پروتز دندانیدندانپزشکی

لمینت کریستالی دندان چیست؟ + تفاوت کامپوزیت با لمینت های کریستالی چیست؟

لمینت کریستالی نسل جدیدی از انواع لمینت هاست که دیگر مشکلات لمینت های سرامیکی و قدیمی را ندارد. در واقع یکی از مشکلاتی که لمینت های قدیمی داشتند، تراشیدن دندان ها بود. یعنی احتیاج بود که برای گذاشتن لمینت سرامیکی ابتدا کمی دندان تراشیده شود که این موضوع آسیب جدی به دندان وارد می کرد. ظهور لمینت های کریستالی، کمک بسیار زیادی در حفظ سلامت دندان ها در کنار استفاده از لمینت کرد که در ادامه درباره ی این موضوع برایتان بیشتر توضیح خواهیم داد. لطفا با ما همراه باشید.


فهرست مطالب


لمینت دندان چیست؟

دندان‌های انسان بنا به دلایل مختلفی ممکن است تغییر رنگ داده و یا آسیب‌هایی اعم از شکستگی و یا پوسیدگی را به خود ببیند. امروزه روش‌های مختلفی برای ترمیم دندان‌ها و همچنین اصلاح طرح لبخند وجود دارد. یکی از اصلی‌ترین روش‌ها، لمینت دندان است. از لمینت دندان تنها برای ترمیم دندان‌های قدامی، یعنی شش دندان جلویی افراد استفاده می‌شود.

لمینت کریستالی دندان

اگر بخواهیم لمینت‌های دندان را به صورت خلاصه تعریف کنیم، باید بگوییم که لمینت دندان، پوسته‌ای نازک است که روی دندان‌ها قرار می‌گیرد و نقوص آن را پوشش می‌دهد. پیش از اینکه این پوسته‌ها روی دندان قرار بگیرند، لایه‌ای از روی دندان‌های افراد تراشیده می‌شود و سپس لمینت سرامیکی روی آن‌ها قرار می‌گیرد. دلیل اصلی تراشیدن روی دندان افراد این است که لمینت‌های سرامیکی ضخامت بسیار زیادی دارند و نتراشیدن دندان‌ها سبب می‌گردد که دندان افراد، ضخامت بسیار زیادی یافته و جلوتر از حالت عادی قرار گیرد.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله بریج (پل) دندان چیست را بخوانید.

لمینت دندان + از انواع آن تا عوارض احتمالی بعدی

لمینت دندان در موارد مختلفی می‌تواند کاربرد داشته باشد. در صورتی که دندان‌های فرد بنا به هر دلیلی تیره شده باشد، این روش می‌تواند مشکل تیرگی دندان‌ها را رفع نماید. از بین بردن فواصل میان دندان‌ها یکی دیگر از کاربرد‌های اصلی لمینت دندان است. به طور کلی می‌توان گفت که این روش گزینه بسیار مناسبی برای افرادی است که بنا به هر دلیلی از ظاهر لبخند خود رضایت ندارند و قصد ایجاد تغییرات روی آن را دارند.

لمینت کریستالی دندان چیست؟

تراشیده شدن دندان‌ها برای قرار گرفتن لمینت سرامیکی روی آن‌ها، سبب ایجاد نارضایتی نسبت به این روش گردید. همین موضوع باعث شد که دندانپزشکان به دنبال روشی برای رفع این مشکل و کسب رضایت مردم نسبت به لمینت دندان باشند. لمینت کریستالی روشی بود که نهایتا توانستند به آن دست یابند. در این روش نیازی به تراشیدن دندان‌ها برای قرار گرفتن لمینت روی دندان وجود ندارد. به همین خاطر بسیار مورد پسند و محبوبیت قرار گرفته است.

لمینت کریستالی دندان

این لمینت‌ها با تکنولوژی جدید کدکم انجام می‌شوند و ظاهری بسیار طبیعی و زیبا را برای دندان‌های افراد به ارمغان می‌آورند. در این روش تنها پروسه لازم برای انجام آن، آماده‌سازی اولیه دندان‌هاست. از آن جایی که لمینت‌های سرامیکی بدون تراشیدن دندان‌ها انجام می‌شوند، لذا پیش از انجام آن داروی بی‌حسی تزریق نمی‌شود. همین موضوع نیز سبب می‌گردد که فرد عوارض ناشی از داروی بی‌حسی را تجربه نکند.

مراحل انجام لمینت کریستالی چگونه است؟

همانطور که پیشتر نیز اشاره کردیم، بر خلاف روش لمینت‌های سرامیکی قدیمی، در لمینت‌های کریستالی نیازی به تراشیدن دندان‌ها نیست. این موضوع نیز سبب می‌گردد که پروسه درمان با لمینت کریستالی کوتاه‌تر باشد. لمینت‌های کریستالی در دو جلسه انجام می‌شوند. در جلسه اول، متخصص لمینت از کل فک و دندان‌های بیمار، با دوربینی مخصوص عکس می‌گیرد و سپس لمینت‌هایی مناسب دندان شما آماده می‌شود و در جلسه بعدی روی دندان‌ها نصب می‌گردد.

بریج (پل) دندان چیست ؟ + معرفی انواع بریچ دندان + بررسی نحوه عملکرد و راهنمای هزینه آن

مدت زمان آماده شدن لمینت‌های کریستالی دندان می‌تواند بین ۲۴ الی ۷۲ ساعت باشد. البته این مدت زمان می‌تواند به دندان‌های شما نیز مرتبط باشد. به طور کلی به دلیل اینکه دندان شما نیازی به تراشیده شدن ندارد، در مدت زمان کوتاه‌تری صاحب دندان‌ها و لبخند زیبا می‌شوید. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله درباره کامپوزیت دندان را بخوانید.

ویژگی های برجسته ی لمینت کریستالی چیست؟

  • یکی از برترین ویژگی هایی که این لمینت ها دارند، ضخامت خیلی نازک آن هاست. در واقع این لمینت ها ضخامتی برابر با 0.2 تا 0.4 میلی متر دارند که این ضخامت برای لمینت دندان، یک گزینه ی عالی محسوب می شود.
  • ویژگی مهم دیگر لمینت کریستالی که در واقع نوعی مزیت نیز محسوب می شود، این است که این لمینت ها برای نصب شدن تنها به چسب نیاز دارند و خیلی راحت بر روی دندان می چسبند. در واقع اصلا به تراشیدن دندان ها برای نصب این لمینت ها احتیاجی نیست.
  • این لمینت ها شباهت خیلی خیلی زیادی به مینای خود دندان دارند. در واقع مقاومت بالای این لمینت ها که چیزی برابر 15 تا 25 سال است، آن را به یک گینه ی شگفت انگیز برای لمینت دندان ها تبدیل کرده است.
  • درخشندگی بالای این لمینت های، زیبایی دندان ها چند برابر کرده و همچنین ساختار کریستالی ان ها، از جذب هر گونه مواد رنگی و آب، مبرا می باشد. به همین دلیل است که این لمینت ها بر عکس لمینت های دیگر، اصلا احتیاجی به پولیش های سالانه ندارند.

تفاوت کامپوزیت با لمینت های کریستالی چیست؟

به طور کلی هم کامپوزیت و هم لمینت کریستالی برای اینکه اجرا شوند، ابتدا باید اصلاحاتی در ایراداتی که در داخل دندان و دهان وجود دارند، انجام شود. ایراداتی مانند پوسیدگی دندان ها، شکستگی دندان ها، فاصله ی بین دندانی، ترک های دندانی و رنگ تیره ی دندان ها.

اما کامپوزیت به نسبت لمینت کریستالی ضخیم تر بوده و ظاهری زمخت تر دارد. دلیلش هم این است که کامپوزیت  توسط دندانپزشک تراشیده شده و این خود دندانپزشک است که با توجه به فرم دندان به آن فرم و شکل می دهد. اما لمینت های سرامیکی به صورت هماهنگ با دندان و با هم آماده شده و روی دندان نصب می شوند.

کامپوزیت چیست و چه کاربردی دارد؟ + بررسی انواع کامپوزیت دندان و مزایا و معایب آن

زمانی که برای نصب کامپوزیت صرف می شود به مراتب خیلی بیشتر از زمانی است که برای نصب لمینت های کریستالی گذاشته می شود. چرا که لمینت کریستالی اصلا به تراش و فرم دهی ثانویه هیچ گونه احتیاجی ندارد و با فرم درست، تولید و نصب میگردد.

اصلاح طرح لبخند با لمینت کریستالی چگونه است؟

همانطور که پیشتر نیز اشاره کردیم، لمینت‌های کریستالی یکی از اصلی‌ترین روش‌ها برای اصلاح طرح لبخند به حساب می‌آیند. از همین این روش برای رفع فاصله میان دندان‌ها، رفع زردی دندان‌ها، برطرف نمودن ناهمواری‌های روی دندان‌ها، ناهماهنگی های اندازه دندان‌ها و … مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در پروسه اصلاح طرح لبخند، تنها ۸ دندان فک بالایی و ۸ دندان فک پایینی مورد تغییر قرار می‌گیرند. زیرا تنها همین ۱۶ دندان در خط لبخند دیده می‌شوند و زیبایی آن‌ها روی زیبایی لبخند افراد تاثیر به‌سزایی دارد. دقت داشته باشید که بهترین روش برای اصلاح طرح لبخند، توسط دندانپزشک متخصص انتخاب می‌شود. به همین خاطر ابتدا لازم است که مورد معاینه قرار گیرید تا متخصص زیبایی دندان، بهترین روش را برای اصلاح طرح لبخندتان با شما در میان بگذارد. بهترین روش برای هر نوع دندان و برای هر فردی می‌تواند کاملا متفاوت باشد.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله درباره ایمپلنت دندان را بخوانید.

دقت داشته باشید که انتخاب روش نادرست برای اصلاح طرح لبخند، می‌تواند عوارض بسیاری را برای شما در پی داشته باشد، که یکی از اصلی‌ترین این معایب عدم زیبا شدن طرح لبخند می‌باشد. پس بهتر است ابتدا متخصصی در زمینه اصلاح طرح لبخند بیابید و سپس در صورت تایید این متخصص روش مورد نظر را در پیش گیرید. اگر متخصص تشخیص داده و تایید نمود که لمینت کریستالی می‌تواند گزینه کناسبی برای دندان‌های شما و اصلاح طرح لبخندتان باشد، می‌توانید نسبت به انجام لمینت کریستالی روی دندان‌های خود اقدام نمایید. پس انتخاب متخصص مناسب از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می‌باشد.

سیر تا پیاز ارتودنسی دیمون

چه مواردی بر روی هزینه های نصب لمینت های کریستالی تاثیر می گذارند؟

قیمت استفاده از لمینت های کریستالی به موارد خیلی زیادی بستگی دارد اما چیزی که واضح است، بیشتر بودن قیمت لمینت کریستالی به نسبت لمینت های سرامیکی قدیمی می باشد. یکی از مهم ترین وارد موثر بر روی قیمت لمینت های کریستالی، کلینیک دندانپزشکی است که انتخاب می شود. ه چقدر یک کلینیک پیشرفته تر باشد، به مراتب هزینه هایی که برای استفاده از تجهیزات پیشرفته ی آن باید پرداخت شود، بیشتر است.

مورد دوم، برند لمینتی است که استفاده میشود. هر چه شما از برند با کیفیت تر و معروف تری برای لمینت خود استفاده کنید، هزینه ی بیشتری باید برای آن پرداخت نمایید.

مورد بعدی که اتفاقا خیلی هم مهم است، میزان بهم ریختگی دندان ها و مشکلاتی است که دندا ها قبل از گذاشتن لمینت دارند. چرا که قرار گرفتن لمینت بر روی دندان های پوسیده، شکسته، با فاصله و نا مرتب، اصلا امکان پذیر نیست. پس عملا اتفاقی که می افتد این است که فرد قبل از استفاده از لمینت باید ابتدا تمامی دندان های خود را بررسی و درمان و ترمیم نماید تا بتواند نتیجه ی خوبی از لمینت کردن دندان های خود دریافت کند.

یادتان باشد که در خدمات این چنینی مانند ایمپلنت دندان، بلیچینگ دندان، کامپوزیت دندان، لمینت دندان، پروتز دندان، ترمیم دندان، دندانپزشکی کودکان و… هرگز گول قیمت کمتر و ارزانی را نخورید. چون استفاده از مواد بی کیفیت و عدم تخصص پزشک مربوطه می تواند موارد جبران ناپذیری را برای شما به وجود آورد. پس تا جایی که امکان دارد سعی کنید از مراکز معتبر، خدمات مورد نیاز خود را دریافت نمایید.

همه چیز در مورد برداشتن لمینت دندان

سخن پایانی

شما در این مقاله با لمینت کریستالی آشنا شدید. همچنین از ویژگی ها و مراحل انجام آن آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

طول عمر لمینت دندانی چقدر است؟

طول عمری که برای لمینت دندانی گفته می شود حدود 20 سال است که حتی می تواند طول عمر بیشتر نیز داشته باشد. ممکن است بر حسب عقب نشینی لثه یا سلیقه شما برای تغییر فرم آن بعد از بیست سال آنها را تعویض کنید.

بعد از لمینت کردن دندان‌ها، چه مراقبت‌هایی لازم است؟

لمینت دندان، مراقبت‌های خاصی به جز عدم استفاده از مواد غذایی بسیار سفت و سخت و یا عدم استفاده‌ی بیش از حد از مواد غذایی رنگی مثل قهوه ندارد. همچنین باید نکات و موارد بهداشتی مربوط به دندان‌ها مثل همیشه رعایت شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا