدید. همچنین از مزایای آنها آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید.

سوالات متداول

برای تخلیه چربی‌های اضافه در کدام نواحی بدن می‌توان از روش لیپوساکشن استفاده کرد؟
رژ لب جامد بهتر است یا مایع؟ + بررسی تفاوت رژ لب مایع با جامد

رسوبات چربی انباشته شده در سینه، باسن، شکم، پهلوها، ران‌ها و پشت زانو، گونه، گردن و غیره را می‌توان با این روش استخراج کرد.

جراحی زیبایی لیپوساکشن تا چه مدت ماندگاری دارد و به اصطلاح بازگشت پذیر هست یا خیر؟

چنانچه بعد از انجام این عمل زیبایی مو به مو توصیه‌های پزشک رعایت و از یک رژیم غذایی متناسب پیروی شود، چربی های اضافه برنمی‌گردند و نتیجه عمل تا سال‌ها ماندگار خواهد بود. همه چیز بستگی به تغییر سبک زندگی فرد در زمینه تغذیه و فعالیت بدنی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا