زیبایی - آرایشی

PH طبیعی واژن چیست؟ + بررسی درمان‌های طبیعی برای بازگرداندن تعادل pH واژن

حفظ pH واژن برای سالم نگه داشتن آن بسیار مهم است. خبر خوب این است که داروهای طبیعی زیادی برای بازگرداندن تعادل pH واژن وجود دارد. هنگامی که تعادل pH بهم بریزد، واژن می‌تواند در برابر عفونت آسیب پذیر باشد. یک محیط بیش از حد قلیایی می‌تواند میکروب‌ها جذب کند و مشکلات شدیدی ایجاد کند. محیط‌های بیش از حد اسیدی می‌توانند به سلامت باروری آسیب برساند. به خواندن ادامه دهید تا یاد بگیرید چگونه pH واژن را به طور طبیعی بازیابی کنید.

PH طبیعی واژن چیست؟

محیط داخلی واژن اسیدی با pH نرمال کمتر از 4.5 است. مقیاس pH برای اندازه گیری اسیدیته یا قلیایی بودن یک ماده‌ی طراحی شده است. با خنثی بودن عدد 7 در مقیاس، اندازه بالای 7 نشان دهنده‌ی قلیایی بودن و زیر 7 به معنای اسیدی است. تغییر pH واژن در طول زندگی طبیعی است. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله دندان مصنوعی با پایه ایمپلنت را بخوانید. اگر در سنین باروری هستید، pH واژن شما باید بین 3.8 تا 4.5 باشد. قبل از اولین سیکل قاعدگی یا بعد از یائسگی، طبیعی است که pH واژن کمی بالاتر از 4.5 باشد.

PH طبیعی واژن

لاکتوباسیل‌ها باکتری‌های مفیدی هستند که در واژن شما وجود دارند و با ترشح اسید لاکتیک و پراکسید هیدروژن آن را اسیدی نگه می‌دارند. محیط اسیدی واژن شما برای دفاع از آن در برابر رشد باکتری‌ها یا قارچ‌های مضر کاملاً حیاتی است. درباره درمان دندان خرگوشی بدون ارتودنسی بیشتر بخوانید.
با این حال، به دلایل مختلف، تعادل pH طبیعی واژن ممکن است تغییر کند و شروع به قلیایی شدن کند. برای شما مهم است که از چنین تغییری آگاه باشید زیرا یک محیط قلیایی ممکن است واژن شما را در برابر عفونت آسیب پذیر کند.

چگونه می‌توانم pH واژن خود را آزمایش کنم؟

کیت‌های تست خانگی مختلفی در بازار وجود دارد که می‌تواند به شما در اندازه گیری تعادل pH واژن کمک کند. بیشتر آن‌ها شامل استفاده از یک نوار کاغذی است که با نگه داشتن در برابر دیواره واژن برای مدت زمان مشخصی تغییر رنگ می‌دهد. شما باید کاغذ را بردارید و رنگ روی آن را با نمودار همراه کیت مقایسه کنید. هر سایه دارای مقدار مربوطه است که می‌تواند به شما در تعیین سطح pH واژن کمک کند. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله آنتی بیوتیک برای سنگ لوزه را بخوانید.

مهم است که اطلاعاتی را که کیت تست به همراه دارد بخوانید. این شما را در مورد زمان خاصی که باید نوار را روی دیواره واژن خود نگه دارید و شرایط مناسبی که باید در آن آزمایش انجام دهید راهنمایی می‌کند. درباره بريج كردن دندان چيست را بخوانید. کیت تست ابزار آسانی است که می‌توانید برای بررسی سطوح pH از آن استفاده کنید. علاوه بر این، بدن شما همچنین ممکن است نشانه‌های خاصی را در زمانی که سطح pH واژن شما نامتعادل است، ارائه دهد. بیایید ببینیم برخی از آن‌ها چیست.

روتین مراقبت از مو چگونه است؟ + آموزش روتین مراقبت از انواع مو برای داشن موهای شاداب و سالم

وقتی تعادل pH واژن شما بهم بریزد چه اتفاقی می‌افتد؟

واژینوز باکتریال

واژینوز باکتریایی وضعیتی است که در آن رشد بیش از حد باکتری در واژن وجود دارد. با ترشح ماهی یا بدبوی واژن مشخص می‌شود که می تواند به رنگ خاکستری، زرد یا سفید باشد. همچنین ممکن است منجربه باعث ناراحتی، خارش یا احساس سوزش در واژن شود. درباره آناتومی دندان ها را بخوانید.

تریکومونیازیس

تریکومونیازیس یا تریک یک عفونت مقاربتی بسیار شایع است که توسط تریکوموناس واژینالیس، یک انگل ایجاد می‌شود. ترشحات سبز مایل به زرد که به نظر می‌رسد کف آلود، خارش شدید، ادرار دردناک و نقاط قرمز کوچک روی دهانه‌ی رحم از علائم شایع مرتبط هستند. این عفونت خطر ابتلا به سرطان دهانه‌ی رحم و عوارض بارداری را افزایش می‌دهد. بیشتر بخوانید: هدف از لیفت ابرو با نخ چیست

افزایش خطر ابتلا به عفونت‌های جدی

شرایطی مانند واژینوز باکتریایی و تریک همچنین ممکن است خطر ابتلا به سایر بیماری‌ها و عفونت‌های جدی‌تر از جمله HIV، HPV (ویروس پاپیلومای انسانی) و ویروس هرپس سیمپلکس را افزایش دهد.

عفونت مخمر

قارچ کاندیدا عامل اصلی عفونت‌های مخمری واژن است. در حالی که کاندیدا در واژن شما وجود دارد، رشد بیش از حد آن ها ممکن است منجر به عفونت شود و باعث خارش و ناراحتی همراه با ترشحات واژن و درد در هنگام مقاربت یا ادرار شود.

تحقیقات نشان می‌دهد که عفونت کاندیدا ممکن است خطر ابتلا به HIV را افزایش دهد. البته برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله کامپوزیت چیست و انواع آن را بخوانید.

عفونت‌های دستگاه ادراری (UTIs)

عفونت‌های دستگاه ادراری که معمولاً UTI نامیده می‌شوند، زمانی که سطح pH واژن نامتعادل است، ممکن است ایجاد شوند. زنان در دوران یائسگی در معرض خطر بیشتری برای عفونت‌های ادراری قرار دارند، زیرا سطح pH آنها بیشتر از 4.5 است.

شوره سر چیست؟ + بررسی علل ایجاد و راه های درمان شوره سر

کاهش باروری

محیط ضعیف اسیدی واژن با خنثی کردن کلونیزاسیون پاتوژن‌های مضر از حرکت اسپرم‌ها محافظت می‌کند. باکتری‌های مختلف تمایل دارند به اسپرم بچسبند و شانس رسیدن به تخمک را کاهش دهند. وجود پاتوژن‌ها در واژن نیز خطر التهاب و عفونت را افزایش می‌دهد که هر دو بر باروری تأثیر می‌گذارند.
همانطور که می‌دانید، عدم تعادل در pH واژن شما می‌تواند مسیر را برای موقعیت‌های مختلف ناخواسته باز کند. خوشبختانه راه‌های مختلفی برای بازگرداندن تعادل pH به طور طبیعی وجود دارد.

علائم عدم تعادل pH واژن چگونه است؟

رنگ و بافت تخلیه ممکن است تغییر کند

ترشحات سالم واژن معمولاً مایعی ژل مانند شفاف یا سفید است. عدم تعادل pH می‌تواند باعث تغییر رنگ ترشحات شما و به مرور زمان زرد، خاکستری یا سفید شیری شود. همچنین ممکن است بافت خود را تغییر دهد و مانند پنیر دلمه به نظر برسد.

بوی ترشح ممکن است تغییر کند

ترشحات سالم واژن معمولاً بدون بو یا بوی بسیار ضعیفی دارند. عدم تعادل در سطح pH می تواند باعث ترشح قوی و بدبو شود.

خارش و ناراحتی

دهانه واژن ممکن است خارش داشته باشد و ممکن است هنگام ادرار کردن یا در حین مقاربت احساس ناراحتی یا احساس سوزش کنید. این علائم اغلب به دلیل عفونت باکتریایی یا مخمری ایجاد می‌شود که می‌تواند در غیاب محیط اسیدی در واژن ایجاد شود.

بررسی درمان‌های طبیعی برای بازگرداندن pH واژن

مصرف پروبیوتیک را افزایش دهید

پروبیوتیک‌ها، همانطور که از نامشان پیداست، از رشد و تکثیر باکتری‌های مفید، به ویژه لاکتوباسیل‌ها حمایت می‌کنند و به بازیابی تعادل pH واژن کمک می‌کنند. می‌توانید مکمل‌های پروبیوتیک مصرف کنید یا از پروبیوتیک‌های خاصی به صورت واژینال استفاده کنید

آشنایی با بهترین رنگ سایه برای چشم مشکی + معرفی بهترین رنگ سایه چشم ترند پاییز

از ورود جریان هوا به واژن خود مطمعن شوید

کمبود جریان هوا می‌تواند سطح رطوبت را در آنجا افزایش دهد و محیط مناسبی را برای رشد باکتری‌های بد و مخمرها ایجاد کند. لباس زیر نخی سبک و راحت بپوشید و سعی کنید بدون آن‌ها بخوابید تا بتوانید قسمت واژن خود را هوادهی کنید.

در طول مقاربت از کاندوم یا سایر موانع استفاده کنید

مایع منی می‌تواند محیط اسیدی واژن شما را خنثی کند. اگر قصد بارداری ندارید، از کاندوم یا مانع دیگری در حین مقاربت استفاده کنید.

از آنتی بیوتیک‌ها عاقلانه استفاده کنید

آنتی بیوتیک‌ها علیه باکتری‌ها، چه خوب و چه بد، عمل می‌کنند. این عملکرد آن را مسئول تغییر فلور واژن یا تعادل میکروارگانیسم‌ها می‌کند که به حفظ تعادل پی اچ واژن کمک می‌کند. در صورت امکان از مصرف زیاد آن‌ها خودداری کنید یا آنتی بیوتیک‌ها را با پروبیوتیک‌ها ترکیب کنید.

تامپون‌ها را به طور مکرر در دوران قاعدگی عوض کنید

pH خون کمی قلیایی است. از نگه داشتن طولانی مدت روی تامپون یا نوار بهداشتی خودداری کنید زیرا خون مانده ممکن است PH واژن شما را افزایش دهد. بر اساس یک مطالعه، حتی تامپون‌هایی که ادعا می کنند pH متعادل هستند، pH واژن را کنترل نمی‌کنند. علاوه بر این روش‌های ساده، می‌توانید برای تقویت سلامت واژن خود، افزودنی‌های خاصی به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

برای کمک به تعادل pH چه چیزی می‌توانم بنوشم؟

نشان داده شده است که پروبیوتیک‌ها با سلامت میکروبیوم واژن که مسئول تعادل pH آن است، همبستگی مثبت دارند. آنتی‌اکسیدان‌ها نیز می‌توانند نقش مهمی در سلامت میکروبیوم واژن داشته باشند. درباره براکیوپلاستی یا جراحی لیفت بازو چگونه است؟ را بخوانید.

PH طبیعی واژن

اگرچه تحقیقات بیشتری برای درک اثربخشی پروبیوتیک‌ها و آنتی‌اکسیدان‌های خوراکی مورد نیاز است، برخی از این نوشیدنی‌های پروبیوتیک یا غنی از آنتی‌اکسیدان ممکن است به شما در بازگرداندن تعادل پی اچ واژن کمک کنند:

  • شیر سویا
  • آب ذغال اخته
  • آب ترشی
  • کفیر
  • آب دم کرده لیمو
راهنمای خرید عطر زنانه + معرفی پرفروش ترین ادکلن‌های زنانه در ایران

نکته: شما همچنین می‌توانید سبزیجاتی مانند خیار مصرف کنید زیرا منبع خوبی از باکتری‌های پروبیوتیک هستند.
در شرایط خاص، تغییر رژیم غذایی یا درمان‌های طبیعی برای بازگرداندن تعادل pH ممکن است ناکافی باشد و مهم است که بدانید چه زمانی باید با پزشک مشورت کنید.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

به طور کلی، واژن می‌تواند به تنهایی سلامت خود را بازیابی کند، با کمی حمایت از داروهای طبیعی برای بازگرداندن تعادل pH واژن. با این حال، در صورت عدم بهبود یا بدتر شدن هر یک از علائم زیر، باید به دنبال کمک پزشکی باشید:

  • ترشحات سبز، زرد، سفید شیری یا پنیر مانند
  • احساس سوزش
  • خارش
  • بوی بد

واژن در پاکسازی خود از درون و حفظ محیط داخلی خود خوب است. با این حال، عوامل متعددی وجود دارد که ممکن است تعادل pH طبیعی آن را از بین ببرد. سطح pH ایده آل یک واژن سالم، بین اولین چرخه‌ی قاعدگی و یائسگی، بین 3.8 تا 4.5 متغیر است. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله ترواسکالپ چیست را بخوانید. شما می‌توانید از داروهای طبیعی خاصی در تمرینات روزانه‌ی خود استفاده کنید تا به بازگرداندن تعادل pH واژن کمک کند. عدم تعادل pH به طور بالقوه می‌تواند شما را در برابر بیماری‌های مقاربتی و UTI آسیب پذیر کند. اگر نگران این هستید که PH واژن شما بیش از حد قلیایی است، یا ممکن است عفونت داشته باشید، باید در اولین فرصت با متخصص زنان خود مشورت کنید.

سطح pH واژن شما در حالت ایده آل باید بین 3.8 تا 4.5 باشد. حفظ تعادل pH واژن سالم مهم است. سطح نامناسب pH می‌تواند خطر ابتلا به عفونت‌های واژن را افزایش دهد و به سلامت باروری شما آسیب برساند. خبر خوب این است که با رعایت چند نکته‌ی ساده می‌توانید تعادل pH واژن خود را به راحتی بازیابی کنید.

آرایش صورت گرد و تپل چگونه است؟ + آموزش مراحل انواع آرایش صورت گرد و تپل

سخن پایانی

شما در این مقاله با PH طبیعی واژن آشنا شدید. همچنین از درمان‌های طبیعی برای بازگرداندن تعادل pH واژن آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

پس چرا PH واژن مهم است؟

محیط اسیدی واژن مانند یک محافظ است و سدی ایجاد می کند که از تکثیر سریع باکتری ها و مخمرهای ناسالم و ایجاد عفونت جلوگیری می کند. سطح بالای PH واژن (بالای 4.5) محیط مناسبی را برای رشد باکتری های ناسالم فراهم می کند.
داشتن PH واژن بالا شما را در معرض خطر ابتلا به عفونت ها قرار می دهد. واژینوز باکتریایی (BV) یک بیماری رشد بیش از حد باکتری است که باعث ایجاد بوی «ماهی» به همراه ترشحات غیرمعمول خاکستری، سفید یا زرد واژن می شود. همچنین می تواند منجر به خارش واژن و سوزش در هنگام ادرار شود.

علت PH نامتعادل واژن چیست؟

رابطه جنسی محافظت نشده: مایع منی قلیایی است که می تواند رشد باکتری های خاصی را تشویق کند.
آنتی بیوتیک ها: این داروها نه تنها باکتری‌های بدی را که باعث بیماری می‌شوند، بلکه باکتری‌های خوبی را که برای حفظ سطح pH واژن سالم و اسیدی‌تر نیاز دارید، از بین می‌برند.
دوش گرفتن: اگرچه توصیه نمی شود، اما حدود 20 درصد از زنان به طور مرتب واژن خود را با مخلوطی از آب و سرکه، جوش شیرین یا ید شستشو می دهند. دوش گرفتن نه تنها سطح pH واژن را افزایش می دهد، بلکه رشد باکتری های مضر را به طور کلی افایش می دهد.
دوره های قاعدگی: خون قاعدگی PH واژن را بالا می برد. هنگامی که خون از طریق واژن جریان می یابد و به یک تامپون یا پد جذب می شود و در جای خود قرار می گیرد، می تواند سطح pH واژن را افزایش دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا